Najlepsze Porady ZdrowieJak poradzić sobie z żylakami?

Jak poradzić sobie z żylakami?

Jak poradzić sobie z żylakami? Nogi

Niewydolność żylna występuje u ok. 32% do 51% kobiet. Żylaki charakteryzują się opuchlizną kończyn dolnych, dlatego najbardziej narażone są kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Opuchnięte kostki często pojawiają się również po długim przebywaniu na słońcu, po przebytej podróży, jak i siedzącym dniu w pracy. Pod nazwą żylaków kryje się nic innego, jak widoczne przez skórę żyły powierzchniowe. Niezwykle często towarzyszą im ponadto obrzęki nóg i stóp, pieczenie, uczucie ciężkości i kurcze mięśni. Najczęściej żylaki są uwarunkowane genetycznie, związane są również z wiekiem, płcią, wykonywanym zawodem, terapią hormonalną oraz przebywaniu w długotrwałej pozycji siedzącej.


1. Zrezygnuj z ciasnych ubrań
Przede wszystkim, zrezygnuj z ubrań, które dodatkowo będą utrudniać odpływ krwi z kończyn dolnych, tj. ciasnych rurek, których zadaniem jest mocne opięcie ciała.

2. Zmieniaj pozycje podczas siedzenia
8 godzin spędzonych przy biurku w pracy to zdecydowanie za długo. Co jakiś czas zrób sobie przerwę — wybierz się na krótki spacer, rozprostuj nogi lub po prostu podnieś je wyżej.

3. Nie przebywaj za długo na słońcu
Żylaki mogą być bardziej widoczne jeśli zbyt długo będziesz przebywać na słońcu — dodatkowo pojawi się opuchlizna. A to wszystko dlatego, że przy wysokich temperaturach rozszerzają się naczynia krwionośne, co powoduje zaleganie w nich krwi.

4. Uprawiaj sport
Siedzący tryb życia przyczynia się do otyłości oraz problemów żylnych, dlatego niezwykle ważne dostateczna dawka aktywności fizycznej. Warto ćwiczyć ok. 30-90 minut każdego dnia. Jednakże jeśli nie możesz poświęcić na sport aż tyle czasu wdróż go do swojej codzienności - do pracy przejdź się na piechotę lub pojedź rowerem. Ważne jest, aby się nie przetrenowywać i uprawiać sport dla własnej satysfakcji oraz przyjemności.

5. Szpilki wyłącznie na wyjątkową okazję
Chociaż w wysokich obcasach nogi wyglądają zjawiskowo, to jednak szpilki przyczyniają się do powstania żylaków. Warto założyć je na elegancką kolację czy ważną uroczystość, jednakże na zmianę należy mieć przygotowane płaskie obuwie.

6. Zastosuj odpowiednie suplementy
W suplementach najlepiej poszukiwać kwasu askorbinowego, który ułatwia produkcję kolagenu, oraz hesperydynę dbającą o prawidłowe krążenie.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Przetestowałam w swoim domu różne odkurzacze, a najlepiej...
najlepszy przepis na świecie na mule !!
Sery neutralizują brzydki zapach z ust :)
Po wszelkie porady i pomoc w naprawie sprzętu AGD radzę...
mi pomaga oglądanie zdjęcia teściowej - nie ma nic lepszgo...
niestety żadna z porad u mnie się nie sprawdziła -...
info ze jedzie teściowa - to wystarczy na wytrzeźwienie w 10...
stosuje :) są efekty !!