09.02.2024

Na czym polega squash?

Na czym polega squash?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Piotr Nowak
Piotr jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką zdrowego stylu życia i fitnessu. Jego artykuły oferują praktyczne wskazówki dotyczące aktywności fizycznej, planowania zdrowych posiłków oraz motywacji do zmiany nawyków na lepsze.
Udostępnij

Squash Rzeszów jest sportem, który kochają starsi i młodsi. Dlatego też regularnie przybywa boisk, które powstają w kolejnych ośrodkach sportowych. Ogólnie ujmując, squash polega na odbijaniu przez graczy piłeczki przy pomocy specjalnych rakiet. Mecze odbywają się na specjalnych kortach, otoczonych z czterech stron ścianami. Jakie są zasady gry w squasha?


Squash - co i jak?
Do gry w squasha potrzebny jest wygodny, sportowy strój i obuwie na nie ślizgających się podeszwach. Niezbędna jest również odpowiednia rakieta i specjalna piłka. Kort do squasha ma wymiary 975 x 640 x 564 cm i jest podzielony na pola. Zawodnicy grają poruszając się obok siebie, naprzeciw ściany frontowej. O tę ścianę musi się odbić piłka po każdym zagraniu serwisowym i w trakcie wymiany.

 

Początek gry

Grę rozpoczyna losowanie zawodnika, który jako pierwszy wykona serwis. Po tym zagraniu następuje wymiana uderzeń. Zawodnik wykonuje serwis aż do momentu, w którym przegra wymianę. W takim przypadku rolę zagrywającego przejmuje rywal. Mecz składa się z trzech setów, granych do 11 punktów. Wyjątkiem jest set ostatni, kiedy to gracze remisują 10:10. W tym przypadku wygrana następuje po uzyskaniu dwóch punktów przewagi.
Po prawidłowo wykonanym serwisie piłka powinna uderzyć ścianę frontową powyżej linii TIN oraz poniżej górnej linii wyznaczającej aut. Następnie piłka musi się odbić na podłodze, w polu serwisowym rywala. Zawodnik wykonujący serwis musi jedną stopą stać w kwadracie serwisowym.

 

Odegranie i wymiana
Piłkę serwisową można odbić z volleya albo po jej uprzednim odbiciu od ściany frontowej i podłogi. Dopuszczalne jest także, aby piłka odbiła się od ściany tylnej lub którejś ze ścian bocznych. Po serwisie następuje tzw. wymiana, czyli naprzemienne wykonywanie uderzeń przez graczy aż do momentu, gdy któryś z nich popełni błąd lub nie uda mu się wykonać uderzenia.
Jako że squash jest niezwykle dynamicznym sportem, nie trudno tu o kontuzje i urazy. Co więcej, stosunkowo niewielka powierzchni kortu sprzyja zderzeniom zawodników, co może dodatkowo sprzyjać powstawaniu ran. Dlatego też bardzo ważnym jest, by nie utrudniać rywalowi ani dojścia do piłki, ani wykonania poprawnego uderzenia. Chcesz spróbować swoich sił w squashu? Nie zwlekaj, bo naprawdę warto!

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Na squasha namówił mnie kolega, uczęszczam na siłownię, ale tak zmęczony i spocony nigdy nie byłem jak po tej grze. Bardzo szybki i energiczny sport, trzeba się skupić i uważać na rywala aby się z nim nie zderzyć.
~~Mikołaj
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Fajny sport w którym wbrew pozorom trzeba mieć dobrą kondycję.
~Filip
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności