Najlepsze Porady WypoczynekJak się zachować podczas burzy?

Jak się zachować podczas burzy?

Jak się zachować podczas burzy? © unsplash

Lato w pełni, co oznacza, że oprócz pięknej pogody i upałów czekają nas również mniej lub bardziej gwałtowne burze. Bardzo ważne jest aby w czasie tego niebezpiecznego zjawiska zachować szczególną ostrożność. Sprawdź w naszym artykule co należy robić w czasie nawałnicy, a czego pod żadnym pozorem nie wolno i nie daj się zaskoczyć!


Sprawdzaj prognozy

Sprawdzaj prognozy© unsplash

Najczęściej możliwość występowania burz można przewidzieć z wyprzedzeniem. Dlatego warto na bieżąco sprawdzać prognozy pogody, szczególnie gdy planujemy aktywność na świeżym powietrzu. Nawet gdy nie widzimy burz na horyzoncie ale synoptycy przewidują ich występowanie w naszym rejonie zachowajmy ostrożność. Chmury burzowe mogą rozwinąć się bardzo szybko nawet gdy nic na to nie wskazuje.

Pozostań w domu

Pozostań w domu© unsplash

Gdy zauważysz groźnie wyglądającą burzową chmurę postaraj się nie wychodzić na zewnątrz. Pozbieraj z balkonów i tarasów przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr. Pozamykaj okna i odłącz od prądu nieużywane urządzenia. Nie obserwuj burzy stojąc blisko okna, staraj się nie rozmawiać prze komórkę ani telefon stacjonarny. 

Gdy jedziesz samochodem

Gdy jedziesz samochodem© unsplash

Przebywanie podczas burzy w samochodzie jest bezpieczne pod warunkiem, że zatrzymasz się na poboczu lub parkingu. Unikaj miejsc pod drzewami, tablicami reklamowymi czy liniami energetycznymi, pozamykaj wszystkie okna.

Gdy jesteś na zewnątrz

Gdy jesteś na zewnątrz© unsplash

Może się zdarzyć, że burza zastanie Cię nieoczekiwanie gdy jesteś na zewnątrz, w terenie - musisz wtedy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej schroń się w najbliższym budynku. Jeśli nie ma takiej możliwości poszukaj mostu, przepustu lub obniżenia terenu np. rowu. Pod żadnym pozorem nie chowaj się pod drzewem, wiatą przystankową czy słupami wysokiego napięcia. Jeśli jesteś w górach zejdź jak najniżej, z kolei gdy jesteś na jeziorze dopłyń do brzegu i koniecznie wyjdź z wody. Nie używaj telefonu komórkowego - najlepiej go wyłącz. Odsuń się od metalowych przedmiotów i pod żadnym pozorem ich nie dotykaj.

Pamiętaj, że burza to bardzo niebezpieczne i nieprzewidywalne zjawisko, dlatego gdy napotkasz ją na swojej drodze zachowaj maksymalne środki ostrożności!

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

dlatego warto jeśc mięso tylko od sprawdzonych myśliwych a...
coca cola to ściema - w coca coli jest bardzi mało kwasu...
na randkę idz tam gdzie nie ma ludzi
jak byś lubianym ? najlepsza porada - nie rób tego na siłę...
Zawsze się pakuje w najwiekszą walizke a i tak nigdy nie mam...
teraz juz wiem jaki rower wybrać :)))
fajna porada :)
dziecko w kasku to podstawa - ale kas musi być porządnie...