Najlepsze Porady ZdrowieCo zrobić, żeby wzmocnić zęby?

Co zrobić, żeby wzmocnić zęby?

Co zrobić, żeby wzmocnić zęby? Zęby

Dobrze się odżywiasz, dbasz o prawidłową higienę jamy ustnej, a mimo wszystko masz słabe zęby? Najprawdopodobniej, w którymś miejscu popełniasz błąd. Dane statystyczne pokazują, że w wieku 65-74 lat prawie połowa naszych rodaków nie ma ani jednego zęba. Natomiast w grupie osób poniżej 35. roku życia średnia liczba brakujących zębów to 8. Co zrobić, aby zęby nie wypadały i były zdrowe jak najdłużej?


1. Dbaj o prawidłową dietę bogatą między innymi w wapń. Osłabione zęby łatwiej się psują — dziennie potrzebujemy ok. 1200 mg tego pierwiastka. Wapń skutecznie wzmacnia zęby w połączeniu z fluorem. Lubi też towarzystwo witaminy D3, która zwiększa jego wchłanianie przez organizm. Najwięcej wapnia jest oczywiście w produktach mlecznych — szczególnie w kozim mleku oraz w serach żółtych. Dlatego wegetarianie mogą mieć kłopot ze wzmacnianiem zębów.

2. Dokładnie szczotkuj zęby przynajmniej 2 razy dziennie. Poprawne szczotkowanie zębów zajmuje ok. 2-3 minuty nasze czasu. Warto pamiętać, aby wymieniać szczoteczkę, co 3 miesiące, ponieważ to ona odgrywa zasadniczą rolę w higienie jamy ustnej. Przestrzenie pomiędzy zębami warto przeczyścić nicią dentystyczną, bo nie zawsze szczoteczka dotrze we wszystkie zakamarki, gdzie utykają resztki jedzenia. Nie zaszkodzi również przepłukanie buzi płynem do higieny jamy ustnej.

3. Regularnie należy usuwać kamień z zębów i je fluoryzować.

4. Unikaj leków, a w szczególności antybiotyków, które nie tylko osłabiają kości, ale również zęby.

5. Wykonuj regularne przeglądy i leczenie, bo próchnica lubi przenosić się z jednego zęba na sąsiednie.

6. Unikaj słodyczy, fast foodów oraz używek, które mają ogromny wpływ na kondycję twoich zębów. Najlepiej jeść jak najmniej cukru oraz ograniczyć spożywanie produktów zawierających bardzo dużo soli (zmniejsza ona wydalanie wapnia z organizmu). Należy uważać również na czarną herbatę oraz kawę, ponieważ sprzyjają odkładaniu się osadu i kamienia na zębach. Z kolei cola i inne słodkie napoje, w tym energetyki, karmią bakterie niszczące zęby. Jeśli jednak chcesz spożywać te napoje, zastanów się nad użyciem słomki, która w znacznym stopniu ochroni zęby przed ich bezpośrednim oddziaływaniem.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

dlatego warto jeśc mięso tylko od sprawdzonych myśliwych a...
coca cola to ściema - w coca coli jest bardzi mało kwasu...
na randkę idz tam gdzie nie ma ludzi
jak byś lubianym ? najlepsza porada - nie rób tego na siłę...
mi pomaga oglądanie zdjęcia teściowej - nie ma nic lepszgo...
Tak zdecydowanie najlepsza porada - zdjęcie teściowej. Kac...
info ze jedzie teściowa - to wystarczy na wytrzeźwienie w 10...
faceci też mają haluksy :)