09.02.2024

Kim jest dietetyk?

Kim jest dietetyk?

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Krzysztof Szymański
Krzysztof jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką psychologii i rozwoju osobistego. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem, budowania pewności siebie oraz osiągania sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.
Udostępnij

Zdrowy styl życia jest wyznacznikiem nowoczesnego, współczesnego społeczeństwa. W mediach społecznościowych na szeroką skalę pojawiają się posty związane z przygotowaniem zdrowej żywności, uprawianiem sportów i dbaniem nie tylko o sylwetkę, ale również o własne dobre samopoczucie. Jeżeli fascynuje Cię świat, który obraca się wokół wspomnianych tematów, być może świetnie sprawdzisz się w profesji dietetyka. Dowiedz się, na czym polega zawód dietetyka i czy jest on stworzony właśnie dla Ciebie!


Kim jest dietetyk?

Dietetyk to specjalista z zakresu zdrowego żywienia, który zajmuje się oceną sposobu odżywiania pacjentów, zmienianiem ich nawyków żywieniowych i dostosowywaniem ich diety do prowadzonego trybu życia, a także aktualnego stanu zdrowia. Doświadczony dietetyk nie tylko posiada specjalistyczną wiedzę z dziedziny żywienia, ale również z anatomii człowieka, biochemii, medycyny oraz psychologii. Zawód dietetyka obliguje do edukacji żywieniowej społeczeństwa, a także promocji zdrowia.

Jakie są zadania dietetyka?

Dietetyk zajmuje się oceną i zmianą nawyków odżywiania u osób zdrowych, jak i chorych. Nietrafione jest twierdzenie, że zadaniem dietetyka jest jedynie ułożenie odpowiedniej diety do zrzucenia zbędnych kilogramów. Zakres pracy dietetyka jest znacznie bardziej rozbudowany. Dietetyk w swojej pracy zajmuje się m.in.:

  • badaniem produktów żywnościowych i zwartych w nich składników odżywczych,
  • określaniem wartości zdrowotnych posiłków poddanych różnorodnym sposobom obróbki termicznej,
  • oceną wpływu konkretnych produktów żywnościowych na organizm w zależności od wieku pacjenta, jego stanu zdrowia, jak również prowadzonego przez niego trybu życia,
  • doborem odpowiednich składników odżywczych w poszczególnych rodzajach diet,
  • planowaniem diety dla pacjenta i pomocą w jej wdrożeniu, a następnie koordynowaniem programu żywieniowego i jego bieżącym dostosowywaniem,
  • propagowaniem wśród społeczeństwa wiedzy o zdrowym odżywianiu i obalaniu powstałych mitów,
  • opracowywaniem skutecznych metod leczenia zaburzeń odżywiania.

Jakie cechy powinien posiadać dietetyk?

  • Komunikatywność i empatia to cechy, które określają dobrego dietetyka. Dietetyk powinien mieć umiejętność swobodnego nawiązywania kontaktu z ludźmi. Należy pamiętać, że dla pacjentów dietetyk jest osobą, z którą mogą porozmawiać na temat swoich problemów żywieniowych, dlatego musi on być osobą pewną siebie, która umie rozładować napięcie swoimi słowami, a jednocześnie potrafi słuchać i indywidualnie podchodzi do każdej osoby odwiedzającej jego gabinet.
  • Dietetyk powinien być odpowiedzialny, obowiązkowy oraz umieć dobrze organizować swoją pracę. Ważne jest, aby dietetyk przechowywał wszystkie dane z sesji prowadzonych z pacjentem i na bieżąco zapisywał relacje z wizyt, dzięki czemu nie pomiesza lub nie zgubi dokumentacji pacjentów.
  • W dietetyce ciągle coś się dzieje, dlatego, aby być kompetentnym dietetykiem, konieczne jest ciągłe aktualizowanie swojej wiedzy i bycie na bieżąco z nowinkami dietetycznymi.

Gdzie dietetyk znajdzie pracę?

Wsparcie dietetyków wykorzystywane jest nie tylko w szpitalach i przychodniach zdrowia, ale również w specjalistycznych poradniach oraz poradniach dietetycznych. Dietetyk znajdzie pracę w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych, np. domach seniora czy sanatoriach. Rynek pracy dietetyka poszerza się również o szkoły i przedszkola, czyli placówki edukacyjne, w których dietetyk jest potrzebny, aby zadbać o zbilansowane posiłki na stołówkach szkolnych pełne cennych wartości odżywczych. Dietetycy mogą szukać pracy w siłowniach i klubach fitness, jak również w firmach oferujących catering dietetyczny. Swoją kompleksową wiedzą dietetyk może również wspomóc firmy produkujące suplementy diety i produkty zdrowej żywności.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy opis porady Kim jest dietetyk? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Kim jest dietetyk?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w komentarzu
~Porada Kim jest dietetyk?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności