09.02.2024

Czym jest konflikt serologiczny?

Czym jest konflikt serologiczny?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka

Konfliktem serologicznym nazywamy konflikt krwi - szczególnie to pojęcie będzie ważna dla par, które starają się o dziecko lub spodziewają się już potomstwa. Jeżeli nie wykryjemy zawczasu konfliktu serologicznego, może mieć on poważne konsekwencje dla dziecka, nie tylko związane z utratą zdrowia, ale również z obumarciem w okresie płodowym lub tuż po urodzeniu. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie, czy nam i naszemu dziecko nie grozi konflikt serologiczny. Poniżej dowiesz się wszystko na temat konfliktu serologicznego, a także jak określić czy jesteście z partnerem w grupie ryzyka. 


Konflikt serologiczny, czyli?
Mówiąc o ciąży, najczęściej poruszamy tematy związane z problemami w ciąży, porodem, a także połogiem, jednakże rzadko kiedy na powierzchnię wypływa temat konfliktu serologicznego. Każdy przyszły rodzic powinien mieć świadomość, że istnieje coś takiego jak konflikt serologiczny, ponieważ może on doprowadzić do tragicznych konsekwencji. Jeżeli z parterem macie konflikt serologiczny i o tym nie wiecie, może to całkowicie uniemożliwić wam posiadanie potomstwa. Natomiast jeżeli jesteście świadomi konfliktu serologicznego i pozostajecie pod opieką lekarza, wasze dziecko może urodzić się w pełni zdrowia. 

Kiedy dochodzi do konfliktu?
Konflikt serologiczny, a więc konflikt krwi pojawia się, kiedy kobiet ma grupę krwi Rh-, a mężczyzna ma grupę krwi Rh+. Konflikt serologiczny wystąpi wyłącznie jeżeli dziecko odziedziczy krew po ojcu, a więc Rh+, natomiast jeżeli odziedziczyłoby krew po matce, czyli Rh- do konfliktu nie dojdzie. Dlaczego tak się dzieje? A więc konflikt krwi polega na tym, że jeżeli do krwiobiegu matki dziecka dostanie się grupa Rh+ natychmiastową odpowiedź wyda układ odpornościowy matki, który będzie chciał pozbyć się obcego wroga - będzie on produkować przeciwciała, aby bronić się przed wrogiem, czyli w tym przypadku dzieckiem. Konflikt serologiczny najczęściej pojawia się w drugiej lub kolejnej ciąży, znacznie rzadziej obserwuje się go w pierwszej ciąży. 

Skutki konfliktu serologicznego?
Jeżeli konflikt serologiczny będzie postępował u dziecka, może rozwinąć się choroba hemolityczna, zarówno w okresie płodowym, jak i tuż po narodzeniu. Efektem wspomnianej choroby jest rozpad krwinek dziecka, które są atakowane przez przeciwciała matki. W takim przypadku u dziecka może zacząć rozwijać się anemia hemolityczna, która doprowadza do wzrostu produkcji żółtaczki we krwi, która uszkadza nieodwracalnie wątrobę. Konflikt serologiczny może doprowadzić do śmierci dziecka w jej łonie lub po narodzinach. 

Jaką masz grupę krwi?
Jeżeli zamierzacie starać się o dziecko, a nie wiesz, jaką macie z partnerem grupę krwi, koniecznie trzeba udać się do laboratorium i poprosić o badanie na grupę krwi. Badanie polega na pobraniu z żyły łokciowej niewielkiej ilości krwi, więc wykonywane jest jak każde inne badanie. Jeżeli okaże się, że macie odmienne grupy krwi i w waszym przypadku istnieje zagrożenie wystąpienia konfliktu serologicznego, będziecie mogli uchronić dziecko przed śmiercią. Wystarczy, że zanim będziecie starać się o dziecko, porozmawiasz ze swoim ginekologiem, który podda matkę dodatkowemu badaniu pod kątem poziomu niszczących erytrocytów płodu przeciwciał -Rh. 

Jak przeciwdziałać?
Jeżeli badania pokażą możliwość wystąpienia konfliktu krwi, matka zostanie poddana immunoprofilaktyce przez podanie immunoglobiny anty-D. Dzięki takiemu działaniu krwinki dziecka, które dostałyby się do krwiobiegu matki, zostałyby natychmiast zniszczone. Takie działanie pozwala na spokojny rozwój płodu, ponieważ nie tworzą się przeciwciała, które chciałyby go atakować. Terapia przeprowadzana jest pomiędzy 28. a 34. tygodniem ciąży, a także do 72. godzin po porodzie dziecka. 

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy opis porady Czym jest konflikt serologiczny? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Czym jest konflikt serologiczny?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Czym jest konflikt serologiczny?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawa porada
~Paweł Duda
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności