09.02.2024

Właściwości niacyny

Właściwości niacyny

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Anna Kowalczyk
Anna jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z rodzicielstwem i wychowaniem dzieci. Jej artykuły są pełne praktycznych porad dla rodziców, inspiracji oraz wskazówek dotyczących budowania zdrowych relacji rodzinnych.
Udostępnij

Niacyna to kluczowa witamina dla naszego organizmu — występuje pod nazwą witamina B3. Niacyna wspiera pracę mózgu oraz układu nerwowego, dlatego znana jest głównie w pomocy w walce ze stresem oraz depresją. Z jej zbawiennych właściwości korzysta również przemysł kosmetyczny. Niacyna chroni skórę przed wysuszeniem, zmarszczkami oraz przebarwieniami, które powstają wskutek trądziku. W poniższym artykule dowiesz się jak korzystać z właściwości witaminy B3 w codziennym życiu. Czytaj dalej!


Co to jest niacyna?
Witamina B3 inaczej PP lub kwas nikotynowy jest w dużym stopniu odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz układu nerwowego. Poprawia pamięć oraz koncentrację. Co więcej, przyczynia się do obniżenia poziomu lęku i poprawienia nastroju. Niacyna stymuluje układ odpornościowy i wspiera go w walce z niektórymi bakteriami, np.: gronkowcem. PP bierze również udział w syntezie hormonów płciowych. Niedobór niacyny może przede wszystkim objawić się w złej kondycji skóry oraz zaburzeniami układu nerwowego, tj. bezsennością, agresją, nadpobudliwością, a nawet migrenami.

Niacyna a kondycja skóry
Niacyna wykazuje silne właściwości nawilżające — pomaga chronić skórę przed nadmierną utratą wody. Szczególnie potrzebna jest latem oraz jesienią, ponieważ działa niczym naturalny filtr UV. Dodatkowo rozjaśnia przebarwienia, które są spowodowane nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Zmniejsza ryzyko powstawania blizn potrądzikowych oraz wspomaga stymulację regeneracji naskórka. Warto wspomnieć, że kwas nikotynowy reguluje ilość wydzielanego sebum i zwęża pory, jednocześnie nawilżając. Niacyna wykazuje również właściwości antybakteryjne — chroni przed pojawieniem się niedoskonałości, ponieważ zmniejsza stan zapalny skóry, niweluje trądzik i wypryski. Witamina B3 stymuluje produkcję kolagenu oraz ceramidów, które są odpowiedzialne za jędrność oraz elastyczność. Niacyna nie tylko opóźnia powstawanie nowych zmarszczek, ale również znacznie spłyca zmarszczki już istniejące.

W jakich produktach występuje niacyna?
Witamina B3 występuje przede wszystkim w mięsie drobiowym oraz wieprzowym, a także w wątróbce. Znaczne ilości można znaleźć w nasionach roślin strączkowych oraz orzechach arachidowych. Nieco mniej znajdziemy jej w rybach, otrębach, ziemniakach, kaszach i zielonych warzywach.

Witamina B3 a kosmetyki
Niacyna w produktach kosmetycznych może występować pod nazwą niacynamidu lub nikotynamidu. Znajdziesz ją w wielu preparatach o działaniu przeciwzmarszczkowym, jak i przeciwtrądzikowym — w kremach, odżywkach i balsamach. Warto pamiętać, że im wyżej w składzie będzie znajdowała się jej nazwa, tym większe będą jej ilości. Skutecznie działające preparaty zawierają co najmniej 2% niacyny.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Od dzisiaj postaram wprowadzić więcej witaminy B3 do mojego codziennego życia
~Nina
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy opis porady Właściwości niacyny pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Właściwości niacyny? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w komentarzu
~Porada Właściwości niacyny
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
coś w tym jest
~Igor Nowicki
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności