09.02.2024

Jakich ryb unikać w diecie?

Jakich ryb unikać w diecie?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Krzysztof Szymański
Krzysztof jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką psychologii i rozwoju osobistego. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem, budowania pewności siebie oraz osiągania sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.
Udostępnij

Ryby uchodzą za jedno z najzdrowszych źródeł pokarmowych, a ich regularne spożywanie zalecane jest przez lekarzy i dietetyków. Wiele zależy jednak od tego po jaki gatunek sięgniemy. Okazuje się bowiem, że ryby - zwłaszcza hodowlane, mogą zawierać ogromną ilość toksyn i związków szkodliwych dla naszych organizmów. Jakich ryb powinniśmy więc unikać w diecie?


Panga
Panga to jeden z najbardziej rozpoznawalnych gatunków, który ląduje na wielu stołach. Jednocześnie jest to najczęściej odradzana przez lekarzy ryba, która powinna na dobre zniknąć z naszego menu. Panga eksportowana jest do Europy głównie z Wietnamu, gdzie znajdują się jej największe hodowle. Wyławiana jest z rzeki Mekong, która jest jednym z najbardziej skażonych i zanieczyszczonych zbiorników słodkowodnych w Azji. Ryby hodowane są w zamknięciu, dlatego aby zmusić je do rozmnażania stosuje się zastrzyki hormonalne. Dodatkowo, pangi karmione są najgorszym gatunkiem pasz, zawierającym wiele szkodliwych związków. W efekcie mięso ryby, które ląduje na stołach pozbawione jest jakichkolwiek wartościowych składników, a zamiast tego pełne toksyn. 

Łosoś

Łosoś uchodzi za jeden z najsmaczniejszych gatunków ryb. W dodatku zawiera wiele cennych kwasów tłuszczowych omega-3, które są bardzo dobre dla naszych organizmów. Oprócz tego mięso łososia jest bogactwem witamin i minerałów, dlatego wiele osób na stałe włączyło go do swojego menu. Niegdyś łosoś był trudno dostępny i dość drogi, dlatego niewielu mogło sobie na niego pozwolić. Rosnąca popularność tej ryby przyczyniła się jednak do powstawania hodowli, które poprawiły jest dostępność, jednak pogorszyły jej właściwości zdrowotne. W polskich sklepach najpopularniejszą odmianą jest łosoś norweski hodowlany. Choć skażenie wód w Norwegii nie jest tak duże jak w Azji, a standardy hodowli są nieco wyższe, to jednak warunki w jakich przebywają ryby są wciąż dalekie od oczekiwań. Karmione są najtańszym gatunkiem paszy z dodatkiem antybiotyków. W klatkach panuje bardzo duże zagęszczenie ilości osobników w stosunku do powierzchni, dlatego środowisko pełne jest zanieczyszczeń, odchodów i pasożytów. 

Tilapia
Tilapia to ryba, która pod względem zawartości rtęci zajmuje czołowe miejsce w rankingu. Eksportowana jest z Chin, gdzie poziom zanieczyszczenia wód jest nie mniejszy niż w najdłuższej rzece Wietnamu. Ryba ta jest w stanie odżywiać się wszystkim i w bardzo krótkim czasie osiąga duży przyrost masy, dlatego jej hodowla jest bardzo opłacalna. Karmi się ją głównie paszą na bazie kukurydzy modyfikowanej genetycznie. Taki pokarm przyczynia się do dużego przyrostu kwasów tłuszczowych omega-6, których nadmierne spożycie przez ludzi może powodować liczne problemy z układem krwionośnym oraz przyczyniać się do nowotworów. 

 

Ryba maślana
Ryba maślana, która pojawiła się w naszych sklepach kilka lat temu od razu zyskała popularność. Trudno się temu dziwić. Posiada bowiem delikatne w smaku mięso, niemal pozbawione ości i łatwe w przyrządzaniu. Większość osób jest przekonana, że ryba maślana to konkretny gatunek. Tymczasem nazwa ta ma charakter zbiorczy i odnosi się do kilku gatunków jednocześnie. Kupując ją, nie wiemy tak naprawdę z jaką rybą mamy do czynienia. Niektóre z gatunków często trafiające do polski mogą wywołać wiele dolegliwości żołądkowych, a ich zjedzenie może być bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Wszystko przez zawartość ciężkostrawnych olejów, które mogą spowodować rozstrój żołądka czy zatrucie pokarmowe. Ponadto wiele z gatunków zbadanych przez Morski Instytut Rybacki wykazało dużą zawartość rtęci.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy inspiracja Jakich ryb unikać w diecie? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jakich ryb unikać w diecie?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w komentarzu
~Porada Jakich ryb unikać w diecie?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawa porada
~Marika Jabłońska
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności