09.02.2024

Dieta rozdzielna - na czym polega?

Dieta rozdzielna - na czym polega?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Anna Kowalczyk
Anna jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z rodzicielstwem i wychowaniem dzieci. Jej artykuły są pełne praktycznych porad dla rodziców, inspiracji oraz wskazówek dotyczących budowania zdrowych relacji rodzinnych.
Udostępnij

Dieta rozdzielna, inaczej dieta rozłączna została opracowana przez amerykańskiego lekarza Williama Howarda Haya, który stwierdził, że za powstawanie nadwagi w pewnym stopniu odpowiada niewłaściwe łączenie ze sobą różnych produktów spożywczych. Stworzony przez niego sposób żywienia miałby więc pomagać schudnąć, a przy tym mieć pozytywny wpływ na układ krążenia i pokarmowy, pomóc w usuwaniu toksyn z organizmu, a przy tym zmniejszyć napięcie nerwowe. Na czym dokładnie polega dieta rozdzielna i czy warto ją stosować? Zapraszamy do lektury!


Zasady diety rozłącznej
Główną regułą, którą należy się kierować w czasie tej diety, jest niełączenie ze sobą w jednym posiłku węglowodanów oraz białek. Według Williama Haya są one trawione przez inne enzymy, a ich jednoczesne spożywanie obciąża żołądek i sprzyja nadwadze. Tak więc produktów takich jak pieczywo, makarony, kasze czy owoce nie powinno spożywać się z mięsem, jajkami, soją czy serami, a między posiłkami z nich złożonymi należy zachować czterogodzinną przerwę. Oba rodzaje produktów można za to łączyć z tymi uważanymi za neutralne, wśród których znajdują się: warzywa, zioła, maślanka, mleko czy kefir. Dieta rozłączna nie wyklucza też za wielu produktów. Wśród nich są tylko węglowodany proste (białe pieczywo lub słodycze), czerwone mięso, fast foody, słodkie napoje, alkohol i mocna kawa. Zalecane jest spożywanie pięciu posiłków i picie dwóch litrów wody dziennie, zielonej herbaty i naparów z ziół.

Efekty diety
Chociaż dieta rozdzielna nie jest typową dietą redukcyjną, wyklucza ona tłuste, smażone potrawy i produkty wysokokaloryczne. Dzięki temu, trzymając się jej, można schudnąć w dwa tygodnie nawet o 2,5 kg. Nie jest to jednak bezpośredni efekt rozdzielania produktów, ale ich niskiej kaloryczności. Dzięki wykluczeniu czerwonego mięsa i niezdrowych przekąsek, zapobiega ona chorobom serca i ułatwia procesy trawienia. Produkty bogate w dobroczynne substancje wpływają również na pamięć i koncentrację, a także pomagają w walce ze stresem.

Zalety i wady diety rozdzielnej
Dużą zaletą tego sposobu żywienia jest stosunkowo nieduża ilość produktów zakazanych - te wykluczone są niezdrowe i kaloryczne. Przygotowywanie posiłków także nie jest kosztowne ani wymagające, potrzeba tylko odpowiedniej organizacji i rozłożenia produktów tak, by nie łączyć ze sobą białek i węglowodanów. Dieta ta ma także pozytywny wpływ na organizm. W przypadku wad, często wskazywane jest, że dieta Williama Haya nie wpisuje się w zasady racjonalnego żywienia, które zakładają spożywanie wszystkich produktów w jednym posiłku. Nie jest ona więc polecana do dłuższego stosowania. Ponadto osoby chcące ją zastosować, muszą zazwyczaj korzystać z gotowych jadłospisów i walczyć ze swoimi przyzwyczajeniami. Trudnością jest także całkowity zakaz podjadania między posiłkami.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy nasza porada Dieta rozdzielna - na czym polega? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Dieta rozdzielna - na czym polega?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją radę w komentarzu
~Porada Dieta rozdzielna - na czym polega?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
hmmm ciekawe
~Kornelia Kaczmarek
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności