Najlepsze Porady Biznes6 porad jak oszczędzać pieniądze

6 porad jak oszczędzać pieniądze

6 porad jak oszczędzać pieniądze Oszczędności

Pomimo tego, że Twoja wypłata, nie należy do najgorszych i możesz sobie pozwolić na więcej, to jednak czujesz, że pieniądze zbyt szybko uciekają Ci z portfela? Planujesz większą inwestycję — zakup mieszkania, budowę domu, odległą podróż, a może założenie firmy? Teraz nasuwa się pytanie, co zrobić, aby żyć na podobnym poziomie komfortu, co wcześniej, jednak aby w kieszeni pozostawała nam większa ilość pieniędzy. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad, dzięki którym zaoszczędzisz sporo pieniędzy.


1. Zakupy
Czasami zdarza nam się przesadzać z ogromem zakupionych artykułów spożywczych oraz higienicznych, które albo szybko się zepsują, albo piętrzą się w przestrzeni łazienki. Postaraj się zauważyć, ile produktów wykorzystujesz, aby w sklepie zrobić racjonalne zakupy, wtedy twoje pieniądze nie przepadną na marne. Jeżeli wiesz, że nieco tańsze produkty są podobnej jakości, co te droższe oczywiście, warto postawić na te pierwsze. Co więcej, nigdy nie idź do sklepu głodny oraz w celu zabicia nudy — jeżeli nie masz potrzeby czegoś kupować, nie kupuj tego. Kolejną ważną rzeczą jest ścisłe trzymanie się listy zakupów — w taki sposób kupisz znacznie mniej rzeczy, niż gdybyś błąkał się po sklepie w poszukiwaniu tego, na co masz ochotę.

2. Wpłacaj pieniądze na lokatę
Wpłacając pieniądze na osobne konto bankowe niezwykle prawdopodobne jest, że nie będziesz chciał ich stamtąd wyciągać — zazwyczaj oznacza to, że tracimy nagromadzone odsetki, co kompletnie mija się z celem. Kolejnym przydatnym krokiem jest założenie bezpłatnego konta bankowego — z pewnością znajdziesz takie oferty na polskim rynku bankowym.

3. Płać gotówką, zamiast kartą
Płacąc kartą, nie czujesz tego, że wydajesz pieniądze, dlatego tak łatwo idą nam zakupy, natomiast płacąc gotówką, widzisz ile tak naprawdę musisz wydać za produkt, co może powstrzymać Cię przed niepotrzebnymi zakupami, a co z tym związane niepotrzebnym wydawaniem.

4. Kontroluj wydatki
Opcją, która pozwoli Ci oszczędzić trochę pieniędzy, z pewnością będzie porównywanie produktów w poszczególnych sklepach, a także zbieranie wszystkich rachunków i analizowanie pod koniec miesiąca, które wydatki były zbędne. Poprzez takie działania być może sam dostrzeżesz, jaki jest twój najlepszy sposób na oszczędzanie.

5. Korzystaj z komunikacji miejskiej lub jeździj oszczędnie
Koszt utrzymania samochodu jest ogromny — to niekończąca się skarbonka, do której ciągle wrzucamy pieniądze. Jeżeli masz niedaleko do pracy i sklepu, być może warto się trochę poruszać — weź rower lub przejdź się na spacer. W razie konieczności możesz wskoczyć do autobusu i skorzystać z komunikacji miejskiej, dzięki której za niewielkie sumy dotrzesz do twojego celu. Natomiast jeżeli dużo jeździsz samochodem na większe dystansy, zastanów się nad założeniem gazu, a jeżeli tankujesz zwykłą benzyną, dokładnie obserwuj kursy cen — gdy są najniższe, śmiało tankuj do pełna.

6. Korzystaj z programów partnerskich
Na stacjach paliw, w sklepach, a także w restauracjach i kawiarniach dostępne są wszelakiego rodzaju karty, dzięki którym możesz korzystać ze zniżek, a czasami poprzez zbieranie punktów możesz wymienić je na fajne nagrody.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jak zarejestrować numer z plusa
h*j gnoj i mogiła twoja stara to kobyła
Ciekawy artykuł, w dzisiejszych czasach materiały kompozytowe...
Ciekawy artykuł, w którym wyjaśnione jest czym zajmuje się...
Ubezpieczenie OC musi obejmować zarówno pojazdy mechaniczne i...
Wybór ekipy budującej nasz wymarzony dom jest ważny zwracajmy...
W okresie pandemii wiele osób zdecydowało przenieść swój...