12.02.2024

Jak radzić sobie ze spierzchniętymi ustami?

Jak radzić sobie ze spierzchniętymi ustami?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Marcin Kaczmarek

Marcin jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatem podróży i ekspertem od turystyki. Jego artykuły oferują praktyczne porady dotyczące planowania wyjazdów, szukania tanich lotów oraz odkrywania ukrytych atrakcji turystycznych.

Udostępnij

Popękane usta to problem, który jest szczególnie dokuczliwy jesienią i zimą. Sprzyjają temu częste oblizywanie warg na zewnątrz, niskie temperatury, nieodpowiednie kosmetyki, a nawet nieprawidłowa dieta. Czasem spierzchnięte usta mogą stanowić objaw alergii lub problemów hormonalnych. We wszystkich przypadkach jednak są źródłem bólu i wyglądają nieestetycznie. Jak temu zapobiec? I w jaki sposób najszybciej zregenerować uszkodzoną skórę ust? Odpowiedzi na te pytania udzielamy poniżej!


Przyczyny pękania ust
Zły stan skóry warg najczęściej powodowany jest przez złą ich pielęgnację. Nie należy używać pomadek czy balsamów zawierających podrażniający naskórek alkohol. Innymi przyczynami pękania ust może być częste przebywanie na mrozie, upale lub wietrze oraz ich częste oblizywanie czy przygryzanie. Jak wspomniano wcześniej, spierzchnięte wagi mogą też sygnalizować nieprawidłową dietę, a zwłaszcza brak witaminy A oraz witamin z grupy B. Na problemy z ustami mogą skarżyć się także kobiety w ciąży, alergicy i osoby palące papierosy. Jeśli pęknięciom towarzyszą wrzody, ropne pęcherze czy bolesne zmiany wewnątrz jamy ustnej, należy zgłosić się do lekarza - może to być infekcja bakteryjna, grzybicza albo wirusowa.

Jak sobie radzić z popękanymi ustami?

  • Miód - jest to najlepszy naturalny lek dla skóry. Stanowi źródło cennych aminokwasów, enzymów i witamin, dzięki czemu świetnie regeneruje, odmładza i nawilża skórę. Działa też antybakteryjnie i przeciwdziała wirusom. Najlepiej nakładać go na usta 3 lub 4 razy dziennie i zostawiać go na nich na co najmniej 10 minut.
  • Ogórek - jest źródłem witaminy C, dzięki czemu stymuluje produkcję kolagenu. Sprawia to, że z łatwością uelastycznia i nawilża skórę. Plasterki świeżego ogórka należy przykładać do warg 2-3 razy dziennie przez kilka minut.
  • Aloes - miąższ tego sukulentu ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zawiera duże ilości witamin C i E, co sprawia, że regeneruje skórę, przyspiesza gojenie się ran i łagodzi podrażnienia. Współcześnie na rynku znajduje się mnóstwo produktów zawierających aloes - warto jednak przyglądać się im składom. Jeśli samemu hoduje się tę roślinę, jeden z jej liści wystarczy przekroić, a znajdującym się w jego wnętrzu żelem smarować usta kilka razy dziennie.
  • Naturalne tłuszcze - zabezpieczają one wargi przed wiatrem i mrozem, a także szybko regenerują skórę. Do smarowania ust świetnie sprawdzą się oliwa, olej kokosowy oraz masło shea.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Spierzchnięte usta to mój problem, głównie w zimie.
~Dorota
12.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady Uroda Czy opis porady Jak radzić sobie ze spierzchniętymi ustami? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak radzić sobie ze spierzchniętymi ustami?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak radzić sobie ze spierzchniętymi ustami?
12.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności