09.02.2024

Orzechy brazylijskie - właściwości i zastosowanie w kuchni

Orzechy brazylijskie - właściwości i zastosowanie w kuchni

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Michał Lewandowski
Michał jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, ekspertem od finansów osobistych i oszczędzania. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące zarządzania budżetem, inwestowania pieniędzy oraz osiągania finansowej stabilności.
Udostępnij

Orzechy to grupa produktów, które wciąż nie są tak doceniane, jak powinny. Chociaż są kaloryczne, warto je włączyć do swojej diety, ponieważ dostarczają organizmowi człowieka wielu pozytywnie na niego oddziałujących substancji. W Polsce najbardziej popularnymi gatunkami są orzechy włoskie i laskowe, tymczasem w sklepach można znaleźć też wiele innych rodzajów. Jednym z nich są orzechy brazylijskie, które zgodnie z nazwą pochodzą z Ameryki Południowej i stanowią jedne z najcenniejszych orzechów na świecie. Jakie są ich właściwości i jak można włączyć je do diety? Odpowiadamy poniżej!


Pochodzenie i właściwości orzechów brazylijskich
Orzechy brazylijskie to owoce orzesznicy wyniosłej - potężnego drzewa rosnącego w lasach tropikalnych znajdujących się na terenie Boliwii, Peru i Brazylii. Głównym składnikiem orzechów jest tłuszcz, a mianowicie nienasycone kwasy tłuszczowe. Oprócz nich, orzechy obfitują także w przeciwutleniacze, co sprawia, że mają pozytywny wpływ na układ krążenia oraz pracę serca - obniżają poziom złego cholesterolu i regulują ciśnienie tętnicze, dzięki czemu zapobiegają miażdżycy i zawałom. Jednocześnie dobrze oddziałują na układ nerwowy, uodparniając organizm na stres i wspomagając po w regeneracji po stresowych sytuacjach. Orzechy brazylijskie dobrze sprawdzą się także jako przekąska w czasie przeziębień i powracaniu do zdrowia po przebytych operacjach. Zawierają one duże ilości wapnia, magnezu, potasu, witaminy E i kwasu foliowego. Na tle innych orzechów, gatunek ten wyróżnia się jednak wysoką zawartością selenu, który pozytywnie wpływa na płodność i pracę tarczycy. Jednocześnie nie jest zalecane spożywanie ich w ilości większej - by uzupełnić selen w organizmie, wystarczy zjedzenie jednej lub dwóch sztuk.

Zastosowanie w kuchni
Mówiąc o orzechach brazylijskich nie można zapomnieć o ich kaloryczności - szacuje się, że w 100 g zawiera się nawet 656 kcal, co daje ok. 26 kcal na jeden orzech. Nie sprawia to jednak, że osoby odchudzające się powinny pominąć je w jadłospisie - orzechy brazylijskie mogą wręcz pomóc w regulowaniu metabolizmu i pozbywaniu się nadprogramowych kilogramów. Będą one stanowiły wspaniałe uzupełnienie śniadaniowych musli czy owocowych przekąsek w ciągu dnia. Rozdrobnione sprawdzą się też jako dodatek do budyniu, ciasta czy sosu pesto. Można nimi posypać sałatkę lub zupę. Z orzechów brazylijskich produkuje się też słodkie masło orzechowe oraz olej, który znajduje zastosowanie w kosmetyce, gdzie pomaga w pielęgnacji wrażliwej i suchej skóry oraz matowych włosów.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Orzechy brazylijskie mają bardzo przyjemny smak a dodatkowe te wszystkie właściwości odżywcze... Polecam używać ich do sałatek, oczywiście pokrojonych :)
~~Lidia
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy porada Orzechy brazylijskie - właściwości i zastosowanie w kuchni przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Orzechy brazylijskie - właściwości i zastosowanie w kuchni? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Orzechy brazylijskie - właściwości i zastosowanie w kuchni
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
proste i banalne
~Maja Król
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności