09.02.2024

Jak sobie poradzić z alergią?

Jak sobie poradzić z alergią?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Krzysztof Szymański
Krzysztof jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką psychologii i rozwoju osobistego. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem, budowania pewności siebie oraz osiągania sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.
Udostępnij

Wiosna to wyjątkowo nieprzyjazny czas dla alergików. Tych w Polsce jest aż 15 milionów, a z każdym rokiem liczna wzrasta, w szczególności wśród dzieci. Najczęściej uczulają pyłki drzew, traw i krzewów, które wykazują najwyższą aktywność w miesiącach takich jak maj i czerwiec. Alergicy, którzy zamiast cieszyć się przyjemną temperaturą i i słońcem spędzając wolny czas na świeżym powietrzu, muszą w tym czasie borykać się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Istnieją jednak sposoby, aby się przed nimi uchronić. 


Jakie są przyczyny alergii?
Reakcja alergiczna układu odpornościowego na pylące drzewa krzewy to najprawdopodobniej wynik postępu cywilizacyjnego. Sterylne warunki życia, które usiłujemy zachować, zbyt częste przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach i brak regularnego kontaktu z naturą spowodowały, że nasze układy immunologiczne nie są przyzwyczajone do interakcji z alergenami. Negatywny wpływ na rozwój alergii mają również zanieczyszczenia, przetworzona żywność, papierosy oraz częste zażywanie antybiotyków, które nie pozostają obojętne na naturalną florę bakteryjną naszych organizmów. 
Alergie częściej występują również wśród mieszkańców miast. Choć to na wsiach jest więc roślin, to ich pyłki szybciej zanikają w powietrzu, rozwiane przez wiatr. W miastach natomiast przyczepiają się one do zanieczyszczeń, osiadają na budynkach i drogach. 

Jakie pyłki uczulają najczęściej?
W kategorii drzew, jako te najbardziej uczulające wymienia się brzozy, olchy, wierzby, topole. jesiony i dęby. Stężenie pyłków tych drzew jest największe w okresie od początku kwietnia aż do końca maja. Pod koniec tego miesiąc zaczynają natomiast pylić trawy. Może to trwać nawet do połowy lipca. Wtedy z kolei zaczyna się okres pylenia zbóż. 
Rośliny te potrafią wywołać bardzo nieprzyjemne dolegliwości w postaci kataru, piekących i łzawiących oczu, wysypkę, migrenę i ogólne osłabienie organizmu, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. 

Jak radzić sobie z objawami alergii? 
Alergikom zaleca się śledzenia kalendarza pyleń już od początku wiosny. W dniach, gdy stężenie pyłków jest największe, powinni oni unikać przebywania na zewnątrz. Warto również zrezygnować z intensywnego wietrzenia mieszkania oraz nie otwierać okien podczas jazdy samochodem. Wychodząc na zewnątrz alergicy powinni zakładać okulary, a po powrocie do domu dla ostrożności wziąć prysznic oraz zmienić odzież. Osoby, które często odczuwają dokuczliwe objawy alergii mogą zastanowić się nad zakupem specjalnego oczyszczacza powietrza. 
Warto mieć na uwadze, że najwyższy poziom pyłków występuje w godzinach porannych, pomiędzy 5:00 - 8:00 oraz w wieczornych, od 17 :00 do 19:00. Ich ilość zmniejsza się również po opadach deszczu, zatem dalsze spacery polecane są właśnie o takich porach. Warto przebywać w pobliżu jezior, rzek oraz morza, ponieważ w tych miejscach powietrze jest bardziej wilgotne i zawiera mniejszą liczbę alergenów. 
Pomocne w leczeniu objawów alergii są również odpowiednie suplementy i odpowiednia dieta . Dla profilaktyki warto stosować witaminę C oraz spożywać warzywa i owoce, które ją zawierają. Podobny efekt zapewnia kapsaicyna zawarta w papryczkach chilli i pieprzu cayenne. Do naturalnych produktów, które radzą sobie z objawami alergii są miód, ocet jabłkowy, brokuły, cebula, truskawki i winogrona. W poważniejszych objawach warto stosować wapno. 

Jeśli objawy alergii dokuczają Ci szczególnie mocno i utrudniają normalne funkcjonowanie, zgłoś się do lekarza alergologa, który zastosuje odpowiednie leczenie. 

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy opis porady Jak sobie poradzić z alergią? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak sobie poradzić z alergią?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Jak sobie poradzić z alergią?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
hmmm ciekawe
~Leonard Kalinowski
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności