Najlepsze Porady BiznesJak napisać życiorys? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Jak napisać życiorys?

Jak napisać życiorys? © pixabay.com

Przy składaniu podania o pracę w wymaganych dokumentach jest często między innymi życiorys. Jeśli nigdy nie pisałeś życiorysu, warto zapoznać się z jego konstrukcją i właśnie w taki sposób stworzyć swój życiorys.  Jakie informacje powinny znajdować się w życiorysie, i które z nich podawać jako pierwsze? Wszelkie niezbędne informacje przedstawiliśmy w artykule poniżej.


Czy pisanie życiorysu jest trudne?

Napisanie życiorysu wcale nie jest takie trudne, jakby to się mogło wydawać. Przede wszystkim musisz zadbać o to, żeby cały dokument był bardzo przejrzysty. Pracodawcy zazwyczaj zwracają na to uwagę, a zresztą to też świadczy o kandydacie. W każdym życiorysie musisz podać swoje dane osobowe, to na pewno. I oczywiście wpisuje się je na początku. Trzeba tutaj podać nie tylko imię i nazwisko, ale też miejsce zamieszkania i jakieś dane kontaktowe – podaje się tu telefon i adres mailowy. Następnym elementem życiorysu jest wykształcenie. Jeżeli masz wyższe to wystarczy podanie tylko tego właśnie wykształcenia. Nie trzeba wpisywać szkoły średniej. Jeżeli jednak nie masz skończonych studiów to wtedy podajesz informacje właśnie o szkole średniej. I kolejny niezbędny element życiorysu to przebieg dotychczasowej kariery zawodowej. Tu musisz napisać nie tylko gdzie pracowałaś i na jakim stanowisku. Trzeba też bowiem podać lata pracy oraz ogólny zakres obowiązków. Często bowiem na tych samych stanowiskach zakres prac jest inny. Nie piszesz jednak, czy wcześniej już gdzieś w ogóle pracowałeś. Jeżeli nie, to tę rubrykę możesz pominąć, albo wpisać w niej np. jakieś praktyki studenckie, wolontariaty, czy inne tego typu formy działania. To zawsze jest pozytywnie odbierane przez pracodawców.

Dodatkowe informacje

W życiorysie możesz jeszcze podać informacje dodatkowe, takie jak np. prawo jazdy, znajomość języków obcych, czy umiejętność obsługi komputera. Niektóre osoby wpisują też zainteresowania. Pamiętaj jeszcze, że wszystkie informacje zawarte w życiorysie muszą być prawdziwe. Łatwo bowiem można je zweryfikować, a ewentualne kłamstwo już na starcie skreśli cię jako potencjalnego pracownika.

Dodaj komentarz

Porada Jak napisać życiorys?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 520
facebook unlike 1

Czy inspiracja Jak napisać życiorys? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak napisać życiorys?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Dawid Nowakowski
Dodano:
facebook like 2
facebook unlike 0

hmmm ciekawe


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

i sprawdzić vin... :)
mocne czerwone wina dobrze smakują w sosie spaghetti ! -...
Polecam Okna z profilu Streamline to nowoczesne rozwiązania,...
antykoncepcja :D
ciekawa porada
Czy inspiracja Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?...
Czy porada Jak zostać tłumaczem przysięgłym? pomogła Ci się ?...
Szukając pracy napotkałem się na wiele ogłoszeń i w 80% razem...