09.02.2024

Jak usunąć odcisk?

Jak usunąć odcisk?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Agnieszka Nowak
Agnieszka jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatką zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem.
Udostępnij

Najczęstszą przyczyną powstawania odcisków jest noszenie niedopasowanego, zbyt ciasnego lub luźnego obuwia. Innym powodem ich powstawania może być zniekształcenie palców które powoduje obtarcia, otyłość lub słabe ukrwienie stóp. W miejscu uporczywego nacisku lub tarcia naskórek chroniąc się przed uszkodzeniem wytwarza komórki rogowe, które nie złuszczając się tworzą twardą warstwę. Oprócz tego, że wygląda ona nieestetycznie może sprawiać ból, a w konsekwencji nawet stan zapalny. Dlatego odcisków nie należy lekceważyć, bo mogą stać się problemem nie tylko estetycznym.


Zapobieganie

Dobieraj odpowiednie, dopasowane buty. Kobiety muszą pamiętać, że noszenie butów na obcasie również może przyczyniać się do powstawania odcisków. Najlepiej zapobiegać powstawaniu odcisków poprzez stosowanie specjalnych kremów zmiękczających. Warto również złuszczać zrogowaciały naskórek za pomocą pilnika lub tarki do stóp. Dobroczynne działanie wykazują również peelingi czy moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli (można wykorzystać tą zwykłą). Usuwanie zrogowaciałej skóry może zapobiec powstawaniu nowych odcisków czy nagniotków. Należy unikać stosowania pumeksów, gdyż wilgoć sprawia, że mogą stać się siedliskiem bakterii.

Usuwanie odcisków

Jeśli mimo wszystko odcisk powstanie postarajmy się usunąć go w jak najwcześniejszym stadium. Domowe sposoby na jego usunięcie to wcieranie olejku rycynowego, okłady z kwasu chlebowego, cytryny, czosnku lub cebuli. Skuteczne działanie wykazuje również moczenie stóp w szarym mydle. Jeśli domowe sposoby okażą się nieskuteczne warto zapytać w aptece o specjalne plastry, które przyklejone na kilka dni zmiękczają odcisk i powalają na jego mechaniczne usunięcie. Inny środki dostępne w aptece to również płyny i żele zawierające w swoim składzie kwas salicylowy lub mlekowy - podczas ich stosowania należy unikać nakładania ich na zdrową skórę czy stosowania przy stanie zapalnym. Gdy jednak i te sposoby zawiodą najlepiej udać się do lekarza, który zleci odpowiednie leczenie.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy inspiracja Jak usunąć odcisk? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak usunąć odcisk?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Jak usunąć odcisk?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
proste i banalne
~Kamil Wilk
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności