09.02.2024

Echinacea — właściwości i najczęstsze zastosowanie

Echinacea — właściwości i najczęstsze zastosowanie

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Krzysztof Szymański
Krzysztof jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką psychologii i rozwoju osobistego. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem, budowania pewności siebie oraz osiągania sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.
Udostępnij

Jeżówka, czyli echinacea od wieków wykorzystywana jest przez medycynę naturalną — przygotowuje się z niej napary, które pomagają zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych. Znajdujące się w jeżówce substancje wspomagają złagodzenie kaszlu, bólu gardła, jak również objawów grypy. Echinacea jest również skuteczna podczas leczenia trądziku, opryszczki, poparzeń, jak również świądu. Poza tym roślina ta przepięknie wygląda i dość długo kwitnie. Obecnie działania jeżówki nie tylko doceniają zwolennicy medycyny naturalnej, ale również naukowcy. Sprawdź, dlaczego warto hodować jeżówkę w ogrodzie lub na balkonie. Z pewnością będziesz zachwycona dobroczynnymi właściwościami tej rośliny.


Co to jest echinacea?
Echinacea, zwana jest również jeżówką purpurową, to roślina pochodząca z rodzaju astrowatych. Roślina pochodzi z Ameryki Północnej, ale występuje również w Europie oraz Azji i jest dosyć łatwa w uprawie, dlatego można ją zobaczyć w wielu przydomowych ogródkach. Uwagę przykuwają przede wszystkim płatki w intensywnej kolorystyce różowej lub fioletowej — na środku występuje charakterystyczny wypukły i brązowy środek kwiatu. Jeżówka najbardziej lubi nasłonecznione stanowiska oraz żyzną glebę — chociaż jeżeli warunki będą nieco gorsze, to również powinna urosnąć. W ziołolecznictwie wykorzystuje się ziele jeżówki oraz korzeń, który zawiera wiele substancji aktywnych, m.in.: kwas chlorogenowy, olejki eteryczne, związki aminowe czy alkaloidy.

Właściwości jeżówki
Jeżówka wykazuje przede wszystkim właściwości lecznicze. Znajdujące się w niej roślinne substancje czynne przyczyniają się do stymulacji układu immunologicznego oraz wzmocnienia odporności, co jest prawdopodobieństwem zmniejszenia infekcji. Napary oraz nalewki na bazie wspomnianej rośliny polecane są osobom zmagającym się z przemęczeniem, oraz rekonwalescencją po antybiotykoterapii. Wykorzystanie jeżówki zalecane jest w przypadku nawracających dolegliwości układu moczowego, jak również infekcji dróg oddechowych. Echinacea wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne oraz antyalergiczne. Świetnie łagodzi kaszel, dzięki rozrzedzeniu wydzieliny oraz ułatwia odkrztuszanie. Jeżówka często wykorzystywana jest również jako składnik kosmetyków oraz środków farmakologicznych — zwalcza stany zapalne, np.: trądzik, opryszczkę oraz egzemy. Nie tylko przyśpiesz leczenie ran i owrzodzeń skóry, ale również działa nawilżająco i przeciwzmarszczkowo. Zawarte w niej antyoksydanty spowalniają procesy starzenia się.

Zastosowanie jeżówki
Z zasuszonego ziela jeżówki zazwyczaj zaparza się leczniczą herbatkę. Wystarczy zalać wrzątkiem jedną łyżeczkę suszu i zaparzać pod przykryciem przez ok. 10 minut. Z kolei, jeżeli posiadasz zmielony korzeń echinacei, wystarczy, że zalejesz go szklanką wody i będziesz gotować przez 5 minut, a po 10 minutach przecedzisz i wywar będzie gotowy do spożycia. W aptekach dostępne są syropy na bazie tego zioła leczniczego. Z suszonego ziela można również przygotować nalewkę rozgrzewającą, która pomoże pokonać niemal każdą infekcję. Wystarczy zalać 100 g suszu 500 ml wódki, szczelnie zamknąć i przechowywać w ciepłym miejscu. Po 2 tygodniach nalewkę można przecedzić i przelać do butelek. Po 6 miesiącach przechowywania w ciemnym pomieszczeniu nalewka będzie gotowa do spożycia.

Przeciwwskazania spożywania echinacei
Naparów oraz herbat przygotowanych na bazie jeżówki nie powinny spożywać dzieci poniżej 12. roku życia, ponieważ są znacznie podatne na alergie, jak również kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią. Przeciwwskazaniem do spożywania jest choroba autoimmunologiczna, stwardnienie rozsiane, gruźlica, schorzenie wątroby, AIDS oraz choroby szpiku.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Niedość, że pięknie kwitnie to jeszcze ma właściwości zdrowotne, po prostu złoto
~Zofia
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy inspiracja Echinacea — właściwości i najczęstsze zastosowanie przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Echinacea — właściwości i najczęstsze zastosowanie? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w komentarzu
~Porada Echinacea — właściwości i najczęstsze zastosowanie
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawe może i tak...
~Oliwier Jankowski
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności