Najlepsze Porady BiznesJak się szybko uczyć?

Jak się szybko uczyć?

Jak się szybko uczyć? jak się szybko uczyć?

Masz przed sobą perspektywę sesji? Czeka Cię kilka ważnych egzaminów i nie wiesz jak odpowiednio rozplanować naukę? Chcesz mieć więcej czasu dla siebie? Jeśli tak, powinieneś nieco zmienić swoje nawyki. Wiemy, że poświęcanie na naukę nie należy do największych przyjemności. Istnieje jednak kilka sposobów na to, żeby widmo egzaminów i zaliczeń nie budziło w Tobie poczucia grozy. Dzięki naszym sprawdzonym sposobom nauki, będziesz mógł więcej czasu poświęcić swoim pasjom, a nabyta wiedza nie wyparuje Ci z głowy zbyt szybko.


  • Zadbaj o porządek

Połową sukcesu jest odpowiednie przygotowanie sobie otoczenia do nauki. W przypadku, kiedy lubisz uczyć się przy biurku, zadaj o ergonomiczne krzesło, prawidłowe oświetlenie oraz porządek. W czasie nauki nie powinieneś siedzieć na niewygodnym krześle. Wygodna pozycja ciała pozwoli Ci się bardziej skupić i nic nie będzie Cię dodatkowo rozpraszać. Przed rozpoczęciem nauki, sprzątnij swój kącik pracy. Wywietrz pokój, wyłącz facebooka i messengera. Schowaj niepotrzebne czasopisma, pomoce, ułóż książki i zeszyty. Pozbawiona bałaganu przestrzeń pomoże Ci znacznie efektywniej przyswajać wiedzę.

  • Zaplanuj czas nauki

Zastanów się ile czasu potrzebujesz np. na opanowanie jednego tematu czy jednego rozdziału książki do historii. Opracuj sobie schemat: czas czytania + przerwa + powtórzenie lub notatki. W ten sposób wyrobisz sobie nawyk przeznaczania na naukę konkretnego czasu, proporcjonalnego do ilości materiału. Po kilku tygodniach nabierzesz wprawy, co znacznie ułatwi Ci zapamiętywanie nowych rzeczy.

  • Bądź systematyczny

Tak, wiemy, że nie zawsze się chce. Pomyśl jednak dalekosiężnie. Jeśli jesteś na kilka miesięcy przed maturą lub sesją, zacznij powtarzać informacje i regularnie się uczyć na wiele miesięcy przed. Systematyczność zmobilizuje Twój mózg do wytężonej pracy. Dzięki temu wiedza będzie Ci się znacznie lepiej utrwalać, a Ty będziesz po prostu przyzwyczajony do nauki i nie będzie ona aż tak nieznośną czynnością.

  • Pamiętaj o przekąskach

Tak, jak sportowcy w trakcie ćwiczeń i treningów piją dużo płynów i spożywają odpowiednie suplementy, tak i Ty w trakcie wytężonej nauki powinieneś dostarczać swojemu organizmowi odpowiedniej dawki energii. I nie chodzi tu o, najczęściej wybierane, czipsy, napoje gazowane lub izotoniczne czy kawę. Wybierz raczej wodę (np. smakową) i gorzką czekoladę, która jest bogata w cynk, magnez i selen, które pomagają zapamiętywać przyswajane informacje. Dobrym rozwiązaniem będą też np. niesolone orzeszki ziemne.

  • Zmień sposób nauki

Według współczesnych socjologicznych i psychologicznych badań, odpowiednią metodę nauki może określać nam typ naszej osobowości. Wyróżnia się trzy modalności sensoryczne: słuchową, wzrokową i kinestetyczną. W przypadku pierwszego typu, najlepszą metodą uczenia się będzie powtarzanie treści na głos. Słuchowcy też lubią się uczyć przy muzyce. Wzrokowiec - analogicznie - najlepiej będzie przyswajał siedzę, która jest przedstawiona w formie graficznej. Takie osoby doskonale zapamiętują tabelki, lubią oznaczanie pojęć kolorami czy tworzenie wykresów. Kinestetyk z kolei jest osobą, która łączy pojęcia z ruchem, gestami i emocjami. Najlepiej przyswaja wiedzę chodząc, lubi kojarzyć konkretne pojęcia z sytuacjami.
Zastanów się jakim typem jesteś Ty. Być może nigdy nie próbowałeś żadnej z powyższych metod nauki, co z pewnością warto zmienić. 

Każdy z nas uczy się i czyta w różnym tempie. Nie zrażaj się, jeśli masz trudności z nauczeniem się wiersza na pamięć. Prawdopodobnie potrzebujesz dodatkowych bodźców, dzięki którym uda Ci się zapamiętać to, czego się od Ciebie oczekuje. Trzymamy kciuki!

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jak zarejestrować numer z plusa
h*j gnoj i mogiła twoja stara to kobyła
Ciekawy artykuł, w dzisiejszych czasach materiały kompozytowe...
uffff pomogło !!!! dzieki !
Fajny poradnik.
Coraz częściej wiele firm przenosi się do internetu, pozwala...
Na serwisie OLX jest dużo oszustów, na youtubie można znaleźć...