09.02.2024

Jak wybrać dobry rower?

Jak wybrać dobry rower?

Ocena artykułu

Na podstawie 4 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Ewa Wojciechowska
Ewa jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z kulinariami i zdrowym gotowaniem. Jej artykuły zawierają przepisy na smaczne i zdrowe potrawy, porady dotyczące planowania posiłków oraz informacje o wartościach odżywczych różnych produktów.
Udostępnij

Na rynku dostępnych jest wiele modelów rowerów w rozmaitych cenach — od najtańszych składaków po rowery w cenach luksusowych samochodów. Jeżeli szukasz wysokiej jakości roweru, nie przywiązuj uwagi wyłącznie do estetyki, wyglądu oraz ceny. Na źle dobrym rowerze nie zaznasz przyjemności z jazdy, a lato to idealna pora na wieczorne przejażdżki z rodziną lub samodzielne zwiedzanie pobliskich okolica miasta. Dzięki jeździe na rowerze zobaczysz piękne krajobrazy, dotlenisz się, jak również będziesz mogła zaliczyć swój trening cardio. W poniższym tekście dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę, wybierając dobry rower!


1. Gdzie należy kupić rower?
Najtańsze rowery z pewnością znajdziesz na przecenach w hipermarketach, jednak czy będę to rowery dobrej jakości? Zazwyczaj wykonane są z najtańszych materiałów, co oznacza, że szybko się zepsują i będą niewygodne w codziennym użytkowaniu. Dlatego odradzamy ten zakup. Jeśli nie chcesz wydać zbyt dużo pieniędzy na rower, może warto rozglądnąć się za używką na takich portalach, jak allegro lub olx. Nieraz wystarczy wymienić kilka drobnych elementów i rower wygląda jak nowy!

2. Wybierz typ roweru
Chcesz jeździć rowerem w mieście, czy po lesie? Rowery służące do jazdy w mieście zazwyczaj wyposażone są w dodatkowe akcesoria, tj.: koszyk na zakupy czy bagażnik. Do najpopularniejszego rodzaju rowerów z pewnością należą rowery górskie, których można używać zarówno do jazdy wyczynowej, jak i lekkiej przejażdżki po mieście. Zastanów się, jaki rodzaj Cię interesuje i wtedy rozpocznij poszukiwania!

3. Odpowiedni rozmiar
Dobranie odpowiedniego rozmiaru roweru jest niezwykle ważną czynnością. Jeśli sprzęt będzie źle dobrany z pewnością będzie przyczyniał się do odczuwania dyskomfortu podczas jazdy - niekiedy może przyczynić się nawet do powstawania wad kręgosłupa. Zatem, jak dobrać rozmiar roweru? Wsiądź na rower i jedną stopę oprzyj na pedale ustawionym w pozycji u dołu. Noga powinna być wyprostowania — jeżeli jednak tak się nie dzieje należy podregulować siodełko. Jeżeli regulacja nie jest już możliwa warto zastanowić się nad innym rozmiarem roweru.

4. Rama roweru
Ramy rowerów najczęściej wykonane są albo z aluminium, albo ze stali. Ramy z aluminium są zdecydowanie lżejsze i bardziej wytrzymałe. Jednakże podczas jazdy po nierównościach znacznie lepiej spisze się rama stalowa, która pomaga podczas amortyzowania drgań.

5. Koła i opony
Najczęściej koła występują w dwóch rozmiarach: 26” (rowery górskie) i 28” (rowery trekkingowe i szosowe). Do jazdy po asfalcie zaleca się jak najcieńsze opony. Do pokonywania dłuższych tras warto wybrać szersze opony z wyrazistym bieżnikiem.

6. Hamulce
Hamulce są najważniejszą częścią wyposażenia roweru, ponieważ są gwarantem bezpieczeństwa. Od kilku lat prym wiodą hamulce tarczowe, które są odporne na błoto oraz wodę — jednakże są one stosunkowo drogie. Do jazdy po mieście wystarczą zwykłe hamulce, które mają znacznie lepszy stosunek jakości do ceny.

7. Amortyzacja
Amortyzacja została stworzona, aby jazda po nierównościach była bezpieczna, jednakże do jazdy po szosie nie jest ona potrzebna.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(4)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
teraz juz wiem jaki rower wybrać :)))
~Karla
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
jeżeli jeździsz po mieście to rower szosowy - wygodniejszy, i co najważniejsze koła stawiają mniejszy opór niz w typowym rowerze górskim. Druga prawa to siodełko :)
~Rower do miasta
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Najważniejsze jest siodełko żeby wytrzymać dłuższe podróże, ale także odpowiednie koła i amortyzatory i przerzutki, w sumie to wszystko jest równie ważne
~RowerowyManiak1987
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Amortyzacja i rower muszą iść w parze za sobą.
~Karol
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności