Najlepsze Porady WypoczynekCzym grozi kąpiel z sinicami?

Czym grozi kąpiel z sinicami?

Czym grozi kąpiel z sinicami? Sinice

Wakacje w pełni, a upały i słońce powodują, że szukamy ochłody w wodzie. Niestety wysokie temperatury to także okres, kiedy zakwitają sinice i z tego powodu wiele kąpielisk zostaje zamkniętych. Warto wziąć sobie do serca ostrzeżenia i nie korzystać z kąpieli do czasu zniesienia zakazu, ponieważ sinice mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia. 


Jak wyglądają sinice?

Niemal każdego lata docierają do nas wiadomości, że wiele kąpielisk w Polsce zostało zamkniętych z powodu zakwitu sinic. Najwięcej tych doniesień dotyczy wód Bałtyku, gdzie w miesiącach wakacyjnych sinice są ogromnym problemem. Pod nazwą tą kryją się cyjanobakterie, które należą do specyficznej grupy organizmów. Mogą rozwijać się niemal w każdych warunkach, jednak najczęstszym środowiskiem w których występują jest woda morska. Czynnikami, które sprzyjają ich rozwojowi jest wysoka temperatura, zasolenie wody, a także zanieczyszczenia. Gdy sinice kwitną, woda przybiera zielonoszarą barwę i staje się mętna. Można także wyczuć jej specyficzny, ziemisty zapach. Niekiedy przy brzegu zbiera się również piana, a na powierzchni może powstawać kożuch. Kontrolowane kąpieliska są zamykane przez Sanepid. Sytuacja może zmieniać się bardzo dynamicznie, dlatego jeśli planujemy danego dnia wypoczynek nad wodą, upewnijmy się, że nie została wywieszona czerwona flaga. Sinice atakują nie tylko Bałtyk, ale także jeziora i inne akweny. Często zdarzają się sytuacje, że kąpieliska są nieczynne nawet przez kilkanaście dni, dlatego wiele osób ma z tego powodu zepsuty cały urlop. 

Dlaczego sinice są niebezpieczne?

Już sam widok wody skażonej sinicami zniechęca do kąpieli, jednak mimo tego nie brakuje śmiałków, którzy podejmują to ryzyko. Kąpieliska nie są jednak zamykane z powodów estetycznych, ale przede wszystkim ze względu na zagrożenia jakie stanowią sinice. Toksyny, które wydziale są przez cyjanobakterie najczęściej podrażniają skórę i błony śluzowe. Po kąpieli często występuje uporczywa wysypka. Kontakt z sinicami wywołuje także nudności, wymioty, biegunkę i gorączkę. Oprócz tego mogą pojawić się zaburzenia układu nerwowego i mięśniowego. Większość objawów ustępuje w krótkim czasie, jednak zdarzają się sytuacje, że wymagana jest wizyta u lekarza. Sinice są najbardziej niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Dla własnego bezpieczeństwa warto przestrzegać zakazów i zrezygnować z kąpieli.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Przetestowałam w swoim domu różne odkurzacze, a najlepiej...
najlepszy przepis na świecie na mule !!
Sery neutralizują brzydki zapach z ust :)
Po wszelkie porady i pomoc w naprawie sprzętu AGD radzę...
Zawsze się pakuje w najwiekszą walizke a i tak nigdy nie mam...
teraz juz wiem jaki rower wybrać :)))
fajna porada :)
dziecko w kasku to podstawa - ale kas musi być porządnie...