09.02.2024

Nieświadome zgrzytanie zębami — jak sobie z nim poradzić?

Nieświadome zgrzytanie zębami — jak sobie z nim poradzić?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Michał Lewandowski
Michał jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, ekspertem od finansów osobistych i oszczędzania. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące zarządzania budżetem, inwestowania pieniędzy oraz osiągania finansowej stabilności.
Udostępnij

Nieświadome zgrzytanie zębami zazwyczaj występuje pod fachową nazwą bruksizmu — najczęściej pojawia się w nocy podczas snu lub tuż po przebudzeniu. Najczęstszą przyczyną występowania bruksizmu jest stres, chrapanie, bezdech nocny, jak również przyjmowanie niektórych leków. Bruksizm to niezwykle niebezpieczne zjawisko, które może doprowadzić do zaburzeń wzroku, słuchu, bólów głowy, a nawet zwyrodnień kręgosłupa. Chorzy zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że stopniowy ich zęby są nieświadomie zjadane, a tym samym uszkadzany jest staw skroniowo-żuchwowy. W poniższym artykule dowiesz się, czym jest bruksizm — jak objawia się ta choroba, oraz jak wygląda jej leczenie.


Przyczyny powstawania bruksizmu
Pod terminem bruksizmu występuje silne zaciskanie szczęki oraz nieświadome zgrzytanie zębami, które najczęściej pojawia się podczas snu. Najczęstszą przyczyną występowania wymienionych schorzeń jest wada zgryzu, jak również nieodpowiednio dobrane plomby, mostki oraz korony. Czynnikiem ryzyka wpływającym na wystąpienie bruksizmu jest nawet często żucie gumy do żucia. Jeżeli zęby nie stykają się ze sobą w naturalny sposób, szczęka zaczyna się przemieszczać, aby poszczególne zęby znalazły oparcie. Często przyczyną występowania schorzenia jest również silny stres oraz stan długotrwałego napięcia. Dolegliwość ta może być również związana z przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych.

Objawy bruksizmu
Bruksizm traktowany jest jako schorzenie stomatologiczne. Jego głównym objawem jest pękanie oraz ścieranie się zębów, jak również ich rozchwianie czy bolesność. U pacjentów można zaobserwować utratę części szkliwa, wykruszone plomby, a nawet złamane zęby lub częściowo uszkodzone. Osoby cierpiące na bruksizm skarzą się na nadwrażliwość zębów na gorąco oraz zimno. Charakterystyczne dla chorego jest krwawienie dziąseł lub przegryzienia języka czy policzków. Do nieco rzadziej spotykanych objawów zalicza się bóle migrenowe głowy oraz zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych, jak również suchość i bóle oczu. Pojawiają się także szumy uszne, ból uszu oraz problemy z utrzymaniem równowagi.

Czy bruksizm da się wyleczyć?
Wyleczenie bruksizmu możliwe jest tylko i wyłącznie, dzięki wyeliminowaniu przyczyny schorzenia. Konieczna może okazać się wizyta u ortodonty w celu pozbycia się wady zgryzu. Jeżeli plomby lub korony zostały źle wykonane, konieczna będzie ich naprawa. Ważnym czynnikiem jest również skuteczna walka ze stresem przy pomocy technik relaksacyjnych, np. jogi, a także masaże głowy i szyi, które pozwolą pozbyć się napięcia mięśniowego. Podstawą leczenia jest również zakładanie specjalnych szyn ochronnych na zęby, które jednocześnie pomagają wyrównać wady zgryzu.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy inspiracja Nieświadome zgrzytanie zębami — jak sobie z nim poradzić? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Nieświadome zgrzytanie zębami — jak sobie z nim poradzić?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Nieświadome zgrzytanie zębami — jak sobie z nim poradzić?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
proste i banalne
~Amelia Król
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności