Najlepsze Porady ZdrowieCzym na co dzień w pracy zajmuje się pielęgniarka?

Czym na co dzień w pracy zajmuje się pielęgniarka?

Czym na co dzień w pracy zajmuje się pielęgniarka?

Nie każdy jest zdolny do pracy w zawodzie pielęgniarki, ponieważ związana jest ona z nieustannym niesieniem pomocy chorym zarówno pod względem wsparcia psychicznego, jak również kompleksowej opieki fizycznej nawet w najtrudniejszych chwilach. Aby zostać pielęgniarką, koniecznie musisz być osobą empatyczną, której zależy na zdrowiu i życiu innych ludzi. Jeżeli chcesz nieść pomoc i oferować pacjentom należytą opiekę oraz profesjonalną wiedzę najprawdopodobniej świetnie sprawdzisz się w zawodzie pielęgniarki!


Kim jest pielęgniarka?

Pielęgniarka jest jednym z pracowników zakładu opieki zdrowotnej, której podstawowym zadaniem jest sprawowanie kompleksowej opieki nad chorymi pacjentami. Pielęgniarka nie tylko dba o właściwy komfort pacjentów, ale również pomaga im wykonywać czynności, których sami nie są w stanie wykonać. Od pielęgniarek wymagana jest odpowiednia wiedza medyczna, jak również predyspozycje psychiczne, dzięki którym szybko zyska zaufanie pacjentów, przez co poczują oni, że znajdują się w dobrym rękach.

Czym zajmuje się pielęgniarka?

Pielęgniarka w dzisiejszych czasach jest osobą, która pomaga lekarzowi — asystuje mu przy zabiegach i operacjach, a także jako pierwsza reaguje w przypadku pogorszenia stanu pacjenta czy zagrożenia jego życia. Jakie zadania wykonuje pielęgniarka podczas swojej pracy?

 • dba o należyty komfort pacjenta,
 • pomaga pacjentom w utrzymaniu higieny i czystości,
 • karmi pacjentów, a także pomaga im w czynnościach, których nie są w stanie sami wykonać,
 • podaje pacjentom leki zapisane przez lekarza,
 • wykonuje iniekcje i zmienia opatrunki,
 • asystuje lekarzowi przy przeprowadzanych zabiegach i operacjach,
 • zajmuje się profesjonalną obsługą sprzętu i aparatury medycznej,
 • udziela pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta,
 • prowadzi dokumentację pacjenta,
 • wykonuje szczepienia ochronne.

Jakimi cechami charakteryzuje się pielęgniarka?

 • Pielęgniarka powinna być przede wszystkim osobą otwartą na kontakt z drugim człowiekiem, ponieważ jej praca będzie polegać na kontakcie z pacjentami nawet w bardzo trudnych sytuacjach. Pielęgniarka powinna dodawać pacjentom pewności siebie i otuchy, kiedy tego potrzebują, dlatego ceni się u niej zdolności empatyczne oraz opiekuńcze. Pielęgniarka musi być cierpliwa i opanowana, ponieważ niektórzy pacjenci mogą okazać się dość trudnymi podopiecznymi.
 • Z drugiej strony pielęgniarka powinna być osobą stanowczą i zdystansowaną, która będzie odporna na cierpienie drugiego człowieka, ponieważ ciężkie choroby i śmieć pacjentów będą codziennością. Pielęgniarka powinna umieć pracować pod presją czasu i mieć zwiększoną odporność na stres, dzięki czemu wykonywana przez nią praca będzie maksymalnie dokładna i precyzyjna.
 • Podczas swojej pracy pielęgniarka będzie musiała pochwalić się siłą fizyczną, jak również zdolnościami manualnymi.

Gdzie pielęgniarka znajdzie pracę?

Pielęgniarka znajdzie pracę w szpitalach, przychodniach i ośrodkach zdrowia. Co więcej, zawód pielęgniarki korzystnie jest rozpatrywany w ośrodkach rehabilitacyjnych, hospicjach, a także w ambulatoriach. Współcześnie pielęgniarki zatrudniane są również w mieszkaniach prywatnie w celu kompleksowej opieki nad chorym.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Zdecydowanie zgadzam się z tytułem tego artykułu.
Odpowiedni Dress code również ma znaczenie.
Zasady Savoir Vivre są bardzo ważne.
Polecam wypróbować ten przepis.
Mnie najbardziej to denerwują te wszystkie teorie spiskowe,...
Ja tam w cuda nie wierzę
Powinniśmy częściej się badać.
Ty się tam Pioteer tak nie podpalaj, poczekajmy. Mam wrażenie,...