Najlepsze Porady Technologie8 porad jak pozostać bezpiecznym w sieci Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

8 porad jak pozostać bezpiecznym w sieci

8 porad jak pozostać bezpiecznym w sieci Bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo w sieci to dość powszechny temat, ponieważ w dzisiejszych czasach Internet uważany jest za dość niebezpieczne miejsce, z którego może korzystać mnóstwo osób o niecnych zamiarach. Zwiększenie źródeł, w których dostępny jest internet, tj. z komputerów na smartphony, a także inne urządzenia, zwiększyło ryzyko bycia zaatakowanym w sieci. Jednakże, dzięki podjęciu kilku małych kroczków możesz znacznie zmniejszyć ryzyko padnięcia ofiarą przemocy internetowej lub oszustwa. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad, które warto wprowadzić do codziennego życia.


1. Stwórz mocne hasło
Niepowtarzalne, a zarazem silne hasło pozwoli Ci zabezpieczyć swoje dane, informacje na temat twojego życia, a także konta bankowego. W dzisiejszych czasach zdarzają się przypadki, gdy w bazach danych pojawiają się wycieki łatwych haseł użytkowników — w taki sposób haker może zalogować się na twoje konto i ukraść twoje pieniądze i ważne dane osobowe.

2. Wzmocnij ochronę sieci
Jeżeli zadbałeś o silne hasło, teraz przyszła kolej na zadbanie o bezpieczne połączenie do sieci. Zarówno w pracy, jak i w domu, warto zainwestować w ruter, który jest zabezpieczony hasłem — jest to znacznie bezpieczniejsza opcja od szeroko dostępnego Wi-Fi, do którego ułatwiony dostęp mają hakerzy.

3. Używaj Firewalla
Pomimo tego, że twoja sieć jest chroniona, to jednak warto zadbać o firewalla, który będzie blokował nieautoryzowany dostęp do twojego komputera lub innego urządzenia. Firewall najczęściej dołączany jest do standardowego oprogramowania. Firewall zapewnia bezpieczeństwo, np. kamerkom internetowym, które nie są wyposażone w żadne oprogramowania chroniące je przed atakiem hakerów.

4. Przemyślane klikanie
Nie klikaj tam, gdzie popadnie — w taki sposób unikniesz niebezpieczeństwa. Wiele wirusów oraz groźnych oprogramowań zawartych jest w wyskakujących reklamach, a także mailach czy quizach online. Pod żadnym pozorem nie podawaj swoich danych osobistych w niesprawdzonych źródłach, ponieważ możesz paść ofiarą oszustwa.

5. Nie dziel się wszystkimi informacjami
Chociaż w dzisiejszych czasach panuje moda na dziele się niemal wszystkimi informacjami — od tego, co jemy, po to, gdzie jesteśmy oraz co robimy, to jednak warto przystopować z tym trendem lub całkowicie z niego zrezygnować. Niektóre z tych informacji mogą zostać wykorzystane przeciwko tobie.

6. Zawsze miej backup
Zawsze powinieneś być świadomy, na jakiej stronie internetowej się znajdujesz oraz jakie informacje rozpowszechniasz. Wykorzystuj oprogramowania chroniące oraz nie zapomnij o wykonywaniu kopii zapasowych w regularnych odstępach czasu — w takim wypadku, jeżeli coś pójdzie nie po twojej myśli, zachowasz wszystkie swoje dane.

7. Aktualizuj
Aktualizuj wszelkie oprogramowania oraz aplikacje — szczególne znaczenie ma to w przypadku antywirusów. Włącz automatyczne powiadomienia o aktualizacjach, dzięki czemu nie będziesz musiał myśleć o nadchodzących aktualizacjach — w takim przypadku możesz najczęściej o nich zapomnieć.

8. Bądź na bieżąco z taktykami oszustw
Internetowe zagrożenia są coraz bardziej wymyślne i trudniejsze do zauważenia na pierwszy rzut oka, dlatego warto rozeznać się w tym temacie — jaki oszustwa są najpopularniejsze w danym momencie. Niezwykle często stosowane jest, np. oprogramowanie, które wymusza od zaatakowanego okup — szantażuje go jego personalnymi informacjami w celu wyłudzenia ogromnych sum pieniędzy.

Dodaj komentarz

~Justyna
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Pamiętajmy o tym aby nikomu nie podawać żadnych danych.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Turystykę określić można mianem podróży w celu zobaczenia i...
Rolka do ubrań i roomba to moje ulubione "sprzęty" odkąd mam...
Jak zarejestrować numer z plusa
Smartfony pełnią co raz więcej funkcji i ułatwiają nam życie...
Kiedyś nie potrafiłam tego zrobić.
Operator powinien za darmo wymienić sima na taki jakiego...
mam uzywam !! sprawdza sie