Najlepsze Porady ZdrowieChore nerki, jak je zdiagnozować? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Chore nerki, jak je zdiagnozować?

Chore nerki, jak je zdiagnozować? Nerki

Choroby nerek nie przebiegają gwałtownie, a ich objawy mogą nie wzbudzić w nas szczególnej uwagi, ponieważ na samym początku nie dają żadnych objawów. Niepokojące symptomy najczęściej pojawiają się, dopiero gdy mamy do czynienia z zaawansowaną niewydolnością nerek. Na choroby nerek cierpi prawie co 9. Polak, jednakże większość osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Jak wykryć nieprawidłowości w pracy nerek i do kogo udać się po profesjonalną pomoc?


Nowa choroba cywilizacyjna
Choroby nerek można nazwać cichą epidemią, a także jedną ze współczesnych chorób cywilizacyjnych, ponieważ dotyczą one prawie każdego z nas. Skąd bierze się tak duży odsetek chorych osób? Systematycznie sprawdzamy jedynie stan uzębienia oraz naszej skóry, a także pracę serca czy wątroby, jednakże o regularnych badaniach profilaktycznych, które pozwolą nam określić stan naszych nerek, często zapominamy. Warto pamiętać, że nerki pełnią w naszym organizmie wiele ważnych funkcji, m.in. filtrują krew czy usuwają zbędne elementy przemiany materii, są one również odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego stężenia elektrolitów. W dzisiejszych czasach nerki uważa się za jeden z najbardziej zaniedbanych organów w całym organizmie.

Objawy chorób nerek
Najczęściej na samym początku rozwoju choroby nie ma zbytnich niepokojących objawów, które zazwyczaj zwalamy na złe samopoczucie oraz przepracowanie. Kiedy objawy dają o sobie znać, jest za późno na jakiekolwiek leczenie. Gdy nerki dają nam o sobie znać i zmuszają nas do wizyty u nefrologa zazwyczaj mamy do czynienia z zaawansowaną niewydolnością nerek, przy której konieczna jest dializa lub przeszczep nerki.

Najczęstsze objawy chorób nerek:

 • wysokie ciśnienie tętnicze krwi
 • ból w dolnej części pleców
 • intensywny zapach moczu
 • wysoka mętność moczu
 • obecność krwi w moczu
 • oddawanie moczu w ciągu dnia ponad normę
 • obrzęki wokół nadgarstków i kostek
 • nudności
 • chroniczne zmęczenie
 • senność
 • złe samopoczucie
 • pogorszenie koncentracji


Dlaczego nie chodzimy do nefrologa?
Wszystkie te objawy są dość specyficzne, dlatego rzadko kto powiąże je z rozwijającymi się chorobami nerek. Zazwyczaj można je zrzucić na stresujący i zapracowany tryb życia, a nawet infekcję układu moczowego. Warto pamiętać, że nerki nie bolą, ponieważ są pozbawione nerwów czuciowych, dlatego są tak rzadko leczonym schorzeniem.

Jakie badania są ważne w rozpoznaniu choroby nerek?
Przede wszystkim należy wykonywać badania moczu, USG nerek, a także badania określające stężenie kreatyniny w organizmie. Dzięki wspomnianym badaniom lekarz specjalista będzie mógł ocenić czy nerki są zdrowe i pracują prawidłowo, czy konieczne jest leczenie profilaktyczne.

Dodaj komentarz

Sonia
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Powinniśmy częściej się badać.

Wiola
Dodano:
0
0

Wiele się dowiedziałam dzięki tej publikacji.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Turystykę określić można mianem podróży w celu zobaczenia i...
Rolka do ubrań i roomba to moje ulubione "sprzęty" odkąd mam...
Jak zarejestrować numer z plusa
Dużo owoców i warzyw
Nie słyszałam wcześniej o tej diecie.
dlatego warto jeśc mięso tylko od sprawdzonych myśliwych a nie...
porada:
Flebolog pomógł mi w tym problemie.