Najlepsze Porady ZdrowieJak zapobiegać chorobom serca?

Jak zapobiegać chorobom serca?

Jak zapobiegać chorobom serca? Profilaktyka chorób serca

Choroby układu krążenia coraz częściej są przyczyną śmierci Polaków. Wynika to z obciążenia serca, o którego ważnej roli wiele osób zapomina, przez co je zaniedbuje i organ ten mniej wydajnie pracuje. Dotyczy to już nie tylko osób w średnim wieku i starszych, ale zaczyna dotykać i trzydziestolatków. Wynika to ze stylu życia - stresu, niewłaściwej diety, przemęczania się, nieprzykładania wagi do aktywności ruchowej. Jak można zatem zadbać o serce i zapobiegać jego chorobom? Zapraszamy do lektury.


Dieta
Sposób żywienia odgrywa bardzo dużą rolę w przypadku profilaktyki chorób serca. Najważniejszymi składnikami odżywczymi potrzebnymi sercu są potas, magnez i selen. By dostarczyć je organizmowi, do diety należy włączyć orzechy, zielone warzywa, cebulę, pomidory, brokuł czy banany. Tłuste produkty odzwierzęce warto zastąpić chudym nabiałem i białym mięsem, natomiast olej rośliny - oliwą. Dobrym rozwiązaniem będzie też spożywanie dwa razy w tygodniu tłustych ryb morskich, które dostarczą organizmowi kwasów omega-3. Jeśli chodzi o produkty, których należy unikać, to należą do nich przede wszystkim te z dużą zawartością soli. Chociaż podnosi ona walory smakowe i jest naturalnym konserwantem, podnosi ciśnienie tętnicze, co obciąża serce. Najczęściej duże jej ilości zawierają produkty garmażeryjne i fast foody.

Brak ruchu
Na choroby układu krążenia są narażone przede wszystkim osoby otyłe i te, które prowadzą siedzący tryb życia. Nadprogramowe kilogramy obciążają organizm i sprawiają, że serce pracuje mniej wydajnie. Zmiana diety na zdrowszą, wprowadzenie do niej większej ilości surowych warzyw i owoców, a także zwiększenie aktywności ruchowej nie tylko pomoże wyszczuplić sylwetkę, ale i zmniejszy ryzyko zawału. W tym celu nie trzeba od razu wykupywać karnetu na siłowni - warto zacząć od przyjemnych czynności, takich jak jazda na rowerze, basen lub codzienny, półgodzinny spacer.

Odpowiedni odpoczynek
Współcześnie żyjemy w społeczeństwie ludzi zestresowanych i zabieganych, którzy nie mają czasu na właściwe odpoczęcie i regenerację. A to z kolei przyczynia się do rozwoju wielu chorób, w tym także układu krążenia. Stres podnosi ciśnienie tętnicze krwi i przyspiesza pracę serca, a jego długotrwałe odczuwanie grozi zawałem serca. Warto więc odpowiednio oddzielić życie osobiste od zawodowego i wolny czas wykorzystać na relaks. Czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, wyjście do kina lub spacer na łonie natury pomogą się wyciszyć i odpocząć. Należy pamiętać też o wysypianiu się - by organizm miał energię na kolejny dzień, sen powinien trwać nie krócej niż siedem godzin.

Rezygnacja z używek
Różnego rodzaju używki także towarzyszą nam w życiu codziennym. Jedną z nich jest tytoń. Zawarte w nim substancje podnoszą ciśnienie krwi i obciążają tym serce. Ponadto dym papierosowy utrudnia wymianę gazową, co zmniejsza ilość tlenu we krwi i sprzyja powstawaniu miażdżycy. Ona natomiast zwiększa ryzyko zawału. W przypadku alkoholu, to należy pamiętać o umiarze. Rozwiązaniem optymalnym jest jeden kieliszek czerwonego, wytrawnego wina raz na jakiś czas.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Przetestowałam w swoim domu różne odkurzacze, a najlepiej...
najlepszy przepis na świecie na mule !!
Sery neutralizują brzydki zapach z ust :)
Po wszelkie porady i pomoc w naprawie sprzętu AGD radzę...
mi pomaga oglądanie zdjęcia teściowej - nie ma nic lepszgo...
najbardziej należy obawiać sie włośnicy i jedzenia...
Tak zdecydowanie najlepsza porada - zdjęcie teściowej. Kac...
ja mam acienie pod oczami od zawsze :( tak juz mam i tyle