09.02.2024

Kleszcze - jak się przed nimi zabezpieczyć?

Kleszcze - jak się przed nimi zabezpieczyć?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Ewa Wojciechowska
Ewa jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z kulinariami i zdrowym gotowaniem. Jej artykuły zawierają przepisy na smaczne i zdrowe potrawy, porady dotyczące planowania posiłków oraz informacje o wartościach odżywczych różnych produktów.
Udostępnij

Kiedy na zewnątrz robi się cieplej, a wilgotność powietrza jest dość duża zaczyna się sezon aktywności kleszczy - najczęściej rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia, a kończy w listopadzie. Kleszcze roznoszą wiele chorób, groźnych i ciężkich do wyleczenia. Dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, by się przed nimi uchronić.


Kto jest najbardziej narażony na ugryzienie kleszcza?

Ugryzienie kleszcza choć bezbolesne, może mieć wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Są jednak osoby, które nawet po krótkim spacerze wracają z dużą ilością pajęczaków, inni natomiast pomimo wysokiego ryzyka nigdy nie mieli styczności z tym pasożytem. Kleszcze wybierając swoje ofiary, kierują się przede wszystkim zapachem, temperaturą ciała oraz ilością wydzielanego dwutlenku węgla. Kleszcze przyciągają osoby mające szybką przemianę materii oraz te ćwiczące np. w lesie, spocone po intensywnym wysiłku. Dermatolodzy ostrzegają również, że na ugryzienie kleszcza mocno narażone są również ciężarne kobiety.
Wiele osób błędnie zakłada, że na ugryzienie kleszcza można narazić się wyłącznie w czasie spaceru w lesie. Tak naprawdę problem jest bardziej złożony, bowiem w ostatnich latach pajęczaki znacznie rozszerzyły zasięg swojego występowania. Obecnie można się z nimi spotkać nawet na terenie miast, szczególnie w parkach, na placach zabaw, na skwerach, na obszarze ogródków działkowych, a nawet w przydomowych ogrodach.

Jak skutecznie ochronić się przed ugryzieniem kleszcza?

Wybierając się na spacer w miejsca, gdzie istnieje duże ryzyko występowania kleszczy, należy zadbać przede wszystkim o odpowiedni ubiór - długie spodnie i szczelne buty to podstawa. Jeżeli nie jest zbyt gorąco, warto założyć również bluzę z długim rękawem. Należy jednak pamiętać o tym, że odzież nie da 100% ochrony przed kleszczem, jednak odpowiednio utrudni mu zadanie, przez co znacznie zmniejszy się ryzyko ugryzienia. Niezależnie od ubioru, po powrocie z każdego spaceru należy bardzo dokładnie obejrzeć zarówno własne ciało, jak i sierść pupila (kleszcze bytują nie tylko a ludziach, ale i na zwierzętach, o czym trzeba koniecznie pamiętać). W razie wykrycia ugryzienia kleszcza jego szybkie usunięcie znacząco mniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.
Dodatkowym zabezpieczeniem mogą być odpowiednio zastosowanie środki na kleszcze. Ich wybór jest bardzo szeroki, jednak warto stawiać przede wszystkim na te, które powstały na bazie składników naturalnych. Idealnym przykładem może być tu ONE SHOT NATURAL, nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny, pozbawiony jakichkolwiek szkodliwych chemicznych środków.
Do ochrony przed kleszczami w przydomowym ogrodzie należy stosować odpowiednie repelenty. Zastanawiając się nad tym, jakie preparaty na kleszcze będą w tym przypadku najlepsze, warto zwrócić uwagę na KILLER LIQUID, środek o wysokiej skuteczności, działający nawet przez 3 miesiące. Co ważne, KILLER LIQUID pozwala na skuteczną walkę nie tylko z kleszczami, ale również i uciążliwymi komarami.

Dlaczego należy chronić się przed kleszczami?

Choroby przenoszone przez kleszcze mogą być bardzo groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Mogą powodować bardzo ciężkie do wyleczenia choroby, których diagnoza często nie jest łatwa.
Ugryzienie kleszcza niesie ze sobą ryzyko zachorowania na następujące choroby:
- boreliozę,
- anaplazmozę,
- bartonelozę,
- gorączkę Q,
- tularemię,
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- babeszjoza.
Jedną z najgroźniejszych chorób jest kleszczowe zapalenie mózgu, którego objawy w początkowej fazie choroby można bardzo często pomylić z innymi schorzeniami. W pierwszej fazie choroby często nie ma żadnych objawów, dopiero po jakimś czasie pojawiają się symptomy bardzo charakterystyczne dla zwyczajnej grypy, przez co wiele osób nawet nie jest świadomych tego, przed jak poważnym problemem stoją. Jest to choroba ośrodkowego układu nerwowego, która w większości przypadków prowadzi do powikłań neurologicznych i psychicznych. Leczenie kleszczowego zapalenia mózgu może trwać nawet kilka lat, przy czym sama hospitalizacja zajmuje przynajmniej kilka miesięcy.

 

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy porada Kleszcze - jak się przed nimi zabezpieczyć? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Kleszcze - jak się przed nimi zabezpieczyć?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w komentarzu
~Porada Kleszcze - jak się przed nimi zabezpieczyć?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
I wszytko jasne - polecam
~Nikodem Walczak
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
porada dość ciekawa
~Jerzy Walczak
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności