Najlepsze Porady ZdrowieBorelioza - jak rozpoznać zakażenie przez kleszcza? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Borelioza - jak rozpoznać zakażenie przez kleszcza?

Borelioza - jak rozpoznać zakażenie przez kleszcza? Jak rozpoznać boreliozę?

Borelioza to najczęstsza choroba przenoszona przez kleszcze, na którą odsetek zachorowań z roku na rok wzrasta. Rozpoznanie jej we wczesnej fazie pozwala na szybkie wdrożenie leczenia i uniknięcie poważnych powikłań w postaci zapalenia stawów, uszkodzenia serca, czy rozwoju neuroboreliozy. Dowiedz się jakie są objawy tej choroby, aby móc je rozpoznać nawet w przypadku niezauważonego ukąszenia przez kleszcza. 


Jakie są objawy boreliozy?
Pierwsze objawy boreliozy możemy zauważyć najczęściej w okresie od 1 do 3 tygodni od ukąszenia kleszcza. Samo ukąszenie często jest niezauważane, ponieważ większość osób nie jest w stanie poczuć, kiedy kleszcz wbija się w skórę. Tym bardziej trudno jest go zlokalizować, jeśli wybierze trudno dostępne lub owłosione miejsce na skórze. Niebezpieczne są również małe postacie kleszcza tzw. nimfy, które bardzo trudno zauważyć. Z tego powodu, duża część zakażonych podczas wywiadu klinicznego zaprzecza, że kiedykolwiek miała kontakt z kleszczem. 


Jednym z pierwszych, najbardziej typowych dla boreliozy objawów jest rumień wędrujący, który z kolei jest łatwy do zaobserwowania. Występuje on co prawda tylko w 30% przypadków zarażonych, więc nie jest regułą, jeśli jednak go zauważymy, koniecznie udajmy się do lekarza. Ma on postać pierścienia o owalnym kształcie, który wraz z czasem rozszerza się na coraz większe obszary. Nie zawsze musi pojawić się w miejscu ukoszenia. Często zdarza się, że powstaje na obszarach zupełnie od niego odległych. 
Rumień to niejedyny z objawów boreliozy. W okresie od 3-4 miesięcy od ukąszenia może pojawić się wiele objawów różnych narządów. Jako najczęstsze z nich można wymieć:

 • bóle mięśni i kości,
 • osłabienie i uczucie zmęczenia,
 • gorączka,
 • zawroty głowy,
 • zaburzenia wzroku i słuchu,
 • ból karku,
 • ból gardła,
 • bóle stawów,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • spadek masy ciała,
 • bezsenność.


Objawy zakażenia boreliozą mogą dać o sobie znać nawet o bardzo długim czasie od ukąszenia, czasem nawet dopiero po kilku latach. Ważne jest więc, aby udać się do lekarza najlepiej po każdym ukąszeniu przez kleszcza - pozwoli to zdiagnozować lub wykluczyć zakażenie chorobą. 

Jak wygląda diagnostyka boreliozy? 
Im wcześniej uda się rozpoznać chorobę, tym lepiej. Pozwoli to na szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia. W początkowych fazach wyleczalność wynosi aż 90 %. 


Boreliozę można zdiagnozować na podstawie badań krwi oraz oceny objawów klinicznych. Jeżeli choroba jest już w fazie przewlekłej - diagnoza może być utrudniona. Największy problem z rozpoznaniem boreliozy występuje u zakażonych, u których objawy pojawiają się dopiero po kilku latach od momentu ukąszenia przez kleszcza. 

Dodaj komentarz

Hubert
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Ukisił mnie kiedyś kleszcz ale szybko go zobaczyłem i usunąłem na wszelki wypadek zrobiłem sobie testy wszystko wyszło dobrze. Uważajmy bo kleszcze są wszędzie.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Turystykę określić można mianem podróży w celu zobaczenia i...
Rolka do ubrań i roomba to moje ulubione "sprzęty" odkąd mam...
Jak zarejestrować numer z plusa
Ja do pracy zawszę biorę sobie sałatki. Są proste do...
Ja każdej zimy zapisuje się na fitness do klubu, bo wiem, że...
Sok z selera naciowego jest przepyszny, dodatkowo jego picie...
Teraz już wiem w jaki sposób działa wszywka alkoholowa.