Najlepsze Porady ZdrowieWitamina D - dlaczego jest tak ważna? Ocena 5 na podstawie 4 komentarzy

Witamina D - dlaczego jest tak ważna?

Witamina D - dlaczego jest tak ważna?

Witamina D - jedna z najważniejszych dla naszego ciała. Bierze ona udział w procesach budowy kości. Najwięcej witaminy D mają przede wszystkim ryby i tran. Bardzo często jednak spotykamy się z niedoborami witaminy D, co może mieć duży wpływ na kondycję naszego organizmu. Najczęstszymi przyczynami niedoborów witaminy D są niewłaściwa dieta oraz nasz klimat. Do tego, by w organizmie nie brakowało witaminy D potrzebne jest słońce, co w naszej szerokości geograficznej nie jest takie łatwe. Jaki wpływ na nasz organizm ma witamina D? W jaki sposób uzupełniać jej niedobory?


Co to jest witamina D?
Witamina D jest bardzo często określana jako witamina słoneczna. To słońce ma bezpośredni wpływ na jej produkcję w organizmie. Witamina D odpowiada za zdrowie układu kostnego i pomaga zapobiegać osteoporozie. Co ważne, witamina D ma kluczową wolę w procesach wchłaniania wapnia z układu pokarmowego. Witamina D pochodzi z biosyntezy cholekalcyferolu (jest pozyskiwany z pokarmu lub syntezowany w skórze) i ergokalcyferolu (występuje w grzybach kapeluszowych i drożdżach). Powstaje w skórze, w wyniku biosyntezy cholekalcyferolu z 7-dehydrocholesterolu i pod wpływem promieni UV. Źródłem witaminy D może być też odpowiednia dieta, dostarczająca witaminy D2 i D3.

Rola witaminy D w organizmie człowieka
Witamina D jest konieczna, by proces kostnienia przebiegał w organizmie poprawnie. Dzięki niej tworzą się związki niezbędne do właściwej budowy kości. Niedobór witaminy D może powodować zaburzenia w przyswajaniu wapnia z pożywienia, w efekcie czego może dojść do nieprawidłowości w mineralizacji kości. Co więcej, witamina D ma ogromny wpływ na poprawę układu nerwowego, pozytywnie wpływa na skórę oraz skurcze mięśni.

Witamina D a osteoporoza
Witamina D ma pozytywny wpływ na stan kości, dlatego też jest stosowana w leczeniu osteoporozy. Choroba ta wynika z postępujących ubytków masy kostnej, w wyniku których struktury kości stają się słabsze i zdecydowanie częściej ulegają uszkodzeniom. Aby zadbać o właściwe przyswajanie wapnia, niezbędnego do budowy kości, konieczne jest także wsparcie witaminą D. Dzięki niej pierwiastek ten lepiej wchłania się z układu pokarmowego, przez co poprawia się stan układu kostnego.

Zapotrzebowanie człowieka na witaminę D
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D dla dorosłego człowieka wynosi jakieś 4000IU (jednostek). Liczba ta obejmuje zarówno ilość witaminy D wytworzonej w organizmie, jak i spożywaną w ciągu dnia w pożywieniu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że norma ta będzie się różnić dla różnych rejonów świata oraz dla poszczególnych grup wiekowych.

Niedobór - objawy i zapobieganie
Każdy, kto spożywa pokarmy ubogie w witaminę D oraz osoby zmagające się z chorobami układu pokarmowego są narażone na jej braki. U dzieci z niedoborem witaminy D dochodzi najczęściej do rozwodu krzywicy, a u dorosłych - osteoporozy. Wśród najczęściej wymienianych powodów niedoboru witaminy D są : niewłaściwa dieta, niska ekspozycja na światło słoneczne, zaburzenia wchłaniania, choroby wątroby czy przyjmowane leki.

Istnieje kilka kluczowych objawów, mogących świadczyć o niedoborze witaminy D. Należą do nich przede wszystkim obniżenie siły mięśni, zmniejszeniem aktywności komórek nerwowych, zanikiem mięśni, czy zaburzenia perystaltyki jelit.

Aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość witaminy D, warto zmienić lub wzbogacić swoją dietę. Do produktów zawierających najwięcej tego składnika należą tłuste ryby, mleko, śmietana czy jajka. Koniecznie trzeba też zadbać o to, by spędzać czas poza domem. Według specjalistów 80% witaminy D w naszym organizmie powinno pochodzić właśnie od słońca. Dodatkowo, możliwe jest także suplementowanie witaminy D w formie tranu lub kapsułek, dostępnych w aptekach.

Dodaj komentarz

Dorota
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Wiele osób ma niedobory witaminy D.

Karolina
Dodano:
0
0

To prawda. Witamina D działa na ostoporozę.

Ania
Dodano:
0
0

Ma świetnie właściwości na odporność człowieka. Cała moja rodzina zażywa wit. D.

Kamila
Dodano:
0
0

Witamina D to nieodłączny element mojej diety.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

praca marzeń!
praca marzeń!
Polecam zabiegi u doktor Pardy.
Witamina D to nieodłączny element mojej diety.
Polecam leczenie żylaków u pana dr Łukasza Paluch.
Dobry artykuł.
Trzeba spróbować tego specyfiku skoro taki dobry