09.02.2024

Jak zrobić płyn antybakteryjny?

Jak zrobić płyn antybakteryjny?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Michał Lewandowski
Michał jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, ekspertem od finansów osobistych i oszczędzania. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące zarządzania budżetem, inwestowania pieniędzy oraz osiągania finansowej stabilności.
Udostępnij

Strach przed koronawirusem sprawił, że wszystkie preparaty do dezynfekcji rąk i powierzchni poznikały ze sklepowych półek. Można je co prawda dostać w Internecie, jednak z uwagi na ogromne zapotrzebowanie osiągają one ceny wielokrotnie wyższe niż dotąd. Warto więc przygotować sobie samemu taki środek, tym bardziej, że jego wykonanie nie jest wcale trudne, a potrzebne składniki wciąż można dostać bez większych problemów.


Koronawirus, a higiena

Jednym z podstawowych zaleceń ochrony przed koronawirusem jest właściwa higiena. Po powrocie do domu myjmy dokładnie dłonie przez minimum 20 sekund, używając do tego mydła. Ta rutynowa czynność jest w stanie pomóc pozbyć się wirusów i bakterii. Nie ma potrzeby, aby dodatkowo dezynfekować dłonie, gdy siedzimy w domu i nie mamy kontaktu z nikim z zewnątrz. Zadaniem płynu antybakteryjnego jest dezynfekowanie dłoni w sytuacjach, kiedy nie można skorzystać z bieżącej wody i mydła. Możemy więc skorzystać z niego w środkach komunikacji publicznej, podczas zakupów, na lotnisku, a także wszędzie tam gdzie stan czystości toalet pozostawia wiele do życzenia.

Płyn antybakteryjny - co powinien zawierać?

Płyn, który ochroni nas przed wirusami i bakteriami powinien zawierać stężenie alkoholu nie mniejsze niż 70 procent. W przeciwnym wypadku będzie nieskuteczny. Nie polecamy zatem korzystania z przepisów, które można znaleźć na pierwszych pozycjach w Google czy w telewizji śniadaniowej. Stężenie alkoholu w proponowanych środkach wynosi najczęściej maksymalnie 15 procent, a to zbyt mało aby zabić wirusy. Do przygotowania płynu dezynfekującego można wykorzystać alkohol etylowy (spożywczy lub przemysłowy). Dobrze sprawdzi się też izopropanol.

Przepis na płyn antybakteryjny

Na wykonanie 100 ml płynu potrzebne będzie 80 ml alkoholu i 20 ml wody. Jako alkohol możesz wykorzystać spirytus, który znajdziesz w supermarkecie na stoiskach monopolowych. Zwróć jedynie uwagę na to, aby był to spirytus, który powinien zawierać ok. 96 procent etanolu. Jeśli będziesz mieć trudności z jego dostaniem (bardzo szybko znika z półek) wykorzystaj alkohol izopropylowy. Dostaniesz go w sklepach chemicznych, hurtowaniach kosmetycznych, czy w Internecie. Do tego potrzebujesz 20 ml wody. Najlepsza będzie destylowana, ale możesz wykorzystać też zwykłą. Składniki wystarczy ze sobą wymieszać i umieścić w butelce. Jeśli chcesz przygotować większą ilość płynu, wystarczy zwielokrotnić odpowiednio proporcje. Do takiego żelu możesz dodać także odrobinę gliceryny, którą znajdziesz w aptekach. Będzie ona pielęgnować skórę, zmniejszając skutki wysuszenia jej przez alkohol. Około 5 ml gliceryny rozpuść w 80 ml alkoholu, a ilość wody zmniejsz do 15 ml. Możesz zastosować również żel aloesowy - wtedy wodę możesz całkowicie pominąć.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ja robiłam płyn antybakteryjny jak było szaleństwo cenowe - alkohol i gotowe :)
~~rw
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
W prosty sposób możemy samodzielnie zrobić płyn antybakteryjny.
~Adrianna
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy inspiracja Jak zrobić płyn antybakteryjny? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak zrobić płyn antybakteryjny?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Jak zrobić płyn antybakteryjny?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności