Najlepsze Porady ZdrowieCzym jest glicerol i jakie ma zastosowanie?

Czym jest glicerol i jakie ma zastosowanie?

Czym jest glicerol i jakie ma zastosowanie?

Glicerol to substancja, która ze względu na swoje cenne właściwości jest wykorzystywana w różnorodnych gałęziach przemysłu - znajdziemy ją w aptekach, produktach spożywczych, jak również w drogeriach. W stanie naturalny glicerol przypomina bezbarwną, wręcz syropowatą ciecz, która charakteryzuje się dość słodkim posmakiem. Glicerol występuje pod następującymi nazwami: gliceryna czy E422. Wspomniana substancja może być pochodzenia syntetycznego, jak również pochodzenia roślinnego. Jakie zastosowanie w przemyśle ma glicerol?


Poznaj właściwości glicerolu

Glicerol jest substancją, która w naturalnym stanie skupienia, a więc stanie ciekłym okazuje się dobrym rozpuszczalnikiem dla niektórych tłuszczy, jak również substancji polarnych. Gliceryna zatrzymuje również cząsteczki wody, ponieważ jest substancją higroskopijną. Charakteryzuje się dość małymi rozmiarami, dzięki czemu szybciej i sprawniej potrafi wnikać nawet w te głębokie warstwy naskórka. Gliceryna w niskich stężeniach działa natłuszczająco i nawilżająco, natomiast w wysokich stężeniach wykazuje działanie wysuszające i odkażające.

Gdzie wykorzystywany jest glicerol?

Glicerol jest wykorzystywany w różnorodnych gałęziach przemysłu. Glicerynę chętnie wykorzystuje się w produkcji kosmetyków, ponieważ zapewnia ona odpowiednie nawilżenie, dlatego znajdziemy ją w kremach nawilżających do pielęgnacji skóry całego ciała. Glicerol zawarty jest w kremach przeciwzmarszczkowych dla skóry dojrzałej. Gliceryna jest również składnikiem maseczek do włosów, odżywek, jak również mydełek. Warto jednak wiedzieć, że tego typu glicerol różni się swoim składem od glicerolu wykorzystywanego w produkcji leków. Gliceryna stosowana w produkcji kosmetyków zazwyczaj wytwarzana jest z olejów roślinnych, m.in. oleju kokosowego czy oleju z nasion soi, natomiast glicerol wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym zawiera minimum 99% czystej gliceryny. Glicerol można znaleźć przede wszystkim w syropach, które łagodzą podrażnienia gardła związane z suchym kaszlem.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jak zarejestrować numer z plusa
h*j gnoj i mogiła twoja stara to kobyła
Ciekawy artykuł, w dzisiejszych czasach materiały kompozytowe...
Park Hotel & Fitness Club to super miejsce na grę w squasha!...
Warto unikać produktów, które mają w składzie SLS.
trzeba myć ręce i zachować spokój - z myciem rąk to nic...
Wiele osób ma niedobory witaminy D.