Najlepsze Porady ZdrowieJak przeciwdziałać rozstępom podczas ciąży Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Jak przeciwdziałać rozstępom podczas ciąży

Jak przeciwdziałać rozstępom podczas ciąży @pixabay

Rozstępami określamy zmiany skórne, które przypominają swoją formą i kształtem czerwone blizny o różnorodnym kształcie. Rozstępy to powszechnie zjawisko pojawiające się podczas ciąży, zazwyczaj mamy z nim do czynienia w II trymestrze, kiedy pojawiają się na brzuchu, piersiach i udach. Oczywiście większość mam pragnie tego uniknąć, dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednią kondycję skóry. Rozstępy pojawiają się na skutek zmian w gospodarce hormonalnej i chociaż czasami nie sposób uniknąć rozstępów, to jednak można wpłynąć na ich widoczność. Odpowiednio regularnie aplikowany krem na rozstępy zestawiony z aktywnością fizyczną oraz odpowiednią dietą, mogą sprawić, że rozstępy będą ledwo widoczne.


Dlaczego pojawiają się rozstępy?
Rozstępy w ciąży są niezwykle podobne do rozstępów, które pojawiają się w okresie przybierania masy na skutek nadmiernego i niezdrowego jedzenia, a także po zabiegach plastycznych i podczas intensywnej pracy nad zwiększeniem masy mięśniowej. Pierwsze rozstępy zazwyczaj pojawiają się w II trymestrze ciąży, a ich oznaką jest swędząca skóra. Kolejnym etapem powstawania rozstępów są czerwone lub białe pasma o nierównych brzegach. Rozstępy tworzą się na okolicach brzucha, piersi, ud oraz bioder. Powstanie rozstępów związane jest przede wszystkim z pogorszeniem odporności na rozciąganie fibroblastów, czyli komórek, które produkują w skórze włókna kolagenowe oraz elastyny. Powiększający się brzuch oraz piersi, których tempo wzrostu jest szybkie, sprawiają, że skóra pęka, tworząc blizny. Oczywiście oprócz czynników hormonalnych na powstawanie rozstępów w ciąży mają również wpływ predyspozycje genetyczne.

Jak nie dać się rozstępom?
Czasem nie da się w pełni uniknąć blizn, jednakże istnieją pewne sprawdzone rozwiązania, dzięki którym ryzyko pojawienia się blizn będzie zdecydowanie mniejsze. Co zrobić, aby uniknąć rozstępów w ciąży?

  • Pielęgnuj skórę — w aptekach oraz drogeriach dostępne są specjalistyczne kremy na rozstępy przeznaczone dla kobiet w ciąży, w których składzie znajdują się wyłącznie składniki naturalne, np. wyciągi z olejków roślinnych, witamina E, kolagen oraz masła roślinne, które pobudzają produkcją kolagenu i elastyny doprowadzając do poprawienia elastyczności skóry. Preparaty należy nakładać nawet dwa lub trzy razy dziennie na skórę kolistymi i dość wolnymi ruchami.
  • Masaż skóry — jedną z najskuteczniejszych zabiegów o charakterze profilaktycznym jest wykonywanie subtelnego masażu nie tylko na częściach ciała, które są narażone na powstanie rozstępów, ale również w innych partiach ciała. Do zabiegu masażu polecane jest wykorzystanie oliwki lub olejku do ciała o naturalnym składzie, który jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Dzięki olejkowi zabieg masażu nie tylko zbawiennie wpłynie na ciało, ale również pozwoli ukoić wszystkie nerwy i maksymalnie się odprężyć.
  • Zdrowa dieta — oczywiście wzrost masy ciała w ciąży jest nieunikniony, jednakże można przytyć świadomie i zdrowo, dostarczając organizmowi cennych wartości odżywczych. Będąc w ciąży, należy unikać podążania za regułą „jem za dwóch”, należy jeść racjonalnie w porcjach jak najbardziej zbliżonych do naszych standardowych. Rozstępy z pewnością będą mniejsze, gdy waga powiększy się maksymalnie o 10 lub 15 kg. Jeżeli przybranie na wadze w ciągu 9 miesięcy będzie stopniowe, to istnieje mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się blizn na skórze.
  • Aktywność ruchowa — to, że jesteś w ciąży, wcale nie oznacza, że powinnaś zaprzestać aktywności ruchowej. Oczywiście możesz zrezygnować z cardio, które będzie szybko podnosiło bicie serca, jednakże staraj się jak najaktywniej spędzać swój wolny czas. Świetnym rozwiązaniem są spacery, chodzenie na basen, a także joga.


Jakie produkty są najlepsze na rozstępy?
Na skórze pojawiły się już rozstępu? Jeszcze nie jest za późno, aby się ich pozbyć lub aby delikatnie zmniejszyły swoją widoczność. Warto zainwestować w dobry balsam nawilżający, olejek lub naturalny olej kokosowy. Ciekawym rozwiązaniem jest również masaż strumieniem wody pod prysznicem lub podczas kąpieli w wannie. Jeżeli zmagasz się z rozstępami, swoją dietę powinnaś wzbogacić o cynk, który przyczyni się do poprawy kondycji skóry.

Dodaj komentarz

Daria
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Masaż ciała połączony z odpowiednią dietą to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się rozstępów w moim przypadku. Polecam również stosowanie kremów na rozstępy.

Sabina
Dodano:
0
0

Rozstępy podczas ciąży to problem wielu kobiet. Warto zainwestować w dobre kosmetyki, które pomogą pozbyć się lub zapobiec rozstępom. Bardzo przydatny wpis.

Marlena
Dodano:
0
0

Przeciwdziałanie rozstępom to w głównej mierze klucz do sukcesu. Zaczynając dbać o to jak najszybciej, skutecznie zapobiegniemy ich powstawaniu.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Turystykę określić można mianem podróży w celu zobaczenia i...
Rolka do ubrań i roomba to moje ulubione "sprzęty" odkąd mam...
Jak zarejestrować numer z plusa
Jak to mawiają: przezorny zawsze ubezpieczony!
Przez zatkane ucho nie mogłam się słuchać, jakiś taki donośny...
Wiele produktów nie zawiera już glutenu, są łato dostępne.
niestety żadna z porad u mnie się nie sprawdziła -...