Najlepsze Porady ZdrowieCzym jest hatcha-joga? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Czym jest hatcha-joga?

Czym jest hatcha-joga? Hatcha-joga

Hatcha-joga to forma jogi, która zdobywa ogromną popularność w ostatnich latach — polega ona przede wszystkim na wykonywaniu podstawowych pozycji jogi, a także kontrolowaniu oddechu, co nie tylko pozwoli oczyścić umysł, ale również ciało. Indyjska joga związana jest przede wszystkim z siłą fizyczną — jej wyznacznikiem jest właśnie słowo hatcha. Dzięki hatcha-joga można osiągnąć stan głębokiej medytacji, która pozwoli na całkowite odprężenie się i oczyszczenie. Jakie są zalety uprawiania hatcha-joga?


Siła fizyczna i oddychanie
W lekkim kontraście do jogi klasycznej, w hatcha-joga liczy się siła fizyczna, dzięki której możemy wykonywać odpowiednie pozycje i pracować z naszym ciałem — takie ćwiczenia pomagają osiągnąć harmonię. W hatcha-joga praktykowane są specjalne ćwiczenia, czyli pozycje jogiczne, dzięki którym można wzmocnić poszczególne partie ciała, a także osiągnąć wewnętrzną harmonię. Według wierzących w moc hatcha-joga takie ćwiczenia stabilizują zmiany, które zachodzą w naszym organizmie. Kolejnym ważnym aspektem są odpowiednie techniki oddychanie, których zadaniem jest oczyszczenie naszego ciała, a także zredukowanie do minimum bodźców dotykających nasz układ nerwowy.

Zalety hatcha-joga
Hatcha-joga to świetny sposób na walkę z asymetrią ciała, ponieważ podczas wykonywania poszczególnych pozycji jogicznych wyrównywana jest nierównowaga mięśniowa oraz posturalna. Dzięki regularnemu uprawianiu jogi zwiększony jest zakres ruchu ciała, a także przywrócone może zostać odpowiednie napięcie mięśniowe. Joga reguluje pracę serca, a co za tym idzie ciśnienie krwi. Ćwiczenia z oddechem wspomagają obniżenie poziomu stresu, a także zrelaksowaniu się po ciężkim dniu. Nieocenioną zaletą ćwiczeń hatcha-joga jest uregulowanie zaburzeń cyklów miesiączkowych, zwalczanie bólu głowy, a także leczenie depresji czy przyśpieszenie metabolizmu, co jest pomocne w odchudzaniu.

Dla kogo?
Hatcha-joga przeznaczona jest dla każdego, ponieważ nie wymaga żadnych umiejętności, ani odpowiedniej kondycji czy formy — do wszystkiego można dojść w czasie. Aby odpowiednio pojąć hatcha-jogę, najlepiej zapisać się na zajęcia lub wynająć osobistego trenera, który będzie czuwał nad naszym zdrowiem oraz samopoczuciem — ćwiczenia wykonywane samodzielnie nie tylko mogą być nieefektywne, ale również niebezpieczne dla naszego zdrowia. Istotą ćwiczeń jest osiągnięcie harmonii i równowagi pomiędzy ciałem a umysłem, ponieważ muszą być one w takim samym stopniu zaangażowane w wykonywany trening.

Dodaj komentarz

~Ada
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Mam nadzieję, że w moim mieście jest gdzieś możliwość zapisania się na hatcha-joga, wydaje się być ciekawą aktywnością.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Turystykę określić można mianem podróży w celu zobaczenia i...
Rolka do ubrań i roomba to moje ulubione "sprzęty" odkąd mam...
Jak zarejestrować numer z plusa
porada:
Flebolog pomógł mi w tym problemie.
Dla mnie hit to, że Ruskie ogłosiły kary więzienia za...
postaram się zastosować do porad żeby mieć lepszą niż zwykle...
To gdzie trzymać telefon?