09.02.2024

Co oznacza nietypowy kolor dymu z rury wydechowej?

Co oznacza nietypowy kolor dymu z rury wydechowej?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Agnieszka Nowak
Agnieszka jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatką zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem.
Udostępnij

W prawidłowo działającym samochodzie dym wydobywający się z rury wydechowej powinien być bezbarwny. Czasem jednak zdarza się, że zmienia on swój kolor, co sygnalizuje usterkę, którą najlepiej jak najszybciej się zająć. Dłuższe zwlekanie z naprawą może znacznie pogorszyć sytuację i prowadzić do poważnych problemów. O czym więc świadczy biały, niebieski lub czarny dym? Gdzie należy szukać źródła awarii? Poniżej odpowiadamy na te pytania. Zapraszamy do lektury!


Niebieski dym
Jeśli wydobywający się z rury dym ma niebieskie zabarwienie, świadczy to o tym, że olej silnikowy jest spalany. Może się to zdarzyć zarówno w silnikach benzynowych, jak i w dieslach. By upewnić się, że to ta przyczyna, można sprawdzić poziom oleju na zimnym silniku (pomiar wykonany na ciepłym będzie niemiarodajny). By dowiedzieć się, gdzie dokładnie leży usterka należy zaobserwować, w którym momencie działania samochodu pojawia się dym. Jeśli zaraz po odpaleniu albo w czasie schodzenia z wysokich obrotów - uszczelniacze zaworowe mogą być zużyte. Jeśli natomiast jest odwrotnie i niebieski dym wydobywa się z rury na luzie lub w czasie zwiększania obrotów, to najprawdopodobniej trzeba wymienić pierścienie tłokowe i gładź cylindra. W przypadku samochodów wyposażonych w turbosprężarki, kolorowy dym może świadczyć o awarii turbiny.

Biały dym
Na białe zabarwienie dymu wpływać może dostający się do komory spalania płyn chłodniczy - wraz z dymem zauważyć się powinno ubytki płynu w zbiorniku wyrównawczym. Może on także świadczyć o pęknięciu głowicy, kadłuba silnika lub o uszkodzonej uszczelki pod głowicą. Zanim jednak się zestresuje, warto sprawdzić, czy nie myli się z nim pary wodnej. Jest ona dobrze widoczna głównie zimą, natomiast o awarii świadczy gęsty, biały dym.

Czarny dym
Chociaż zazwyczaj czarny dym jest problemem posiadaczy silników diesla, to może on też dotyczyć silników benzynowych. W dieslu oznacza on usterkę układu wtryskowego i potrzebna jest regeneracja pompy, końcówek wtryskiwaczy lub układy cyrkulacji spalin. Czarnym dymem z silnika diesla należy jednak się martwić tylko, gdy pojawia się regularnie. Pojedyncze czarne obłoki wydobywające się w czasie obciążenia pojazdu i znikające w czasie normalnego użytkowania to nic groźnego. W przypadku silnika benzynowego czarny dym świadczy najprawdopodobniej o usterce układy sterowania silnika.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Dzięki z informacje muszę sprawdzić auto na warsztacie
~Piotrek
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Liczymy,że nasza porada Co oznacza nietypowy kolor dymu z rury wydechowej? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Co oznacza nietypowy kolor dymu z rury wydechowej?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Co oznacza nietypowy kolor dymu z rury wydechowej?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
coś w tym jest
~Klaudia Piotrowska
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności