Czeka Cię rozprawa sądowa i zastanawiasz się, jak się ubrać? Formalnie tj. pod krawatem czy w eleganckiej sukience, a może bardziej na luzie - w jeansach i koszulce? Wbrew pozorom wybranie odpowiedniego stroju do sądu wcale nie jest błahostką. Oczywiście to jak ubierzesz się do sądu, nie powinno mieć wpływu na końcowy wynik sprawy, jednakże pozwoli Ci zwrócić uwagę na znajomość sądowego dress code'u i pozostawi po Tobie dobre wrażenie. Tak ważna instytucja, jaką jest sąd, wymaga od nas powagi, a tym samym odpowiedniej stylizacji, która powinna być nie tylko wyważona, ale również schludna. Adwokaci i radcy prawni zazwyczaj sugerują swoim klientom, jak ubrać się na rozprawę sądową, jednakże nie zawsze można otrzymać wystarczającą odpowiedź od swojego pełnomocnika, dlatego w poniższym artykule dowiesz się, jak odpowiednio ubrać się na rozprawę sądową.
Sądowy dress code
Jeżeli zastanawiasz się, w co się ubrać do sądu powinieneś pamiętać, że jest to poważna instytucja, do której Twój strój powinien wyrażać szacunek. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na schludny fason z niewielką ilością dodatków i akcesoriów, które ubrane w nadmiarze również mogą wpłynąć negatywnie na Twój wizerunek. Stylizacja do sądu powinna być w stonowanej kolorystyce - trzymaj się z daleka od wyrazistych i odważnych barw, dużo lepiej w tym przypadku będą prezentować się beże, szarości, biel oraz czerń. Na rozprawę sądową warto ubrać się w strój o skromnym fasonie, który nie pozostawia odkrytych ramion i dekoltu - nie jest to odpowiednie miejsce do obnażania się. Jeżeli chcesz dodać swojemu ubiorowi elegancji, możesz skusić się na kilka dodatków, np. zegarek, kolczyki czy łańcuszek. Przeczytaj także tutaj
Zadbaj o swój wizerunek
Strój, w którym pojawisz się w sądzie wpłynie na Twój wizerunek - niezależnie od tego czy pojawisz się w tej instytucji jako oskarżający, oskarżony, a nawet świadek. Jeżeli chcesz, aby był on nienaganny, koniecznie musisz zadbać o swój strój. W przypadku mężczyzn najlepszym rozwiązaniem będzie ubranie się w garniturowe spodnie oraz prostą, wręcz klasyczną marynarkę bez zbędnych ozdób. W przypadku stroju kobiety można postawić na schludny kombinezon, gładką koszulkę z klasycznymi spodniami materiałowymi. Kobieta może również ubrać się w prostą sukienkę ołówkową lub elegancką spódnicę z gładką bluzką i marynarką w komplecie. Warto pamiętać, że nie tylko liczy się fason, w który się ubierzemy do sądu, ale również ogromne znaczenie ma jakość i stan naszych ubrań - ważne jest, aby były one wyprane i wyprasowane. Radzimy nie eksperymentować z modą, wybierając się do sądu, z pewnością znajdziesz do tego inne okazje niż rozprawa sądowa.
Przykładowy strój do sądu dla kobiety
Do sądu zawsze należy stawić się w stroju, który pasuje do sytuacji. Jak powinna ubrać się kobieta do sądu? Przede wszystkim warto postawić na elegancką bluzkę lub koszulę - bardzo dobrze sprawdzają się modele białe lub w odcieniach pastelowych, które wyróżniają się niewielkim kołnierzykiem. Na koszulę warto zarzucić marynarkę zazwyczaj czarną lub granatową, do której idealnie będą pasować proste spodnie lub spódnica. Do wspomnianej stylizacji najlepiej będą pasować eleganckie buty, np. skórzane baleriny czy lakierowane szpilki. Możesz również zabrać ze sobą niewielką torebkę na telefon, chusteczki i klucze.
A co powinien założyć mężczyzna?
Niezależnie od tego, w jakim charakterze jesteś wzywany do sądu, możesz postawić na uniwersalny garnitur, do którego dopasujesz białą koszulę i krawat. Do takiego stroju najlepiej sprawdzą się czarne lub brązowe buty, a także elegancki zegarek, który podkreśli Twoją elokwencję i terminowość, a zarazem nie pozwoli Ci się spóźnić na rozprawę. Równie dobrze mężczyzna będzie prezentował się w zestawie koordynowanym, który polega na wybraniu jaśniejszych spodni i ciemniejszej marynarki - w tym przypadku warto wybrać rozwiązanie sprawdzone i lepiej nie przesadzać z kolorystyką czy nowoczesnymi wzorami http://www.wujek-dobra-rada.pl/biznes/jak-powinien-ubrac-sie-do-sadu-mezczyzna.html
Czego unikać ubierając się do sądu?
Wiosną oraz latem może nas kusić, aby do sądu ubrać się w wygodny strój odsłaniający ramiona i nogi, jednakże nie jest to dobry tok myślenia. Latem w sądzie obowiązują te same zasady co zimą i jesienią, a więc skromny i elegancki dress code. Nawet podczas upałów należy zakryć ramiona marynarką czy sweterkiem - całkowicie nieodpowiednie będą bluzki na ramiączka, głębokie dekolty, a nawet spódnice czy sukienki w wersji mini oraz maxi. Co do butów, lepiej zrezygnować z sandałów czy japonek zastępując je balerinami, czy szpilkami. Kobiety powinny unikać w sądach krzykliwego makijażu, manicure'u oraz nadmiernej ilości biżuterii. Wybierając się na salę rozpraw, warto zostawić daleko za sobą modę i ubrać się adekwatnie do sytuacji, w której się znajdujemy.