Najlepsze Porady TechnologieJakie bity do wkrętarki sprawdzą się najlepiej? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Jakie bity do wkrętarki sprawdzą się najlepiej?

Jakie bity do wkrętarki sprawdzą się najlepiej?

Wkrętarka to jedno z najważniejszych urządzeń dla każdego majsterkowicza. To właśnie dzięki niej można np. powiesić półkę na ścianie, czy też złożyć meble. Mogłoby się wydawać, że na wyborze urządzenia kończą się dylematy. Nic bardziej mylnego! Niezwykle ważne jest to, aby wybrać dobre bity do wkrętarki. Jak powszechnie wiadomo końcówki nasadowe są wymienne. Ważne jest to, aby były one właściwie dopasowane nie tylko do posiadanego sprzętu, ale również rodzaju i twardości powierzchni. Źle dobrane bity do wkrętarki mogą doprowadzić do jej awarii.


Typy końcówek do wkrętarki

rodzaje bitów do wkrętarkiTypy końcówek do wkrętarki

Końcówki do wkrętarki (zwane również bitami oraz grotami) występują w wielu różnych wariantach. Właśnie dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie warto się z nimi zapoznać. Trzeba również wiedzieć, że to grot razem z rękojeścią lub uchwytem tworzy część roboczą. Prawidłowo dopasowany sprawi, że praca będzie przebiegać sprawnie oraz bezproblemowo. Należy uwzględnić, że bity muszą być stabilnie zamocowane, gdyż w innym przypadku sprzęt straci na funkcjonalności.

Najpopularniejsze typy końcówek do wkrętarki to:

 • Bity rowkowe - to płaskie końcówki nasadowe przystosowane do wkrętów z rowkiem prostym. Są uniwersalne, a zarazem praktyczne. Idealnie sprawdzają się podczas niewymagających prac domowych.
 • Bity krzyżowe - odmiana PH dedykowana jest wkrętom typu Phillips. Groty krzyżowe PZ są przystosowane do wkrętów Pozidriv. Z oczywistych względów nie należy zamiennie stosować grotów, gdyż może doprowadzić to do trwałego uszkodzenia podzespołów.
 • Bity trójkątne - są relatywnie rzadko wykorzystywane. Wynika to z faktu, że podczas ich wkręcania konieczne jest włożenie wyższej siły. Jest to niekorzystne zjawisko z uwagi na konieczność przenoszenia wysokich momentów obrotowych.
 • Bity kwadratowe (czworokątne) - są wykorzystywane w szafach sterowniczych, ale nie tylko. Posiadają cztery krawędzie o równej długości.
 • Bity sześciokątne - każda krawędź znajduje się pod kątem 60 stopni. Są kompatybilne z wkrętami z łbem sześciokątnym. 
 • Bity sześciokątne Tamper Resistant - na środku ich powierzchni znajduje się specjalny otwór. Został on stworzony z myślą o wkrętach zabezpieczających przed dostępem osób nieupoważnionych.
 • Bity Torx - zwane są również gwiazdkowymi. Zaokrąglone krawędzie poprawiają stabilność oraz wygodę podczas wkręcania. Dodatkowym atutem jest fakt, że wkręty nie zużywają się tak szybko, jak normalnie.
 • Bity Torx Plus - gwarantują wyższy moment dokręcania. Trzeba jednak podkreślić, że konstrukcja takich bitów znacząco różni się od końcówek nasadowych Torx. Nie można stosować ich zamiennie.
 • Bity Torx BO - swoją budową nawiązują do standardowych końcówek Torx, jednak na środku znajduje się otwór. Taka budowa ułatwia przymocowanie wkrętów zabezpieczonych przez osobami nieupoważnionymi.
 • Bity PH Plus Minus - dedykowane są wkrętom płasko-krzyżowym typu Phillips.
 • Bity PZ Plus Minus - przystosowane do wkrętów płasko-krzyżowych typu Pozidriv.
  Bity Torq-Set Mplus - są przeznaczone do wkrętów typu Torq-Set.

O czym pamiętać wybierając bity do wiertarki?

jakie bity do wkrętarki wybraćO czym pamiętać wybierając bity do wiertarki?

Niejedna osoba zastanawia się, jakie bity do wkrętarki wybrać. Po pierwsze należy określić rodzaj końcówki. Jest to podstawą do tego, aby praca przebiegała sprawnie. Po drugie należy dostosować odpowiedni profil wkrętu. Tylko wtedy będzie on właściwie osadzony. Nie bez znaczenia jest również czas pracy. Oczywistym jest to, że im dłużej będą wykorzystywane końcówki nasadowe, tym bardziej są narażone na uszkodzenie. O czym pamiętać, wybierając bity do wiertarki? Wszystko opisano poniżej.

Duże znaczenia ma twardość materiału. Jeśli bit będzie źle wybrany, to po prostu ugnie się pod powierzchnią. Doprowadzi to do usterki urządzenia. Zasada jest prosta - im twardszy materiał, tym bardziej elastyczną nakładkę należy zastosować. Do drewna, czy też tworzyw sztucznych stosuje się zazwyczaj bity twarde i sztywne. W przypadku metalu muszą one cechować się wyższą elastycznością. Bit jest narażony na złamanie, a dodatkowo może on wyrobić gniazdo wkrętu.

Wiadomym jest, że podczas wkręcania tworzą się naprężenia. Właśnie dlatego, niektórzy producenci oferują końcówki nasadowe z strefą skrętną. Które bity do wkrętarki sprawdzą się najlepiej? Bity z strefą skrętną są zazwyczaj droższe. Wynika to z faktu, że zostały one zaprojektowane z myślą o wyjątkowo wysokich obciążeniach oraz twardych materiałach. Nie ma konieczności stosowania go do standardowych prac. 

Jaki uchwyt do bitów?

jakie bity do wkrętarki wybraćJaki uchwyt do bitów?

Jak już wspomniano, bity są bezpośrednio powiązane z uchwytem. Są to elementy, które tworzą część roboczą. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma to, aby chwyt był mocny, stabilny i niezawodny. Grot nie może wypadać podczas pracy. Istotne jest również to, aby nie zmieniał on swojego położenia.

 

Uchwyty zatrzaskowe są coraz rzadziej wykorzystywane. Lepszym wyjściem wydaje się być uchwyt magnetyczny. Jego działanie opiera się na pracy magnesu. Jest praktyczny oraz bezawaryjny. Wysoka funkcjonalność przekłada się na wyższą wydajność wkrętarki.

Jeśli szukasz dobrych bitów do wkrętarki koniecznie odwiedź sklep internetowy Castorama: https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/elektronarzedzia-przenosne-i-akcesoria/wiertarki-wkretarki-i-mloty/akcesoria-do-wkretarek/bity.html

Dodaj komentarz

Bronek
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

To prawda najlepsze byłby magnetyczne

Teodor W
Dodano:
0
0

Uchwyty magnetyczne są najlepsze - magnesują też bita dzięki czemu śruby sie trzymają np. podczas przykręcania płyt g-k

Majstekowicz
Dodano:
0
0

nawet nie wiedziałem ze są takie bity :)


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jak zarejestrować numer z plusa
h*j gnoj i mogiła twoja stara to kobyła
Ciekawy artykuł, w dzisiejszych czasach materiały kompozytowe...
Warto wybrać dobrą i polecaną klimatyzację do biura.
To prawda najlepsze byłby magnetyczne
mam uzywam !! sprawdza sie
uzywam adblocka i mi allegro strasznie zmuliło :(