Najlepsze Porady ZdrowieJak radzić sobie z uporczywą migreną?

Jak radzić sobie z uporczywą migreną?

Jak radzić sobie z uporczywą migreną? Jak radzić sobie z uporczywą migreną?

Migrenowy ból głowy jest przypadłością, która atakuje ludzi bez względu na wiek i stan zdrowia. To niezwykle silny ból głowy, który niekiedy może całkowicie eliminować z życia publicznego. W przypadku tego schorzenia, bólowi głowy towarzyszy często wiele dodatkowych dolegliwości, np. mdłości, drętwienie kończyn, wrażliwość na światło, zapachy czy smak. Każdy migrenę przechodzi inaczej. Rynek farmaceutyczny oferuje silne leki, które są w stanie uśmierzyć ból. Co zrobić jeśli jednak nic nie pomaga, albo nie masz pod ręką tabletek? zmniejszyć ryzyko występowania migreny w przyszłości?


Skuteczny unik
Do jednego ze skutecznych sposobów prewencji przeciw migrenie jest unikanie tego, co ją powoduje. Jeśli jesteś osobą, która migreną reaguje np. na dynamicznie zmieniającą się pogodę - bądź na bieżąco z prognozami meteorologicznymi. Ostry ból głowy także często pojawia się w sytuacjach bardziej stresujących. Dlatego też warto nauczyć się kilku technik relaksacyjnych, które pomogą Ci się uspokoić i zminimalizować ryzyko wystąpienia uporczywej migreny. Zadbaj o zdrowy sen, wprowadź zmiany w swojej diecie (unikaj ciężkostrawnych potraw), a także wyeliminuj alkohol oraz papierosy. Jeśli masz skłonności do migreny, powinieneś odpuścić sobie naprawdę intensywny wysiłek fizyczny. Za to pomóc może Ci joga, która oprócz umiarkowanego wysiłku fizycznego pomoże Ci się nauczyć odpowiednio oddychać. Jeśli posiadasz zwierzaka - chodź z nim na spacery. Nie ograniczaj się do jednego czy dwóch okrążeń wkoło domu. Zachęcamy też do spacerowania po lesie. Cisza panująca wlezie, delikatnie przerywana śpiewem ptaków pozwoli Ci się wyciszyć, a to już jest krok w stronę działania prewencyjnego przeciw migrenie.

Zaczyna się...
Jak już zostało wspomniane - skutecznymi w walce z migrenowymi bólami i dolegliwościami są odpowiednie środki farmakologiczne. Warto jednak pamiętać, że ich działanie można dodatkowo wspomóc, ale o tym, co pomoże Tobie musisz przekonać się samodzielnie. Czasem bywa tak, że coś, co u jednej osoby migrenę wywołuje, u innego ją łagodzi. Tak jest np. z kawą. Dlatego też podpowiadamy tutaj czego spróbować, a co może Ci skutecznie ulżyć w cierpieniu. 
Kiedy dopada Cię silny ból - bierzesz lekarstwa. Aby mogły spokojnie zadziałać, połóż się wygodnie. Ogranicz dostęp światła, zapewnij sobie ciszę i komfortowe warunki. Przygotuj sobie także okład (ziny lub ciepły). Wielu osobom pomagają okłady na czoło oraz kark - spróbuj i Ty. Unikaj kąpieli lub prysznica w bardzo ciepłej wodzie. Skutecznym, w wielu przypadkach, jest stosowanie ziół. Jeśli cierpisz na migreny, dołącz do swojej apteczki herbatkę z melisy, kozłka lekarskiego, szałwii, miłorzębu czy dziurawca. Popularną metodą walki z bólem migrenowym jest też aromaterapia. Tutaj jednak należy także uważać. Z olejkami może być tak, jak z kawą - mogą dodatkowo pogłębiać dolegliwości. Jeśli jednak dobre reagujesz na zapach mięty, lawendy czy bazylii, możesz użyć roztworu z 1-3 kroplami olejku do masażu lub aromaterapii.

Co powinno Cię zaniepokoić?
Jeśli intensywne bóle głowy oraz towarzyszące im dolegliwości atakują Cię niezależnie od pogody, stresu czy trybu życia, warto udać się do lekarza specjalisty. Dzięki wnikliwemu wywiadowi oraz badaniom uda mu się wykluczyć inne schorzenia, których objawem może być silny ból głowy. Podobne symptomy mogą dawać choroby oczu., nowotwory, zwyrodnienia kręgosłupa czy schorzenia nerwu trójdzielnego. 

Z migreną jest trochę jak z kosmetykami. To, co pomaga innym, niekoniecznie pomoże i Tobie. Dlatego też kiedy ból zaatakuje, próbuj wszystkich możliwych środków. Jeśli znajdziesz ten, który daje Ci ulgę, każdy kolejny atak migreny będzie łatwiejszy do opanowania. Pamiętaj, że zdrowie jest jedną z najważniejszych wartości w życiu. Dlatego też jeśli cokolwiek Cię niepokoi, nie czekaj z wizytą u lekarza.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

praca marzeń!
praca marzeń!
Polecam zabiegi u doktor Pardy.
Mam wszystkie objawy niedoboru... Dobrze wiedzieć, że chodzi o...
Pamiętajmy że leki mają też datę przydatności i wymieniajmy...
Gdy przestałam używać telefonu przed snem, mój sen poprawił się.
Oczywiście, że podstawa to odpowiednia higiena. Ale...czasami...