09.02.2024

Metody leczenia łagodnego rozrostu prostaty

Metody leczenia łagodnego rozrostu prostaty

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Agnieszka Nowak
Agnieszka jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatką zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem.
Udostępnij

Łagodny rozrost prostaty jest jedną z najczęstszych chorób urologicznych. Dochodzi w nim do przerostu tkanki gruczołowej prostaty. Łagodny rozrost prostaty dotyczy praktycznie wszystkich starzejących się mężczyzn. Jego objawy są dość charakterystyczne. Najczęstszą dolegliwością jest konieczność częstego oddawania moczu, zarówno w ciągu dnia jak i nocą. Spowodowane jest to utrudnionym sikaniem.


Strumień moczu jest zwężony, przerywany (czasem mocz wycieka jedynie kroplami) i czas jego oddawania wydłuża się. Często pojawia się również gwałtowna potrzeba udania się do toalety. U części chorych występuję uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego. Chorobę diagnozuję urolog na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania klinicznego. Istnieją różne metody leczenia łagodnego rozrostu prostaty. Stosuje się zarówno odpowiednie leki, a w zaawansowanych przypadkach konieczna może być operacja. W tym artykule omówione zostaną najczęstsze z metod leczenia.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne stanowi obecnie podstawę terapii. Na celu ma łagodzenie dolegliwości związanych z oddawaniem moczu i poprawę ogólnej jakości życia. Zapobiega także progresji łagodnego rozrostu prostaty i jego powikłaniom, m.in. zastojowi w drogach moczowych czy uszkodzeniu mięśni odpowiedzialnych za oddawanie moczu.  Jest zalecane chorym z umiarkowanie lub znacznie nasilonymi dolegliwościami[1]. U których operacja nie jest konieczna lub nie chcą się jej poddać. Obecnie w terapii stosowane są różne grupy leków. Są to inhibitory receptora alfa-adrenergicznego, takie jak doksazosyna. Inne to inhibitory 5alfa-reduktazy  (finasteryd) czy leki antycholinergiczne. Ciekawą grupę leków stanowią preparaty pochodzenia roślinnego. Część chorych stosuję produkty zawierające ekstrakty m.in. z nasion dyni, korzeni pokrzywy czy zarodków kukurydzy. Najwięcej badań jednak prowadzono nad naturalnymi środkami zawierającymi palmę sabałową. Wykazuję ona działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwobrzękowe. Zmniejsza także napięcie mięśni gładkich pęcherza moczowego i cewki. Takie preparaty są stosowane w przypadku niezbyt nasilonych dolegliwości[2]. 

Leczenie operacyjne

Obecnie, dzięki rozwiniętemu leczeniu farmakologicznemu, przypadki w których koniecznie trzeba przeprowadzić operację z powodu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, są znacznie rzadsze. Leczenie operacyjne najczęściej stosuje się, w przypadku braku skuteczności w łagodzeniu objawów typowej farmakoterapii. Inne wskazania to m.in. nawracające epizody zatrzymania moczu, powikłania takie jak kamica moczowa czy krwiomocz. Najczęściej wykonuje się przezcewkową elektroresekcję gruczołu krokowego (TURP - transurethral resection of the prostate). Zabieg polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową specjalnej elektrody, która wycina przerośnięty fragment gruczoł krokowy. Przy dużym przeroście stosuje się tradycyjne metody chirurgiczne, polegające na nacięciu skóry i wyłuszczeniu fragmentu prostaty. Stosuję się także metody laserowe oraz minimalnie inwazyjne[3].

Bibliografia:

  1. Koźmińska E., M., Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Medycyna po Dyplomie 2017.
  2. Drewa T, Juszczak K., Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, Warszawa, PZWL, 2018.
  3. Menzel F, Drabik A. Terapeutyczne zastosowanie laserów w urologii. Med Og Nauk Zdr. 2019.

[1] E., M. Koźmińska, Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Medycyna po Dyplomie 2017, s. 2.

[2] T. Drewa, K., Juszczak, Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, Warszawa, PZWL, 2018, s. 23-31.

[3] F. Menzel, A. Drabik, Terapeutyczne zastosowanie laserów w urologii. Med Og Nauk Zdr. 2019; 25(4), s. 218-222.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy nasza porada Metody leczenia łagodnego rozrostu prostaty przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Metody leczenia łagodnego rozrostu prostaty? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Metody leczenia łagodnego rozrostu prostaty
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Ciekawy artykuł
~~Katarzyna
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Pomocne porady
~~Adam
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności