Najlepsze Porady ZdrowieOrtopeda - czym się zajmuje i kiedy warto do niego pójść?

Ortopeda - czym się zajmuje i kiedy warto do niego pójść?

Ortopeda - czym się zajmuje i kiedy warto do niego pójść?

Leczenie złamanych kończyn, urazów kości, zwalczanie dolegliwości bólowych stawów i kręgosłupa, to właśnie zadania ortopedy. Czym jeszcze zajmuje się ten specjalista? W jakich przypadkach należy się do niego zgłosić? No i czym tak naprawdę jest ortopedia regeneracyjna?


Czym zajmuje się ortopeda?

Specjalista w dziedzinie ortopedii zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszelkich chorób i wad związanych z układem ruchu człowieka. Lekarz ten zajmuje się kośćmi szkieletowymi, układem mięśniowym, więzadłami, stawami oraz związanymi z nimi nerwami i naczyniami. Te części anatomii, są bowiem bardzo podatne na wszelkiego rodzaju urazy, szczególnie u osób prowadzących intensywny tryb życia, czy regularnie uprawiających sport. Z ortopedią ściśle wiąże się traumatologia. Ten dział medycyny zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszelkiego rodzaju urazów takich jak złamania, zwichnięcia, skręcenia.
Wizyta u ortopedy może okazać się konieczna, gdy chcemy zapobiec powstaniu niektórych schorzeń. Lekarz wykorzysta rezonans magnetyczny, badania radiologiczne, elektrodiagnostykę, znajdzie potencjalny problem i zacznie go leczyć już teraz, unikając późniejszych konsekwencji.

Kiedy do ortopedy?

Zazwyczaj udajemy się do ortopedy, gdy złamiemy kość lub skręcimy kostkę. Tymczasem na wizytę warto umówić się także z innych powodów. Jedynym z nich jest promieniujących ból kręgosłupa, często spowodowany wrodzoną lub nabytą wadą postawy, wystąpieniem dyskopatii lub stenozą kanału kręgowego. Do specjalisty powinniśmy zgłosić się także w przypadku wystąpienia bólu stawów. Towarzyszy on licznym chorobom zapalanym. Do ortopedy należy zabierać dziecko w wieku niemowlęcym, w celu sprawdzenia, czy jego stawy biodrowe są odpowiednio zbudowane. Jest to niezwykle ważne, ponieważ im wcześniej zostanie rozpoznane schorzenie, tym większa szansa na jego wyleczenie.
Ortopedę powinny odwiedzić także dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. To właśnie na tym etapie życia pojawia się najwięcej wad związanych z postawą ciała, przede wszystkim skrzywień kręgosłupa.
Wcześnie wykryta skolioza czy kifoza, może zostać skorygowana.
Do specjalisty w dziedzinie ortopedii powinny pójść także osoby starsze, cierpiące na reumatyzm lub osteoporozę. Demoralizacja kości może być niezwykle groźna. Osoby chore na osteoporozę są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju złamania, nawet przy niewielkim upadku.

Ortopedia regeneracyjna

Jednym z innowacyjnych sposobów radzenia sobie z urazami i wadami układu ruchu jest ortopedia regeneracyjna. Polega ona na wykorzystaniu komórek macierzystych oraz osocza bogatopłytkowego w celu stymulacji naturalnego procesu naprawczego organizmu. Sposób ten pomaga odbudować uszkodzone tkanki.
Jedną z placówek świadczących usługi z zakresu ortopedii w Ostrowcu Świętokrzyskim jest Rehavitae. Ta nowoczesna przychodnia gwarantuje trafną diagnozę i wysoką skuteczność leczenia. Wykwalifikowana kadra specjalistów w dziedzinie ortopedii, osteopatii, pneumologii, dietetyki i rehabilitacji udzieli pomocy i do każdego pacjenta podejdzie indywidualnie. Poza kompleksową opieką, przychodnia oferuje także pomoc w doborze sprzętu ortopedycznego.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

dlatego warto jeśc mięso tylko od sprawdzonych myśliwych a...
coca cola to ściema - w coca coli jest bardzi mało kwasu...
na randkę idz tam gdzie nie ma ludzi
jak byś lubianym ? najlepsza porada - nie rób tego na siłę...
Mylicie napar z odwarem. Odwar uzyskuje się poprzez...
mi pomaga oglądanie zdjęcia teściowej - nie ma nic lepszgo...
ja stosuję rumianek do płukania jezeli boli mnie ząb... ale...
faceci też mają haluksy :)