09.02.2024

Borelioza - jak rozpoznać zakażenie przez kleszcza?

Borelioza - jak rozpoznać zakażenie przez kleszcza?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Krzysztof Szymański
Krzysztof jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką psychologii i rozwoju osobistego. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem, budowania pewności siebie oraz osiągania sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.
Udostępnij

Borelioza to najczęstsza choroba przenoszona przez kleszcze, na którą odsetek zachorowań z roku na rok wzrasta. Rozpoznanie jej we wczesnej fazie pozwala na szybkie wdrożenie leczenia i uniknięcie poważnych powikłań w postaci zapalenia stawów, uszkodzenia serca, czy rozwoju neuroboreliozy. Dowiedz się jakie są objawy tej choroby, aby móc je rozpoznać nawet w przypadku niezauważonego ukąszenia przez kleszcza. 


Jakie są objawy boreliozy?
Pierwsze objawy boreliozy możemy zauważyć najczęściej w okresie od 1 do 3 tygodni od ukąszenia kleszcza. Samo ukąszenie często jest niezauważane, ponieważ większość osób nie jest w stanie poczuć, kiedy kleszcz wbija się w skórę. Tym bardziej trudno jest go zlokalizować, jeśli wybierze trudno dostępne lub owłosione miejsce na skórze. Niebezpieczne są również małe postacie kleszcza tzw. nimfy, które bardzo trudno zauważyć. Z tego powodu, duża część zakażonych podczas wywiadu klinicznego zaprzecza, że kiedykolwiek miała kontakt z kleszczem. 


Jednym z pierwszych, najbardziej typowych dla boreliozy objawów jest rumień wędrujący, który z kolei jest łatwy do zaobserwowania. Występuje on co prawda tylko w 30% przypadków zarażonych, więc nie jest regułą, jeśli jednak go zauważymy, koniecznie udajmy się do lekarza. Ma on postać pierścienia o owalnym kształcie, który wraz z czasem rozszerza się na coraz większe obszary. Nie zawsze musi pojawić się w miejscu ukoszenia. Często zdarza się, że powstaje na obszarach zupełnie od niego odległych. 
Rumień to niejedyny z objawów boreliozy. W okresie od 3-4 miesięcy od ukąszenia może pojawić się wiele objawów różnych narządów. Jako najczęstsze z nich można wymieć:

  • bóle mięśni i kości,
  • osłabienie i uczucie zmęczenia,
  • gorączka,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia wzroku i słuchu,
  • ból karku,
  • ból gardła,
  • bóle stawów,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • spadek masy ciała,
  • bezsenność.


Objawy zakażenia boreliozą mogą dać o sobie znać nawet o bardzo długim czasie od ukąszenia, czasem nawet dopiero po kilku latach. Ważne jest więc, aby udać się do lekarza najlepiej po każdym ukąszeniu przez kleszcza - pozwoli to zdiagnozować lub wykluczyć zakażenie chorobą. 

Jak wygląda diagnostyka boreliozy? 
Im wcześniej uda się rozpoznać chorobę, tym lepiej. Pozwoli to na szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia. W początkowych fazach wyleczalność wynosi aż 90 %. 


Boreliozę można zdiagnozować na podstawie badań krwi oraz oceny objawów klinicznych. Jeżeli choroba jest już w fazie przewlekłej - diagnoza może być utrudniona. Największy problem z rozpoznaniem boreliozy występuje u zakażonych, u których objawy pojawiają się dopiero po kilku latach od momentu ukąszenia przez kleszcza. 

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Ukisił mnie kiedyś kleszcz ale szybko go zobaczyłem i usunąłem na wszelki wypadek zrobiłem sobie testy wszystko wyszło dobrze. Uważajmy bo kleszcze są wszędzie.
~Hubert
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy inspiracja Borelioza - jak rozpoznać zakażenie przez kleszcza? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Borelioza - jak rozpoznać zakażenie przez kleszcza?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w komentarzu
~Porada Borelioza - jak rozpoznać zakażenie przez kleszcza?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
coś w tym jest
~Urszula Gajewska
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności