Najlepsze Porady ZdrowieCiągłe uczucie zmęczenia - co może być przyczyną?

Ciągłe uczucie zmęczenia - co może być przyczyną?

Ciągłe uczucie zmęczenia - co może być przyczyną? Zmęczenie

Wielu z nas odczuwa regularne zmęczenie, nawet mimo przesypiania zalecanych 8 godzin w ciągu nocy. Chroniczny brak energii z pewnością może wzbudzić niepokój i obawy o to, czy nie jest objawem jakiejś choroby. Przedstawiamy najczęstsze przyczyny, które odpowiadają za ciągłe uczucie zmęczenia.


Odwodnienie
Woda jest niezbędna do życia. Dzięki niej w naszych organizmach zachodzi wiele reakcji i procesów. Tymczasem problem odwodnienia dotyczy ogromnej populacji. Należy pamiętać o tym, aby codziennie wypijać co najmniej 1,5 litra wody. Gdy na zewnątrz jest gorąco, wykonujemy intensywne ćwiczenia wysiłkowe lub spożywamy alkohol, powinniśmy wypijać jej znacznie więcej. Dobrze jeśli będzie to właśnie czysta woda, a nie inne płyny, ponieważ kawa czy herbata może działać odwadniająco. Według badań, już nawet z powodu lekkiego odwodnienia możemy czuć się osłabieni, zmęczeni i mieć problemy z koncentracją.

Zła dieta

Jeśli odczuwasz stałe zmęczenie to warto przyjrzeć się temu, co ląduje na twoim talerzu. Jeśli spożywasz dużą ilość produktów mącznych oraz bogatych w cukry, zapewniasz sobie szybki skok energetyczny, jednak tuż po nim następuje gwałtowny spadek. Tym samym możesz odczuwać wyczerpanie i brak sił. Pomoże ci odstawienie produktów rafinowanych i białej mąki, a zamiast tego włączenie do codziennego jadłospisu żywności z pełnego ziarna.

Alergia pokarmowa
Alergie i nietolerancje pokarmowe mogą objawiać się nie tylko biegunką, wysypką czy zaparciami. Zmęczenie także może być objawem tego, że dany składnik lub grupa składników działają na nasz układ pokarmowy w sposób negatywny. Najczęściej powodem alergii mogą być: gluten, nabiał, kukurydza, jaja, soja i ryby. Zwróć uwagę na to, z czego składają się twoje posiłki i skonsultuj swoje obawy z lekarzem lub dietetykiem.

Depresja
Depresja większości z nas kojarzy się ze smutkiem i przygnębieniem, dlatego przez długi czas przebiega nierozpoznana. Jednym z pierwszych objawów jest właśnie apatia i brak energii. W sytuacji, gdy proste czynności, które nie sprawiały dotąd problemu zaczynają wymagać od ciebie wiele wysiłku, może to oznaczać, że dopadła cię depresja. Jeśli dodatkowo zmęczenie idzie w parze z problemami ze snem, utratą zainteresowania światem zewnętrznym oraz odczuciem lęku, to znak, że warto skorzystać z pomocy psychologa. Nieleczona depresja może skutecznie zatruć życie.

Menopauza
U kobiet po 50-tym roku życia ciągłe zmęczenie jest jednym z objawów menopauzy. Wiele źródeł podaje, że z menopauzą wiążą się nagle uderzenia gorąca, jednak to właśnie poczucie wycieńczenia jest oznaką przekwitania. Ze względu na małą liczbę czerwonych krwinek, dochodzi doi problemu z transportem tlenu. Niedotlenienie powoduje uczucie zmęczenia i brak energii. Niestety najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest po porostu przeczekanie tej fazy. Warto dużo wypoczywać i spędzać czas na świeżym powietrzu, aby zadbać o dobre dotlenienie organizmu. Jeśli potrzebujemy dawki energii, dobrze sprawdzi się zielona herbata, yerba mate oraz wyciąg z żeń-szenia.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Przetestowałam w swoim domu różne odkurzacze, a najlepiej...
najlepszy przepis na świecie na mule !!
Sery neutralizują brzydki zapach z ust :)
Po wszelkie porady i pomoc w naprawie sprzętu AGD radzę...
Mylicie napar z odwarem. Odwar uzyskuje się poprzez...
info ze jedzie teściowa - to wystarczy na wytrzeźwienie w 10...
faceci też mają haluksy :)
Sery neutralizują brzydki zapach z ust :)