Najlepsze Porady BiznesJak liczyć urlop? Ocena 5 na podstawie 5 komentarzy

Jak liczyć urlop?

Jak liczyć urlop? © MLT Aikins

Każdy kiedyś zaczyna swoją przygodę z pracą. Obojętne czy po studiach czy w szkole, podejmujemy się pracy, by zarabiać i rozwijać swoje umiejętności. Jednak na początki zasady panujące w miejscu zatrudnienia mogą być dla nas trudne. Jedną z najczęściej rozważanych spraw jest kwestia urlopu. Dni wolne od pracy są każdemu potrzebne. Można je również samemu obliczyć.


Prawa i obowiązki pracownika

Zdobycie nowej posady, to zawsze świetna wiadomość. Należy jednak umiejętnie zapoznać się z wszelakiego rodzaju swoimi prawami oraz obowiązkami, do jakich przykładowo zaliczyć możemy prawo do wypoczynku, czyli właśnie urlop. Na nowym stanowisku obowiązują szczególne zasady korzystania z niego. Każda osoba, która zaczyna swoją pracę ma prawo zapoznać się z powszechnie obowiązującym kodeksem pracy, w którym uregulowane są wszelkie punkty, dotyczące urlopu wypoczynkowego. Jeżeli ktoś pracuje mniej niż 10 lat, to ilość jego dni wolnych od pracy wynosi 20 w ciągu całego roku, natomiast powyżej 10 lat, jest to 26 dni. Do lat pracy wlicza się także okres nauki.

Kiedy można iść na pierwszy urlop?

Liczbę dni urlopu na samym początku pracy ustala się po każdym przepracowanym miesiącu. Więc jeśli już miesiąc pracy za Tobą, pracodawca może Ci udzielić urlopu. średnio za każdy przepracowany miesiąc należy Ci się około 1,6 dnia. Nie jest to dużo, dlatego większość ludzie czeka trzy, cztery miesiące i dopiero bierze wolne. Pamiętaj, że nie ma co wybierać pojedynczych dni, chyba, że zmusi Cię do tego sytuacja np.: wizyty u lekarza, wypadku losowe. Lepiej pracować i odkładać urlop na wakacje czy ferie. Wówczas można gdzieć pojechać albo po prostu zostać w domu z dziećmi i poświęcić się rodzinie.

Dodaj komentarz

~Adam
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like
facebook unlike

Przydatny artykuł

Porada Jak liczyć urlop?
Dodano:
facebook like 595
facebook unlike 1

Czy inspiracja Jak liczyć urlop? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak liczyć urlop?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Zuzanna Borkowska
Dodano:
facebook like 4
facebook unlike 0

proste i banalne

Ewa
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Dobrze że od tego roku już 26 dni, niby tylko 6 dni dłużej, ale zawsze to odpoczynek.

Monika
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Interesujący artykuł.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jakie proporcje ?
sprawdza się! polecam
Znakomity artykuł, bardzo dobrze sie go czyta. Wiele...
hmmm ciekawe
Czy nasza porada Jak obliczyć średnią? przydała Ci się ? Może...
Podanie ciężko brzmi, ale wcale nie jest trudne do napisania
Czy inspiracja Czy warto brać pożyczkę? pomogła Ci się ? Może...