Najlepsze Porady ZdrowieCo zamiast kawy? 5 zdrowych zamienników

Co zamiast kawy? 5 zdrowych zamienników

Co zamiast kawy? 5 zdrowych zamienników Zamienniki kawy

Niewielu z nas jest w stanie wyobrazić sobie dzień bez kawy. Jedni wypijają ja z czystej przyjemności, inni po to, aby dodać sobie energii. Filiżanka lub kubek małej czarnej dla wielu osób stanowi pewnego rodzaju rytuał, który pozwala walczyć z sennością i wprawić w pozytywny nastrój. Nie każdemu jednak odpowiada wyrazisty smak kawy lub czasem z różnych powodów możemy być zmuszeni do ograniczenia lub nawet całkowitej rezygnacji ze spożywania tego napoju. Na szczęście istnieje wiele zamienników kawy o podobnym działaniu, które warto znać. 


Kawa zielona 
Kawa zielona to po prostu zwykła kawa, jednak nie poddana procesowi palenia. Można ją kupić w formie zmielonej i przygotowywać tak jak zwykłą kawę lub w postaci tabletek. Ma działanie pobudzające, jednak jej dodatkową zaletą są zawarte w niej przeciwutleniacze. W ostatnim czasie zielona kawa stała się bardzo popularna głównie za swoje właściwości odchudzające. Zielonej kawie przypisuje się również wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu oraz wspomaganie w walce z nadciśnieniem. 

Zielona herbata
Zielona herbata podobnie jak kawa bogata jest w kofeinę. Duże znaczenie ma jednak sposób jej parzenia. Krótki czas - około 2-3 minuty sprawia, że napar zadziała pobudzająco. Jeśli natomiast odstawimy ją na około 8 minut, poczujemy po jej wypiciu odprężenie, a przemiana materii ulegnie przyśpieszeniu. Zielona herbata zawiera dodatkowo flawonoidy i przeciwutleniacze, które przyśpieszają spalanie tłuszczu oraz zapobiegają nadwadze i otyłości. Dodatkowo, obecne w liściach herbaty polifenole obniżają cholesterol, tym samym zmniejszając ryzyko zawału serca i miażdżycy. 

Yerba Mate
Yerba Mate jest rozwiązaniem dla osób, które musza całkowicie zrezygnować z kofeiny. Zawiera ona mateinę - związek, który również pobudza i zwalcza bezsenność. pomaga także zredukować stres. Yerba mate jest jednocześnie źródłem witamin z grupy B i C oraz minerałów, między innymi magnezu, potasu, sodu. Pomaga również oczyścić organizm z toksyn. Nie zaleca się picia yerba mate osobom palącym i spożywającym alkohol w dużej ilości. 

Guarana 
Guarana to owoce, które można kupić w suszonej i rozdrobnionej postaci lub w formie tabletek. Dostępna jest w wielu sklepach ze zdrową żywnością. Zawiera kofeinę, dlatego jej działanie można porównać do tradycyjnej kawy. Substancja ta uwalnia się jednak z guarany dłużej, dlatego działa nawet do 6 godzin. Guarana zwiększa także koncentrację i ułatwia zapamiętywanie oraz pomaga uwolnić się od zmęczenia. 

Kakao
Kakao charakteryzuje się właściwościami zbliżonymi do kofeiny. Również jest w stanie pobudzić organizm, jednak na dłuższy czas niż kawa. To dlatego, że zawiera w sobie minerały, takie jak magnez, żelazo i wapń. dzięki nim odczuwamy zwiększoną energię. Aby zwiększyć działanie kakao, można dodać do niego szczyptę chili.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Zdecydowanie zgadzam się z tytułem tego artykułu.
Odpowiedni Dress code również ma znaczenie.
Zasady Savoir Vivre są bardzo ważne.
Polecam wypróbować ten przepis.
Używam tego olejku jako kosmetyk, nie wiedziałam, że można...
Bardzo zaciekawiła mnie ta publikacja.
porada:
Pajączki to problem wielu kobiet.
Problem zaczyna się wcześniej - wielu z nas nie używa dobrej...