Najlepsze Porady ZdrowieCzym są punkty rubinowe?

Czym są punkty rubinowe?

Czym są punkty rubinowe? Punkty rubinowe

Punkty rubinowe to niewielki czerwone kropki, które pojawiają się na skórze. Plamki te mogą być odzwierciedleniem prowadzonego stylu życia lub po prostu pojawiać się z wiekiem, dlatego nie zawsze są niebezpieczne dla zdrowia. Wiele osób decyduje się na usunięcie punktów rubinowych ze względów estetycznych. Wspomniane punkty rubinowe zwane są również naczyniakami starczymi oraz plamami de Morgana — to drobne zmiany skórne pojawiające się na różnych miejscach na ciele. W artykule dowiesz się, kiedy warto zgłosić się do dermatologa oraz czy są one zjawiskiem, którym powinniśmy się niepokoić.


Dlaczego punkty rubinowe powstają na ciele?
Punkty rubinowe powstają na skutek rozszerzania się oraz pękania naczyń krwionośnych albo nadmiernego namnażania się komórek, co łączy się bezpośrednio ze starzeniem organizmu. Tworzą się wypukłe znamiona o wielkości kilku milimetrów przyjmujące czerwony kolor. Niewłaściwa dieta, silny stres, zmiany hormonalne, jak również problemy z krążeniem lub wątrobą mogą wzmagać problem tworzenia się punktów rubinowych. Niekiedy specjaliści wiążą je z tendencją genetyczną.

Czy punkty rubinowe są niebezpieczne?
Czerwone plamki powstają na skutek mikrouszkodzeń delikatnych naczyń krwionośnych, dlatego nie są niebezpieczne dla zdrowia. Jeżeli nie sprawiają bólu podczas dotykania oraz punkciki się nie powiększają, to oznacza, że nie powinniśmy się przejmować. Jeżeli z plamek wydobywa się krew lub inna wydzielina warto udać się do specjalisty w celu wykluczenia poważniejszych schorzeń. Jeżeli punkty rubinowe nie są niebezpiecznie, nie trzeba ich usuwać. Wiele osób jednak decyduje się na ich usunięcie ze względów estetycznych.

Jak pozbyć się rubinowych plamek?
Nie zaleca się usuwania rubinowych punktów samodzielnie, to dermatolog powinien zasugerować sposób ich pozbycia się. Najczęściej stosuje się zabiegi laserowe, elektrokoagulację oraz tradycyjne zabiegi chirurgiczne, które są wykonywane przy miejscowym znieczuleniu. Ryzyko wystąpienia powikłań po takim zabiegu jest minimalne, a gojenie ran wynosi maksymalnie dwa tygodnie. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża, cukrzyca, epilepsja oraz przyjmowanie leków rozrzedzających krew.

Czy można zapobiec powstawania punktów rubinowych?
Proces powstawania wspomnianych plamek jest niezwykle złożony i zależny od wielu czynników. Z pewnością można zmniejszyć ryzyko pojawienia się po zmodyfikowaniu diety oraz wprowadzeniu odpowiedniej pielęgnacji skóry. Dobrze będzie ograniczyć używki oraz wysoko przetworzoną żywność. Należy pamiętać o nawadnianiu organizmu — skóra stanie się jędrna oraz mniej podatna na uszkodzenia.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Turystykę określić można mianem podróży w celu zobaczenia i...
Rolka do ubrań i roomba to moje ulubione "sprzęty" odkąd mam...
Jak zarejestrować numer z plusa
Ja dodaję imbir do zimowych herbatek. Ma świetne właściwości...
Mój chłopak stosuje białko po wykonanym treningu.
Stosuję olejek z czarnuszki na końcówki włosów, świetnia się...
dlatego warto jeśc mięso tylko od sprawdzonych myśliwych a nie...