Najlepsze Porady ZdrowieJak zacząć zdrowo się odżywiać?

Jak zacząć zdrowo się odżywiać?

Jak zacząć zdrowo się odżywiać? Warzywa

Zdrowe odżywianie pomaga nie tylko w utrzymaniu zgrabnej sylwetki, ale pozwala również cieszyć się dobrym samopoczuciem. Co jednak powinniśmy rozumieć poprzez pojęcie "zdrowe odżywianie", jakie są jego zasady oraz jak wdrożyć je w życie?


Czym jest zdrowe odżywianie?
Sam termin "zdrowe odżywianie" może być szeroko rozumiany i obejmuje wiele kwestii związanych z żywieniem. Ważne jest nie tylko to, co jemy, ale również sposób w jaki to robimy. Zdrowe odżywianie można zatem zdefiniować jako stan, który dzięki odpowiednim i regularnym posiłkom daje nam siły do życia i chroni przed chorobami. Zdrowe odżywianie jest w stanie uzupełnić nasze zapotrzebowanie energetyczne, a także zapewnić nam niezbędne składniki odżywcze. Niestety nie ma jednej optymalnej diety odpowiedniej dla wszystkich. To w jakich warunkach żyjemy, jaki prowadzimy styl życia, jaki jest nasz stan zdrowia oraz jakie mamy upodobania smakowe w mniejszym lub większym stopniu wpływa na to jak będą wyglądać nasze posiłki.

Jak zmienić swój sposób żywienia?
Zasady zdrowego odżywiania warto wdrażać stopniowo, małymi krokami. W ten sposób łatwiej będzie nam przystosować się do nowych reguł i nie zniechęcimy się po kilku dniach. Jeśli słodzisz kawę i herbatę dwoma łyżeczkami cukru, zrezygnowanie z niego z dnia na dzień będzie bardzo trudne. Jeśli jednak zaczniesz zmniejszać ilość cukru o pół łyżeczki co dwa tygodnie, znacznie łatwiej będzie ci się przestawić na taką sytuację i osiągniesz założony cel.

Pamiętaj, że zdrowa dieta powinna być przede wszystkim smaczna. Jeśli nie lubisz szpinaku, nie zmuszaj się na siłę do jego jedzenia. Możesz go zastąpić innymi zielonymi warzywami, które również zawierają wiele dobrych składników odżywczych - np. jarmuż czy brokuły. Zdrowa dieta nie polega na liczeniu kalorii, dlatego jeśli odczuwasz głód, oznacza to, że twoje posiłki nie zapewniają ci odpowiedniego zapotrzebowania kalorycznego. Uważaj również na wszelkie "fit" produkty. Pamiętaj, że zdrowe posiłki w nadmiarze także mogą spowodować tycie, dlatego jeśli codziennie będziesz zajadać się dietetycznymi ciastkami to osiągniesz skutek odwrotny od zamierzonego.

Ile posiłków jeść w ciągu dnia?
Teoria, że powinniśmy wszyscy jeść dziennie po 5 posiłków jest mitem. Tak naprawdę wszystko zależy od twojego samopoczucia. Warto jednak dbać o ich regularność i wypracować właściwy dla siebie rytm. Dbaj również o to, aby śniadanie jeść jak najszybciej po przebudzeniu, najlepiej do godziny, natomiast ostatni posiłek nie spożywać później niż do 2 godzin przed pójściem spać.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Przetestowałam w swoim domu różne odkurzacze, a najlepiej...
najlepszy przepis na świecie na mule !!
Sery neutralizują brzydki zapach z ust :)
Po wszelkie porady i pomoc w naprawie sprzętu AGD radzę...
ja mam acienie pod oczami od zawsze :( tak juz mam i tyle
dlatego warto jeśc mięso tylko od sprawdzonych myśliwych a...
najbardziej należy obawiać sie włośnicy i jedzenia...
stosuje :) są efekty !!