Najlepsze Porady ZdrowieOparzenie słoneczne - jak załagodzić?

Oparzenie słoneczne - jak załagodzić?

Oparzenie słoneczne - jak załagodzić? Oparzenie słoneczne - jak załagodzić?

Słoneczna aura zachęca wiele osób do opalania. Jednak nie każdy z nas pamięta o odpowiedniej ochronie, co często skutkuje poparzeniem słonecznym. Wówczas skóra staje się czerwona, piecze, a nawet może zacząć się łuszczyć. Warto więc pamiętać o odpowiednim ubiorze oraz kremie z filtrem, nie tylko podczas leżenia na plaży, ale również podczas spaceru w godzinach, gdy promieniowanie jest najsilniejsze. 


Niemal każdy z nas choć raz w sowim życiu doświadczył nieprzyjemnych skutków poparzenia słonecznego. Najczęściej jest to wynik nieodpowiedzialnego opalania się przez zbyt długi czas bez żadnej ochrony. Bardziej wrażliwym osobom wystarczy jednak nawet chwila ekspozycji na słońcu, aby skóra stała się czerwona i zaczęła piec. Taki stan zazwyczaj przechodzi samoistnie po kilku dniach, jednak w tym czasie znacznie może utrudnić funkcjonowanie. Gojenie się skóry można jednak przyspieszyć kilkoma sposobami. Oto kilka najbardziej skutecznych. 

Co zrobić, gdy przesadziliśmy ze słońcem?

Im szybciej zdamy sobie sprawę, że przesadziliśmy z opalaniem tym skuteczniej możemy zabiec negatywnym skutkom. Nie należy czekać do wieczora, aż stan skóry zacznie utrudniać spanie, siedzenie, czy nawet normalne poruszanie się. Tuż po powrocie do domu warto wziąć letni prysznic, aby zmyć z siebie pot i inne zanieczyszczenia i przygotować skórę na pielęgnacje. Do mycia warto użyć delikatnego żelu lub olejku bez mocnych detergentów. Następnie ciało należy osuszyć miękkim ręcznikiem, pamiętając, aby nie trzeć zbyt mocno, ponieważ dodatkowo podrażni to skórę. 

Na czystą skórę należy nałożyć balsam po opalaniu. W porze letniej można dostać go w każdej drogerii. Miejsca dotknięte poparzeniem słonecznym należy posmarować grubą warstwą kremu łagodzącego z efektem chłodzenia, który można zakupić w aptece. 

Domowe sposoby na poparzenie słoneczne

W sytuacji, gdy nie mamy możliwości zakupić specjalnych kremów i balsamów możemy poszukać innych rozwiązań. Ogromna ulgę przynoszą okłady z jogurtu naturalnego lub zsiadłego mleka. Minus tego rozwiązania jest taki, że możemy się pobrudzić, jednak ukojenie jakie otrzyma skóra jest tego warte. Jeśli masz pod ręką gazę, to warto namoczyć ją w wybranym produkcie i przyłożyć do ciała na około 20 minut. Dzięki temu skóra będzie dodatkowo nawilżona. 

Na mniejszych powierzchniach można natomiast zastosować sok z ogórka. Świeży ogórek należy zetrzeć na tarce i odcisnąć z niego sok. Następnie wystarczy zanurzyć w nim płatek kosmetyczny lub wacik i przyłożyć do skóry. Pomoże to zregenerować skórę. 


Jeśli oprócz pieczenia pojawią się również inne dolegliwości, na przykład w postaci zawrotów głowy, gorączka czy nudności, pamiętajmy, aby udać się do lekarza. Ze słońcem nie ma żartów, a konsekwencje wynikłe z nierozsądnego opalania mogą być naprawdę poważne. 

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

dlatego warto jeśc mięso tylko od sprawdzonych myśliwych a...
coca cola to ściema - w coca coli jest bardzi mało kwasu...
na randkę idz tam gdzie nie ma ludzi
jak byś lubianym ? najlepsza porada - nie rób tego na siłę...
stosuje :) są efekty !!
info ze jedzie teściowa - to wystarczy na wytrzeźwienie w 10...
porada: Czy syrop...
dobra porada !
mi pomaga oglądanie zdjęcia teściowej - nie ma nic lepszgo...