09.02.2024

Właściwości mniszka lekarskiego

Właściwości mniszka lekarskiego

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Agnieszka Nowak
Agnieszka jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatką zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem.
Udostępnij

Syrop z mniszka lekarskiego jest popularnym napojem, który spożywany jest właśnie w okresie jesiennym. Mniszek lekarski jest powszechnie występującą w Polsce rośliną, która ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Mniszek lekarski ma szerokie zastosowanie w medycynie ludowej — najczęściej tworzone są z niego syropy, które łagodzą objawy przeziębienia, a także przyczyniają się do wspomożenia odporności. Czy warto regularnie sięgać po mniszka lekarskiego?


Czym jest mniszek lekarski?
Mniszek lekarski należy do kwiatów z rodziny astrowatych. W Polsce mniszek lekarski znany jest po wieloma nazwami, np. mlecz, dmuchawiec czy wilczy ząb. Korzeń, ziele, liście oraz kwiatostany mniszka stanowią surowiec farmaceutyczny — to we wspomnianych częściach znajdują się substancje aktywne, tj. terpeny. Liście i kwiaty mniszka są bogate we flawonoidy, fenolokwasy, karotenoidy, sole mineralne, witaminę C i witaminy z grupy B. Mniszek leczniczy jest rośliną jadalną, dlatego często jest wykorzystywany do sałatek. Mniszka lekarskiego można również smażyć, gotować lub spożywać w formie soku oraz naparów. Mlecz sprawdzi się również w postaci okładów, kompresów i jako dodatek eteryczny do kąpieli.

Działanie żółciopędne
Wyciąg z mniszka lekarskiego pobudza czynności wątroby, dzięki czemu zwiększa się wydzielanie żółci, która bierze udział w rozkładzie tłuszczów. Mniszek lekarski przyczynia się również do zwiększonego wydzielania kwasu solnego w żołądku — proces trawienny poddawany jest efektywnej stymulacji.

Działanie antyoksydacyjne
W mniszku lekarskim znajdują się związki polifenolowe, które przyczyniają się do hamowania powstawania oraz redukcji wolnych rodników, które mają niszczący charakter względem naszego organizmu.

Działanie przeciwzapalne
Mniszek lekarski wspomaga walkę organizmu z drobnoustrojami. Syrop z mniszka lekarskiego polecany jest do spożywania zwłaszcza dla osób starszych w procesach rekonwalescencji i dla wszystkich w czasach zwiększonej podatności na infekcje.

Działanie hipolipidemiczne
Mniszek obniża poziom tzw. złego cholesterolu, jednocześnie podnosząc dobry cholesterol, co przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Kto powinien uważać z mniszkiem lekarskim?
W mniszku lekarskim występują substancje goryczkowe, dlatego w niektórych przypadkach jego spożywanie może doprowadzić do nadkwasoty oraz dolegliwości żołądkowych. Osoby szczególnie wrażliwe mogą doznać reakcji alergicznych, np. w postaci wysypki. Przeciwwskazaniem do spożywania mniszka lekarskiego jest kamica dróg żółciowych, niedrożność nerek oraz ich choroby. Mniszka nie powinny również stosować osoby z nadkwasotą oraz chorobą wrzodową. Mniszek może wstępować w interakcje z innymi lekami, dlatego warto skonsultować jego spożywanie z lekarzem.

Syrop z mniszka lekarskiego
Najbardziej popularną formą podania mniszka lekarskiego z pewnością jest syrop, który zaleca się spożywać przy infekcjach dróg oddechowych, a także przy uporczywym kaszlu. Naturalne remedium działa przeciwzapalnie, a jednocześnie dostarcza wielu witamin na walkę z drobnoustrojami. Mniszek lekarski polecany jest również do regularnego spożywania podczas leczenia infekcji dróg moczowych.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy opis porady Właściwości mniszka lekarskiego przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Właściwości mniszka lekarskiego? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w komentarzu
~Porada Właściwości mniszka lekarskiego
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
hmmm ciekawe
~Aniela Mazurek
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności