09.02.2024

Bezpieczna diagnostyka w czasie ciąży

Bezpieczna diagnostyka w czasie ciąży

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Piotr Nowak
Piotr jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką zdrowego stylu życia i fitnessu. Jego artykuły oferują praktyczne wskazówki dotyczące aktywności fizycznej, planowania zdrowych posiłków oraz motywacji do zmiany nawyków na lepsze.
Udostępnij

Zdrowie nienarodzonego dziecka jest częstym zmartwieniem dla przyszłych rodziców. Wykonanie odpowiednich badań prenatalnych to sposób na poznanie stanu zdrowia dziecka, a także przygotowanie się do ewentualnego leczenie, jeśli dziecko będzie obciążone wrodzonymi wadami.


Badania prenatalne - czym są i jakie są rodzaje?

Badania prenatalne to grupa analiz diagnostycznych, które są przeprowadzane w różnych momentach ciąży. Mają one na celu ustalenie stanu zdrowia rozwijającego się płodu. Wykonuje się różne rodzaje badań prenatalnych, od czego zależy precyzyjność wyniku.

W przypadku ciąż o standardowym przebiegu w ramach opieki zdrowotnej wykonuje się takie podstawowe badania jak ultrasonografia i testy biochemiczne. Na podstawie USG możliwe jest obserwowanie rozwoju dziecka, a na tej podstawie widać ewentualne zaburzenia. Wynik badań ultrasonograficznych może być wskazaniem do dalszej diagnostyki. W ramach testów biochemicznych analizuje się stężenie beta-hCG, białka ciążowego A (PAPP-A), wolnego estriolu i  AFP (alfa-fetoproteiny). Podwyższenie bądź obniżenie tych składników wskazuje na ryzyko takich zaburzeń jak zespół Downa, Edwardsa lub Pataua.

Najdokładniejsze wyniki uzyskuje się jednak za pośrednictwem genetycznych badań prenatalnych, które zalecane są jedynie w określonej grupie pacjentek.

Komu zaleca się genetyczne badania prenatalne?

Genetyczna diagnostyka prenatalna pozwala znacznie dokładniej niż standardowe badania wykonywane u większości ciężarnych. Dzięki nim każda każda przyszła matka zaniepokojona zdrowiem swojego dziecka może poznać odpowiedzi na dręczące ją pytania.

Badania te są jednak przede wszystkim zalecane dla tych kobiet, w przypadku których istnieje znaczne ryzyko, że dziecko może urodzić się z różnego typu wrodzonymi wadami i problemami zdrowotnymi. W tej grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim ciężarne po 35 roku życia, u których ryzyko trisomii wzrasta znacząco. Badania te zaleca się również, gdy we wstępnych badaniach prenatalnych stwierdzone zostały jakiekolwiek nieprawidłowości, jeśli w poprzednich ciążach urodziło się dziecko z wrodzonymi wadami, bądź jeśli jedno z rodziców lub ktoś w ich rodzinach ma stwierdzone wady wrodzone lub aberracje chromosomowe. Ponadto, zaleca się badania genetyczne w przypadku ciąży indukowanej medycznie.

Genetyczne testy prenatalne - precyzyjna diagnostyka w ciąży

Najdokładniejsze wyniki na temat zdrowia dziecka uzyskuje się wykonując diagnostykę genetyczną. Testy te dzieli się na dwie grupy - inwazyjne i nieinwazyjne. Pierwsza obejmuje takie badania jak amniopunkcja, biopsja trofoblastu i kordocenteza - polegają one na pobraniu DNA bezpośrednio z otoczenia płodu. Grozi to jednak powikłaniami, w rzadkich przypadkach może dojść do poronienia.

DNA płodu do badań nieinwazyjnych pobiera się z krwi matki, co jest możliwe po ukończeniu dziesiątego tygodnia ciąży - komentuje Katarzyna Startek, specjalista platformy oferującej badania diagnostyczne Zdrowegeny.pl. - Nieinwazyjne badania prenatalne umożliwiają precyzyjną diagnostykę bez zagrożenia dla zdrowia dziecka i matki.

Do takich badań należy test NIFTY Pro, za pośrednictwem którego możliwe jest ustalenie płci dziecka, najczęściej występujących aneuploidii chromosomów płci (np. zespołu Klinefeltera) i trisomii (m.in. zespół Downa i Pataua) oraz znacznej liczby wad mikrodelecyjnych i mikroduplikacyjnych, wśród których są takie zespoły jak DiGeorge’a i Potockiego-Lupskiego. Badanie to jest nie tylko bezpieczne, ale również z wysoką czułością wskazuje na wrodzone zaburzenia u płodu.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy porada Bezpieczna diagnostyka w czasie ciąży przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Bezpieczna diagnostyka w czasie ciąży? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Bezpieczna diagnostyka w czasie ciąży
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
lubie te Wasze porady!
~Ryszard Kaczmarczyk
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
hmmm ciekawe
~Izabela Kubiak
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności