09.02.2024

5 najczęściej powtarzanych mitów na temat ciała i zdrowia

5 najczęściej powtarzanych mitów na temat ciała i zdrowia

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Krzysztof Szymański
Krzysztof jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką psychologii i rozwoju osobistego. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem, budowania pewności siebie oraz osiągania sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.
Udostępnij

Współcześnie mamy lepszy dostęp do edukacji i źródeł wiedzy niż kiedykolwiek wcześniej. Powinno to czynić nas mniej podatnymi na powtarzane od lat mity, nauczyć krytycznego myślenia i szukania potwierdzenia usłyszanych wiadomości w kilku źródłach, w tym także tych autorstwa ekspertów. Tymczasem wciąż często analizujemy świat, opierając się jedynie na osobistych doświadczeniach, opowieściach zasłyszanych od kogoś innego lub zwykłej ludzkiej logice. Mamy też skłonności do powtarzania różnych stwierdzeń, nawet jeśli nie mają naukowego potwierdzenia. Poniżej prezentujemy pięć najpopularniejszych mitów dotyczących zdrowia i ciała. 


Wzrok psuje się w czasie czytania przy słabym świetle
Jest to jedno z najczęściej powtarzanych stwierdzeń, które na pewno każdy usłyszał choć raz w życiu. W czasie czytania książki w niedostatecznie oświetlonym miejscu wzrok rzeczywiście bardziej się męczy, a gałka oczna szybciej wysycha, jednak nie ma to wpływu na samo oko - już po chwili przerwy wszystko wraca do normy. Mniej jednak mówi się o korzystaniu z komputera, telefonu czy telewizora w ciemnym pomieszczeniu. Jest to niezdrowe ze względu na złe działanie na wzrok wszelkich kontrastów. Podobnie jest z czytaniem w pełnym słońcu - promienie słoneczne odbijają się od stron książki i trafiają prosto do oczu. Dlatego warto w takich sytuacjach korzystać z okularów przeciwsłonecznych. 

Zęby są naturalnie białe
Jest to stwierdzenie często pojawiające się w reklamach past do zębów. Tymczasem kolor zębów zależy przede wszystkim od genów, jakości zębiny, diety i stylu życia. Na kolor szkliwa negatywnie wpływa palenie papierosów, niektóre leki czy barwiące napoje takie jak czerwone wino czy kawa, jednak zęby stają się także naturalnie bardziej żółte wraz z wiekiem. Tak więc nie tylko śnieżnobiałe zęby są zdrowe, ale także szare lub jasnożółte. 

Włosy się podcina, by szybciej rosły i były gęstsze
Jest to niestety mit. Część włosa ponad powierzchnią skóry jest "martwa", a jej kondycja nie ma żadnego wpływu na cebulkę. Po podcięciu włosy rzeczywiście wyglądają zdrowiej i lepiej, ale wynika to z pozbycia się zniszczonych końcówek. Podobnie z włosami golonymi - ma się wrażenie, że odrastają grubsze i mocniejsze. Tymczasem wiąże się to z tym, że ich końcówki są poprzeczne, a przez to ostre i szorstkie. 

Niskie temperatury zabijają wirusy
Chociaż nierzadko słyszy się, że wszelkie drobnoustroje giną na mrozie, nie jest to prawda. Często jest wprost przeciwnie - w trakcie mroźnej zimy wirusy odpowiadające na grypę czy dolegliwości żołądkowe namnażają się szybciej, powodując epidemie różnych chorób. Bakterie z kolei są bardziej aktywne w czasie odwilży i wczesną wiosną, gdyż nie lubią niskich temperatur.

Korzystamy tylko z 10% potencjału mózgu
Jest to informacja podawana często w reklamach różnych szkoleń, które obiecują, że ich kursanci nauczą się wykorzystywać pełen potencjał swojego mózgu. Tymczasem ostatnie badania dowiodły, że w czasie doby, w tym także w trakcie snu, mózg pracuje bez przerwy i korzystając ze wszystkich swoich obszarów. Gdyby tak nie było, w procesie ewolucji uległby zmniejszeniu, a jego uszkodzenia nie powodowałyby śpiączki, niepełnosprawności czy śmierci.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy nasza porada 5 najczęściej powtarzanych mitów na temat ciała i zdrowia przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema 5 najczęściej powtarzanych mitów na temat ciała i zdrowia? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada 5 najczęściej powtarzanych mitów na temat ciała i zdrowia
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
proste i banalne
~Aleksandra Wieczorek
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności