Najlepsze Porady ZdrowieJak zamontować fotelik samochodowy pasami?

Jak zamontować fotelik samochodowy pasami?

Jak zamontować fotelik samochodowy pasami?

Wybierając fotelik samochodowy spotkamy się z dwoma rodzajami sposobu montażu. Pierwszy, to system Isofix, który wielu wybiera ze względu na łatwość mocowania i mniejsze ryzyko popełnienia błędu. Sposób ten jednak nie jest bez wad. Pierwsza z nich to cena - foteliki wyposażone w Isofix są często droższe od zwykłych. Drugą z nich jest fakt, że system Isofix można spotkać we wszystkich samochodach wyprodukowanych po 1999 roku. 


Wiele osób wciąż jednak korzysta ze starszych modeli pojazdów, które mogą nie być w niego wyposażone. Nie należy się jednak martwić, ponieważ każdy fotelik można zamocować przy użyciu standardowych pasów bezpieczeństwa. Wymaga to jednak odpowiedniej wprawy i nieco więcej uwagi. Warto jednak poświęcić czas na zgłębienie tematu, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo dziecka. Niestety szacuje się, że wiele fotelików jest zamontowanych w samochodach w nieprawidłowy sposób. Stwarza to ogromne ryzyko dla malucha, jak również może być powodem do wystawienia mandatu. Choć przepisy o ruchu drogowym są według niektórych ekspertów mocno pobłażliwe w kwestii fotelików, to jednak wyraźnie zaznaczają, że za fotelik zamocowany niezgodnie z instrukcją grozi kara. 

Jak zatem prawidłowo zamontować fotelik samochodowy, aby mógł w odpowiedni sposób chronić dziecko podczas podróży? Przede wszystkim należy zajrzeć do instrukcji obsługi. Wiele rodziców tego nie robi, a to duży błąd, ponieważ właśnie w instrukcji znajdziemy dokładny opis w jaki sposób zamontować prawidłowo konkretny model. Jak zamontować fotelik samochodowy pasami

Foteliki różnią się od siebie, dlatego nawet jeżeli kilka lat temu używałeś fotelika dla starszego dziecka i wydaje Ci się, że sztukę jego montażu opanowałeś do perfekcji, nie oznacza to, że w przypadku fotelika zakupionego kilka lat później sprawdzi się ta sama technika. Przypinanie fotelika pasami odbywa się zazwyczaj poprzez poprowadzenie pasu biodrowego przez dolne uchwyty, pas barkowy należy natomiast przeciągnąć przez górne.

Musimy upewnić się, że pasy nie będą miały możliwości wysunięcia się, a także, że fotelik nie chwieje się w żadną stronę po przymocowaniu. W tym celu pasy musza być naciągnięte tak mocno, jak tylko jest to możliwe. Należy również sprawdzić czy nie są poskręcane. 

Jeżeli mimo dokładnego zapoznania się z instrukcją wciąż mamy problem z zamocowaniem fotelika lub nie wiemy czy robimy to w sposób prawidłowy, nie bójmy się poprosić o pomoc. Możemy zrobić to od razu przy zakupie fotelika. Pracujący w sklepach stacjonarnych sprzedawcy często posiadają dużą wiedzę na ten temat i mogą pokazać jak w odpowiedni sposób zamocować fotelik w samochodzie. 


Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

stx21 Ontota NIPDURNE durne noclegi pracownicze w...
od dłuższego czasu używam programu faktura.pl, obsługa jest...
Mi w walce pomogła zmiana materaca na nowy. Stary był źle...
Potwierdzam, stosowałam witaminę E przez 2 miesiące i widać...
Domowe odżywki są najlepsze.
Bardzo zaciekawiła mnie ta publikacja.
Nie wiedziałem, że kurkuma ma takie właściwości. Postaram się...