09.02.2024

Jaki wpływ na nasz organizm ma tarczyca?

Jaki wpływ na nasz organizm ma tarczyca?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Magdalena Jankowska
Magdalena jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, ekspertką od urody i pielęgnacji skóry. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące pielęgnacji ciała, makijażu, oraz wyboru odpowiednich kosmetyków.
Udostępnij

Tarczyca to niewielki gruczoł, który zazwyczaj osiąga wielkość około 4 cm. Chociaż wydaje się niepozorny, to w organizmie pełni wiele ważnych funkcji, które mają duży wpływ na funkcjonowanie innych narządów. Tarczyca wytwarza i dystrybuuje hormony trafiające do wszystkich komórek organizmu. Jej nieprawidłowe działanie sprawia, że nasza odporność na różne choroby i schorzenia spada. Jaki inny wpływ mają na organizm hormony tarczycy? I na jakie choroby jest ona podatna? Zapraszamy do lektury.


Tarczyca - czym jest?
Jak już wspomniano, tarczyca to niewielki, nieparzysty gruczoł, który możemy znaleźć u wszystkich kręgowców. W organizmie człowieka znajduje się w dolnej części szyi i składa się z dwóch płatów połączonych ze sobą cieśnią, często nazywaną też węziną. Kształtem może przypominać motyla z rozpostartymi skrzydłami, a u osób zdrowych jej waga nie przekracza 60 gramów.

Jaka jest rola tarczycy w organizmie?
Tarczyca odpowiada na wytwarzanie ważnych hormonów oraz ich dystrybucję do każdej komórki. Produkuje ona trójjodotyroninę i tyroksynę. Tyroksyna odpowiada za procesy metaboliczne organizmu, wpływa na działanie gruczołów płciowych i wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego. Pełni też ważną funkcję w przemianie trójjodotyroniny. Ta substancja z kolei odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju i wzroście młodego organizmu, a także wspomaga prawidłowe kształtowanie się układu nerwowego.

Na jakie choroby narażona jest tarczyca?
Najczęstsze choroby tarczycy to jej nadczynność lub niedoczynność - w oby przypadkach hormony nie mogą prawidłowo docierać do komórek. Ponadto tarczyca narażona jest na guzki, zapalenia i powiększenie. Niedoczynność tarczycy objawia się poczuciem permanentnego zmęczenia, zaburzeniami snu, bólem mięśni i stawów, a także gorszą kondycją włosów i skóry. Choroba ta może się objawić także wzrostem masy ciała i zaburzeniami cyklu miesiączkowego. Nadczynność gruczołu natomiast prowadzi do nerwowości, problemów z układem trawiennym i wrażliwościom na zmiany temperatury. Schorzeniem, z którym możemy się spotkać w kontekście tarczycy, jest też Hashimoto. Przyczyny jej występowania nie są do końca znane, ale ma ona podłoże autoimmunologiczne. Dochodzi do niej w przypadku przewlekłego stanu zapalnego gruczołu i jego niedoczynności. Jej najczęstsze objawy to chroniczne zmęczenie, nagłe tycie i bóle mięśniowo-stawowe.

Jak wygląda leczenie tego gruczołu?
Zazwyczaj polega ono na podaniu odpowiednich leków. Praca tarczycy uzależniona jest od odpowiedniego poziomu jodu w organizmie, jednak jego przekraczanie może powodować jej niedoczynność lub nadczynność. By dobrać jak najlepszą formę terapii, należy udać się do endokrynologa, który po wykonaniu szeregu badań oceni, jaka metoda będzie najbardziej odpowiednia. W niektórych przypadkach konieczny może być zabieg usunięcia gruczołu.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Chorób związanych z tarczycą nie należy lekceważyć bo mogą być poważne konsekwencje zaniedbań.
~Kamila
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy porada Jaki wpływ na nasz organizm ma tarczyca? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jaki wpływ na nasz organizm ma tarczyca?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Jaki wpływ na nasz organizm ma tarczyca?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawa porada
~Krzysztof Malinowski
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności