Najlepsze Porady ZdrowieWłaściwości i zastosowania maści z arniki

Właściwości i zastosowania maści z arniki

Właściwości i zastosowania maści z arniki Arnika górska

Arnika górska to jeden z najskuteczniejszych oraz najłagodniejszych środków o właściwościach przeciwzapalnych, oraz przeciwzakrzepowych. Wyciąg z kwiatu nie tylko uśmierza ból, ale również pomaga w szybszy sposób zwalczyć krwiaki, siniaki, a nawet znacznie zmniejsza blizny. Często stosuje się ją podczas leczenia trądziku oraz wszelakich znamion skórnych. Arnika jest niezwykle pomocna przy walce z kontuzjami oraz z chorobami o podłożu reumatycznym. Czym jest maść arnikowa i dlaczego warto ją stosować?


Co to jest maść arnikowa?
Wspomnianą maść produkuje się z kwiatków arniki górskiej, którą można znaleźć na terenie Sudetów oraz Karpat. Jej dobroczynne właściwości odkryto już w średniowieczu, ponieważ arnikę wykorzystywano w medycynie naturalnej jako środek uśmierzający ból i przyśpieszający gojenie się ran. Arnika znajduje się pod ochroną, a do produkcji leków wykorzystuje się odmianę hodowlaną. Kwiaty arniki zawierają wiele substancji czynnych, np. flawonoidy, saponiny, garbniki, karotenoidy, tymol oraz olejki eteryczne. Wszystkie substancje zawierają szerokie spektrum właściwości oraz zastosowań, a co najważniejsze przenikają przez górne warstwy skóry. Arnikę z powodzeniem można zatem wykorzystywać w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym.

Właściwości arniki
Maść z arniki ma zbawienny wpływ na naszą skórę, ponieważ wspiera leczenie trądziku różowatego i pomaga zwalczyć wszelkie niedoskonałości związane ze stanem naszej cery, tj. wysypki, przebarwienia oraz plamice. Wyciąg z arniki działa antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie oraz przeciwzapalnie, dlatego chroni skórę przed zakażeniami, jednocześnie ją nawilżając oraz oczyszczając. Znajdujące się w arnice substancje zwalczają stany zapalne oraz pobudzają krążenie krwi, dzięki czemu niezwykle skutecznie usuwa krwiaki, siniaki oraz obrzęki. Wspiera także regenerację uszkodzonych tkanek oraz działa rozgrzewająco, pomoże na zakwasy oraz kontuzje. Maść będzie sprzymierzeńcem cery naczynkowej, ponieważ obkurcza naczynia krwionośne — będzie chronić przed pojawieniem się nieestetycznych zmian. Arnika jest również ratunkiem dla osób, które zmagają się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, ponieważ zmniejsza sztywność i uśmierza ból.

Jak stosować maść z arniki?
W aptekach oraz drogeriach dostępnych jest wiele preparatów z wyciągiem z kwiatów z arniki — jednakże warto zwracać szczególną uwagę na ich skład oraz występujące proporcje. Należy unikać produktów, które zawierają ekstrakt glikolowy oraz parafinowy. Jeżeli masz do wyboru kosmetyk lub lek, z pewnością wybierz ten drugi, ponieważ masz pewność, że jego działanie zostało przebadane i udowodnione. Maść arnikową należy stosować wyłącznie zewnętrznie — nie powinno się jej stosować na rany otwarte.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

praca marzeń!
praca marzeń!
Polecam zabiegi u doktor Pardy.
Mnie zakwalifikowano na skleroterapię, to skuteczna metoda.
Ludzie, przede wszystkim zostańcie w domach! Jeśli nie ma...
Koronawirus, ale nie dajmy się zwariować.
jak jest gorąco to wychodzą mi żyły na nogach - czy to jest...